Kvitne od jari až do zimy a nepýta skoro žiadnu starostlivosť: 17 čarovných nápadov, ako pestovať sirôtky v byte aj záhrade!

Kvety sirôtky pripomínajú zamat, niektoré druhy príjemne voňajú a vyskytujú sa v mnohých odtieňoch i farebných kombináciách. Pristane im to ako v predzáhradke, tak aj v okrasných záhonoch, v kvetináči za oknom aj v iných prenosných nádobách. Nevyžadujú žiadnu zvláštnu starostlivosť a porastú aj začiatočníkom. Kvitnú od prvých mrazov na jar až po jesenné mrazy.

Sirôtka (Viola), ľudovo sa jej hovorí aj fialka, je to dvojročná rastlina, môže byť aj krátkovekou trvalkou. Rastlina dorastá 15 – 20 centimetrov, vyšľachtená bola v 19. storočí z planej fialky trojfarebnej, o ktorej sa hovorí, že je bylinou lásky a má upokojujúce účinky. Sirôtky boli vyšľachtené vo veľkom množstve farieb a ich kombináciách od bielej až po čiernu (už viac ako 450 druhov). Niektoré sú jednofarebné, iné viacfarebné alebo majú farebne odlíšené oko, ďalšie majú zaujímavú kresbu, niektoré sú drobnokveté, iné s kvetmi až osem centimetrov veľkými.

Nápady, ako sirôtky pestovať!

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.