17 geniálnych trikov, ktoré vám uľahčia upratovanie

Triky, ktoré vám ušetria čas, peniaze aj zbytočnú námahu.

Upratovanie je jednou z najmenej obľúbených činností, ktoré sú však nutnou súčasťou života. Práve preto hľadáme neustále spôsoby a tipy, ako si rutinné činnosti uľahčiť, dosiahnuť perfektný výsledok a zároveň ušetriť čas aj námahu. Prinášame vám 17 geniálnych tipov, ktoré sa vám pri upratovaní vašej domácnosti budú hodiť.

Na vodný kameň je najlepší ocot

C-16

Stačí namočiť utierku do trochy octu a pohár jednoducho pretrieť. Ocot rozpustí vodný kameň, odstráni usadeniny a sklu dodá žiarivý lesk. Dobrou radou je používať ho aj do umývačiek riadu v procese oplachovania.

Ponožka na žalúzie

C-24

Jednoduchý tip, ako zbaviť žalúzie prachu je vziať ponožku s mikovláknami, navliecť si ju na ruku a jedným pohybom pohodlne vyčistiť spodnú aj vrchnú časť žalúzií. Ponožku potom stačí vyprášiť a vyprať ako zvyčajne.

Ďalšie tipy ako vyčistiť rôzne tipy žalúzií nájdete TU:

...

Pripálené panvice či hrnce? Žiaden problém!

C-31

Aby boli pripálené riady opäť ako nové, nepotrebujete žiadne drahé prostriedky z obchodu. Vynikajúcou a gazdinkami osvedčenou metódou je napríklad čistiaca pasta vytvorené zmiešaním jedlej sódy a vody.

Ďalšie skvelé tipy na pripálené hrnce a plechy nájdete TU:

Perfektne čistá klávesnica vďaka vatovej tyčinke a zubnej kefke

C-41

Vyčistiť klávesnicu na počítači nemusí byť žiaden problém. Stačí ak doma nájdete starú zubnú kefku. Jednotlivé klávesy vyberte a vyčistite kefkou, vatová tyčinka pomôže očistiť povrch jednotlivých tlačidiel. Ďalším tipom je na čistenie priestoru medzi klávesami používať vyčistenú starú kefku z maskary.

Na mikrovnku stačí voda a citrón

C-51

Citrón nakrájajte na kolieska, vložíme do misky a zalejte vodou. Vložte do mikrovlnky na 3 minúty a potom ďalšie 3 minúty mikrovlnku neotvárajte. Následne vyberte nádobu a pretrite steny handrou alebo kuchynskými utierkami. Sklenenú tácku umyte jednoducho v dreze.

Škvrny od oleja a mastnoty zachráni detský púder

C-61

Detský púder by ste mali mať poruke aj v prípade, že ho vaše deti dávno nepotrebujú. Perfektne sa totiž hodí v prípade, že sa na vašom oblečení objaví mastná škvrna. Nasypte detský púder na škvrnu a nechajte pôsobiť 15 minút. Púder mastnotu vytiahne z vlákien a absorbuje ju do seba. Potom stačí prádlo vyprať ako zvyčajne.

Citrón pomôže v kúpeľni

C-71

Konkrétne s nerezovými povrchmi, akými sú batérie či úchytky v sprche. Pretrite ich povrch polovicou citróna. Ten zanechá krásny lesk a zároveň povrch dôkladne vyčistí. Ďalší trik, o ktorom väčšina ľudí netuší, je použiť pre krásne čisté batérie obyčajný papier na pečenie. Návod, ako na to, nájdete TU.

Čistá práčka=čisté prádlo

C-81

Raz za 3 mesiace nezabudnite vyčistiť aj vašu práčku. Postačí, ak na to použijete 3 šálky octu a ½ šálky jedlej sódy. Obe suroviny vložte do práčky a nastavte prací program pri vyššej teplote minmálne na 30 minút.

Keď sa lak na nechty dostane na koberec

C-91

Ak si myslíte, že v tomto prípade už nič nepomôže, ste na omyle. Stačí použiť lieh. Namočte doň handričku a prechádzajte po znečistenom mieste. Lieh lak rozpustí a vy ho budete môcť ľahko odstrániť.

Vodný kameň a škvrny na toalete

C-101

Na ich odstránenie vám postačí obľúbená sladená limonáda CocaCola. Nalejte niekoľko šálok priamo do misy a nechajte pôsobiť 30 minút až 1 hodinu. Pre silnejší čistiaci účinok nechajte pôsobiť celú noc. Ďalším overeným tipom je namiesto Coly použiť obyčajný ocot.

Škvrny od rúžu na oblečení

C-101

Možno sa budete diviť, ale odstrániť ich pomôže ďalší kozmetický prípravok – lak na vlasy. Nastriekajte ho na znečistené miesto a nechajte účinkovať 15 minút. Potom očistite čistou vlhkou handričkou a vyperte ako zvyčajne.

Kožený nábytok opäť ako nový

C-121

V miske zmiešajte ¼ šálku octu, ¼ šálku olivového oleja a 5-10 kvapiek citrónového alebo pomarančového esenciálneho oleja (tekuté prísady – ocot s olejom sa nespoja celkom, keďže majú rozdielnu hustotu). Kožený nábytok povysávajte a následne pretrite vlhkou handričkou. Papierovú utierku namočte do roztoku a najskôr ho otestujte na malej časti nábytku. Obrúskom namočenom v prostriedku jemne pretierajte povrch krúživými pohybmi a následne nechajte vyschnúť – cca 15-20 minút. Potom zotrite čistou vlhkou handričkou.

Ako na škvrny od kávy

C-111

Rozliala sa vám na obľúbenú blúzku káva? Nemusíte prepadať zúfalstvu. Namočte oblečenie do teplej vody, v ktorej rozpustite ½ šálky jedlej sódy. Nechajte niekoľko minút namočené v tomto kúpeli a potom vyperte ako zvyčajne.

Na zápach z chladničky použite noviny

C-141

Ak sa potrebujete rýchlo zbaviť zápachu v chladničke, použite obyčajné noviny. Vložte noviny do chladničky a nechajte pôsobiť niekoľko hodín – ideálne cez noc. Noviny zápach absorbujú a vy ich na druhý deň ráno jednoducho vyhodíte do koša.

Staré pančuchy vyčistia sviečky

C-161

Na sviečkach, ktoré máme vo svojej domácnosti sa usádza prach rovnako, ako na ostatných predmetoch a kusoch nábytku. Odstrániť ho z vosku však vyžaduje použiť tú správnu metódu. V tejto veci vám lepšie, ako akékoľvek iné čistiace pomôcky poslúžia obyčajné silonky. Prach a nečistoty sa na silonky nalepia a sviečky ostanú perfektne čisté.

Krajec chleba pomôže pozbierať črepy

C-171

Ak sa vám rozbil sklenený pohár, nesnažte sa pozbierať všetky črepy rukami – môžete sa poraniť a pravdepodobne vám aj tak miniatúrne úlomky skla uniknú. Použite krajec bieleho chleba, ktorý priložíte na povrch, kde sa črepy môžu vyskytovať a jemne pritlačíte. Chlieb dokáže zachytiť aj tie najmenšie úlomky skla.

Sprchovú hlavicu vyčistíte bez námahy

C-181

Zmiešajte šťavu z ½ citróna s octom a zmes nalejte do igelitového vrecka, ktoré pomocou gumičky upevníte na hlavicu tak, aby bola hlavica ponorená v zmesi. Nechajte pôsobiť cez noc. Samozrejme, sprchovú hlavicu môžeme tiež odmontovať a namočiť do roztoku.

Kefa na vlasy

C-191

Vlasy, prach a mikróby – toto všetko môžete nájsť aj vo svojej kefe. Preto je nutné ju aspoň z času na času vyčistiť. Najskôr nastrihnite miesta medzi radmi štetín nožnicami a vlasy vyberte. Potom kefu ponorte na noc do zmesi vody a šampónu na vlasy.

zdroj: storypick