15 bežných potravín, ktoré vám po 50-tke dajú do poriadku cievy a pomôžu srdcu: Opravia aj to, čo sme celé roky kazili!

Naše srdce je jedným z najdôležitejších orgánov, a preto je veľmi prekvapivé, že sa oň staráme tak málo. Dávame mu zabrať nielen každodenným stresom, ale ja nesprávnou stravou. Tučné, nezdravé jedlo a stres zvyšujú hladinu cholesterolu a ten upcháva cievy takzvaným vaskulárnym plakom. Čím viac ho v tepnách máme, tým ťažšie pre srdce fungovať správne.

Hlavne pre ľudí po 50-tke

Prinášame vám 15 produktov, ktoré dokážu účinne čistiť cievy a zlepšia aj vaše celkové zdravie. Je dokázané, že aj ich zaradíte do svojej stravy, budete sa nielen cítiť lepšie, ale znížite aj riziko infarktu. To platí najmä pre ľudí po 50-tke, kedy sa riziko infarktu zvyšuje a prejavujú sa výraznejšie aj problémy spôsobené nezdravým životným štýlom.

Nezabúdajte – stres mnohí z nás vo svojom živote nevedia ovplyvniť a už vôbec nie úplne ho vytesniť. To čo jeme je však najjednoduchší spôsob, ako chrániť naše srdce. 

Tučné ryby

Losos, sleď makrela, treska a iné tučné ryby znižujú riziko arytmie, aterosklerózy a chránia tak celý obehový systém. Tuk, ktorý obsahujú je totižtoo veľmi porspečný pre vaše srdce. Najlepšie je jesť ich 2-3 x do týždňa.

Vločky

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ovsené vločky sú superpotravina pre srdce. Priamo fungujú ako likvidátor zlého cholesterolu. Zlepšujú trávenie a metabolizmus buniek. Najzdravšie sú najhrubšie ovsené vločky.

Bobule

Černice, maliny, jahody, čučoriedky a ďalšie bobule znižujú krvný tlak a čistia cievy. Taktiež dokážu cievy spevňovať.

Horká čokoláda (60-70% kakaa)

Pomáha normalizovať krvný tlak a bojujú proti zápalom a problémom so zrážanlivosťou krvi.

Orechy

Obsahujú cenné proteíny a vlákninu, ktoré pomáhajú srdcu. Tiež obsahujú vitamín E a znižujú zlý cholesterol. Musíte ich však vždy jesť s mierou – stačí hrsť denne.

Extra panenský olivový olej

Pár lyžičiek tohto oleja dokáže znížiť zlý cholesterol a normalizovať hladinu cukru v krvi. Musíte si však dať pozor na skutočne kvalitný olej, dajte si lyžičku 3x denne.

Červené víno – úžasný liek ale len s mierou

Redukuje hladinu tuku v cievach a pomáha pri detoxikácii a úbytku na hmotnosti. Množstvo, ktoré môžete konzumovať sa rôzni. Hovorí sa o maximálne 2 dcl denne, závisí to však aj od vaše telesnej konštrukcie.

Zelený čaj

Jedna šálka denne dokáže spomaliť a z dlhodobého hľadiska až zastaviť hromadenie tuku v cievach. Zelený čaj stimuluje metabolizmus a pomáha aj pri chudnutí.

Brokolica a špenát

Zeleninové „srdcové esá“. Obsahujú obrovské množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré ovplyvňujú činnosť srdcového svalu a normalizujú vysoký krvný tlak. Sú tiež veľmi bohaté na vlákninu.

Avokádo

Znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi a pomáha čistiť artérie. Je tiež veľmi bohaté na prospešné tuky.

Granátové jablko

Obsahuje antioxidanty, ktoré znižujú krvný tlak, normalizujú cirkuláciu krvi a zvyšujú hladinu hemoglobínu v krvi.

Škorica

Bojuje proti celému spektru ochorení srdca a najmä ateroskleróze. Zlepšuje metabolizmus a je ohromne nápomocná pri chudnutí.

Červený melón

Zohráva dôležitú rolu vo vaskulárnom zdraví – teda zdraví ciev a tepien. Stabilizuje hladinu cholesterolu a je plný antioxidantov.

Cesnak

Spriechodňuje cievy, znižuje krvný tlak, zlepšuje cirkuláciu krvi a je významnou prevenciu ochorení ciev. Vyplavuje z nich vaskulárny plak a bráni jeho usádzaniu.

Jablká a hrušky

Poklad z našich záhrad. Sú plné vlákniny a zlepšujú činnosť srdca. Tiež normalizujú krvný tlak a hoci veľmi podobné vlastnosti ako granátové jablko, sú neporovnateľne lacnejšie a dostupnejšie.

Špeciálny nápoj pre zdravé cievy

Potrebujeme:

Zázvorová šťava – 250 ml

Cesnak roztlačený – 250 ml

Jablkový ocot – 250 ml

5 lyžíc medu

Postup:

Všetky prísady zmiešame – orekm medu a varíme na strednom plameni 30 minút. Nezabúdame miešať. Potom zložíme z tepla a necháme celkom vychladnúť. Pridáme med a nalejeme do čistej fľaše, Tento nápoj vydrží v chladničke 1-2 mesiace. Užívame 1 lyžicu tohto nápoja každé ráno na prázdny žalúdok.

Čo dokáže?

Znižuje vysoký krvný tlak, hladinu cholesterolu, chráni srdce a vyplavuje toxíny z krvného obehu.

zdroj: brightside