17 dôkazov, že šupku z citrusov sa neoplatí vyhadzovať!

Sezóna citrusov v našich podmienkach charakteristická predovšetkým pre zimné mesiace. Napokon, asi nikto z nás si nevie predstaviť nadchádzajúce vianočné sviatky bez misy voňavých exotických plodov. Samozrejme, o benefitoch tohto druhu ovocia pre naše zdravie toho vieme veľmi veľa. Môžeme však nejako využiť aj šupku z týchto plodov? Prinášame vám 17 dôkazov, ktoré vás presvedčia, že šupka z citrusov by rozhodne nemala skončiť v koši!

1. Čaj proti nachladnutiu

Šupky z mandariniek aj pomarančov nechajte vysušiť. Vysušené kôrky môžeme rozdrviť na prášok a pridávať do čaju. Okrem toho, že nápoj krásne prevoňajú, sú to aj silný a účinný bojovníci proti nachladnutiu.

2. Citrusový cukor do vašich dezertov

Kúsky šupiek nechajte minimálne 3 sušiť a potom rozdrvte na prášok. Prášok pridajte k obyčajnému cukru a získate úžasne aromatické sladidlo do čaju či sladkých vianočných dobrôt.

3. Vyženú z bytu pavúky

Vedeli ste že pavúky doslova nenávidia arómu citrusov? Navyše zacítia ju už z diaľky a miestu, odkiaľ vychádza sa vyhýbajú veľkým oblúkom. Umiestnite šupky z mandariniek, citrónov a pomarančov na okenné parapety, do kútov, alebo jednoducho na miesta, kde sa pavúky vo vašom byte zvyknú zdržiavať. Šupky vymieňajte každé 3-4 dni.

4. Odvary z mandarinkovej kôry na liečbu priedušiek

Ochorenia priedušiek nie sú v chladnom počasí ničím výnimočným. Ako podpornú liečbu môžeme využiť odvar z mandarinkových šupiek. Potrebujeme naň 2 lyžice sušenej a rozdrvenej mandarinkovej kôry a 2 šálky vriacej vody. Obe ingrediencie zmiešame, preložíme na plameň a varíme 5-6 minút. Odvar pijeme pri ťažkostiach s prieduškami 3x denne, približne 15 minút pred jedlom.

5. Odstránia mastnotu

Znečistené mastné povrchy vám pomôže vyčistiť odšťavený citrón. Vezmite polovicu citróna, znečistený povrch posypte soľou a potom povrch vyšúchajte odšťavenou polovicou citrónu. Je to skvelý spôsob ako vyčistiť napríklad drevenú dosku na krájanie, na ktorej spracovávate mäso.

6. Bojovníci proti stresu

Vôňa citrusov má zázračné účinky aj našu psychiku. Éterické oleje obsiahnuté v šupke dokážu upokojiť, pomáhajú obnoviť duševnú rovnováhu, podporujú koncentráciu, dokážu upraviť krvný tlak a používajú sa aj na liečbu migrény. Keď si budete nabudúce pripravovať kúpeľ, pridajte do vody aj šupky z citrusov.

7. Pomôžu so stvrdnutým cukrom

Stačí trochu vlhkosti a cukor razom stvrdne na kosť. Aj s týmto problémom pomôže šupka z citrusov. Pridajte do nádoby s cukrom niekoľko šupiek z citróna, ktoré sú zbavené dužiny. Cukor ostane sypký a navyše bude mať krásnu citrusovú arómu.

8. Nábytok, ktorý stratil lesk

Biela strana citrusovej šupky dokáže opäť rozžiariť matný nábytok. Stačí, ak ňou nábytok jednoducho pretriete.

9. Univerzálny čistič do domácnosti

Domáci citrusový čistič

Návod, ako vyrobiť, nájdete TU.

10. Tvárové tonikum

Na osvieženie tváre nepotrebujete drahé kozmetické prípravky. Postačia vám obyčajné pomarančové šupky. Pretrite si nimi tvár (okrem očí) a následne opláchnite vlažnou vodou.

11. Odstránia škvrny od vodného kameňa

Šupky z citrusov dokážu prinavrátiť lesk kovovým predmetom, akými sú napríklad batérie vo vašej kúpeľni. Stačí, ak ich vyčistíte bielou stranou šupky a ostanú nádherne lesklé.

12. Ochránia izbové rastliny

Do črepníkov vašich izbových rastlín vložte niekoľko šupiek z mandariniek. Ochránia rastliny pred voškami a navyše do pôdy uvoľňujú minerály, ktorá rastliny vyživujú.

13. Krásne zuby

Šupky z pomaranča vám pomôžu vybieliť zubnú sklovinu. Doprajte si jemnú masáž zubov bielou časťou pomarančovej kôry. Masáž by mala trvať minimálne 3 minúty.

14. Osviežovač vzduchu a vianočná ozdoba v jednom

Vykrojte si z citrusových šupiek vianočné tvary, zaveste ich na rôzne miesta do vášho bytu a prevoňajte svoj domov krásnou a sviežou arómou Vianoc.

15. Voňavé ruže

Vytvorte si z pomarančových alebo mandarinkových šupiek jednoduché kvety, ktoré nasypte do sklenej nádoby. Okrem toho, že získate krásnu dekoráciu, ešte dlho sa môžete tešiť z krásnej citrusovej vône.

16. Svietniky

Voňavé a krásne doplnky predvianočnej atmosféry z pomarančov.

17. Telový peeling

Stačí vložiť niekoľko pomarančových šupiek do gázy, zaviazať ju na uzol a používať namiesto špongie počas sprchovania. Šupka pôsobí ako prirodzený peeling, pleť hydratuje a dodáva potrebné minerály.

zdroj: takprosto

 

Dnes najobľúbenejšie