Toto by mala poznať každá jedna žena: 15 trikov z obyčajnou sódou, ktoré využijete každý deň!

Už od staroveku ľudia využívali jedlú sódu pre veľa účelov. Starovekí Egypťania ju napríklad využívali na čistiace účely. Na svete je viac ako tristo rôznych spôsobov, ktorými môžete používať jedlú sódu. Vedeli ste, že je možné jej nielen využiť pri pečení, ale tiež pri upratovaní alebo v kozmetike?

Vyžitie jedlej sódy spôsobom, o ktorom ste možno ani netušili!

V tomto článku vám prinesieme úžasné spôsoby, ako môžete jedlú sódu využívať. Každá žena by mala tieto spôsoby poznať! Jedlú sódu nájdeme snáď v každej domácnosti. Zvyčajne sa pridáva do pečenia, cesto je vďaka nej nadýchanejší. Využiť ju môžete v mnohých ďalších oblastiach.

Prinášame pätnásť skvelých spôsobov, ako použiť jedlú sódu!

 Prírodný dezodorant

V dezodorantoch, ktoré používate sa objavuje hliník a parabény. Je vaša pokožka citlivá a nesvedčí jej tieto dezodoranty? Vyskúšajte namiesto toho pastu z jedlej sódy – stačí, ak ju zmiešate s obyčajnou vodou. Ide o efektívny, jednoduchý a úplne prírodný deodorant.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Uhryznutie hmyzom

Zmiešajte opäť  jedlú sódu s vodu v pastu, ktorú aplikujte priamo na hmyzie uhryznutie. Vďaka tomu zastavíte svrbenie.

 Kyslosť a pálenie záhy

Trápi vás pálenie záhy? 9 domácich liekov, ktoré zaberú okamžite

Pálenie záhy nie je vôbec príjemné a ak ho pociťujete často, určite viete, že je potrebné rýchlo zasiahnuť a pálenie zmierniť. Jedlá sóda vie neutralizovať kyselinu v žalúdku, pomáha zmierniť pálenie záhy, poruchy trávenia a dokonca aj bolestivé vredy. Ľudia odporúčajú jednucho si jej trochu pridať do vody.
 Čistí pokožku – jedlú sódu spolu s vodou zmiešajte v pastu a naneste na tvár ako masku. Napomáha odstraňovať vrásky, čierne bodky alebo poškodenú kožu.
 Vlasy – jedlá sóda vie tiež šetrne čistiť pokožku hlavy a vlasy všeobecne. Zmiešajte jedlú sódu s vodou v pomere 1: 3 a aplikujte na vlasy. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom umyte vlasy teplou vodou.
Strie – jedlá sóda a voda napomáha k zníženiu viditeľných strií. Stačí potierať a potom len zmyť vlažnou vodou.
Pôsobí na zuby ako bieliaca kúra – jedlá sóda má slabý abrazívny účinok, ktorý pomáha odstraňovať povlak na zuboch a čistí ich. Má vplyv tiež na svieži dych. Okrem toho má jedlá sóda antibakteriálnu aktivitu, napomáha odstraňovať baktérie, ktoré spôsobujú zlý dych.
Stvrdnutá koža na pätách – dajte jedlú sódu do ponožky, natiahnite na nohy a nechajte cez noc pôsobiť.
Škvrn& jedlá sóda napomáha tiež k odstráneniu škvŕn. Namočte bielizeň do kúpeľa so sódou, alebo pridajte rovno do práčky.

Pachy v chladničke

Keď vám v chladničke niečo nepríjemne páchne, skúste jedlú sódu, ktorá bojuje proti tomuto zápachu. Stačí, ak ju dáte do misky a vložíte do chaldničky. Rovnako funguje aj v odpadkovom koši.

Šperky

Finta mojej svokry, ktorá mi zachránila cennosti a šperky: Netreba chodiť do drogérie ani ku zlatníkovi, o 15 minút žiaria ako nové!

Jedlá sóda vie vrátiť vašim šperkom pôvodný lesk

Potrebujeme:

1 lyžicu soli

1 lyžicu jedlej sódy

1 lyžicu saponátu

1 šálku vody

Alobal

Postup:

Vodu zahrejeme na plameni a potom prelejeme do misky vystlanej alobalom. Horúcu – až vriacu vodu potom nalejeme do misky, pridáme soľ, sódu a saponát – premiešame. Do misky vložíme šperky a necháme odstáť 5-10 minút, opláchneme a osušíme papierovým obrúskom. Šperky budú na nepoznanie – krásne a žiarivé ako nové. Ja používam na striebro aj biele zlato. Na menej zanesené šperky stačí do vody s alobalom pridať len soľ a nechať postáť 20 minút. Funguje to aj na strieborné riady a iné cennosti, ktoré máte doma.

Abscesy – stačí premiešať jedlú sódu s vodou a pripraviť pastu. Na mierne navlhčenú vatový tampón naneste túto zmes a priložte na absces. Nechajte pôsobiť pätnásť až dvadsať minút a potom jemným tlakom odstráňte.
Pomáha na spáleniny od slnka – ½ šálky sódy pridajte do vlažného kúpeľa a namočte postihnutú oblasť. Akonáhle z vane vyjdete, nechajte pokožku voľne vysušiť.


Rýchle varenie – ak chcete hrach a fazuľa uvariť rýchlejšie, dajte ich do vody s trochou jedlej sódy
   Biele zuby – jedlá sóda pôsobí skvelo na zuby, zmiešajte jednu čajovú lyžičku jedlej sódy a pol čajovej lyžičky morskej sódy. Túto zmes aplikujte na zuby, ktoré následne budú belšie.

Zbohom tmavé kruhy pod očami

Do vlažného harmančekového čaju (cca 300 ml) alebo vlažnej vody, pridáme 1 lyžičku jedlej sódy. Keď sa sóda celkom rozpustí, namočte do tekutiny vatový tampón a priložte si ho na miesta pod očami, keď sa tmavé kruhy nachádzajú. Nechajte pôsobiť 10-15 minút a následne si tvár umyte vlažnou vodou.

Potom stačí naniesť bežný krém, ktorý používate a pozrieť sa bez obáv do zrkadla – tmavé kruhy sú preč.