15 trikov, vďaka ktorým bude vaša záhrada najkrajšia v okolí

Jar je definitívne tu a s ňou aj čas, kedy konečne ožívajú naše záhrady. Ak sa so všetkých síl snažíte, aby vaša záhrada rozkvitla do krásy a priniesla bohatú úrodu vlastnoručne vypestovaných plodín, máme pre vás skvelé tipy a vychytávky, ktoré vám uľahčia prácu, čas a nestoja takmer nič. Toto sú oni:

Jar je definitívne tu a s ňou aj čas, kedy konečne ožívajú naše záhrady. Ak sa so všetkých síl snažíte, aby vaša záhrada rozkvitla do krásy a priniesla bohatú úrodu vlastnoručne vypestovaných plodín, máme pre vás skvelé tipy a vychytávky, ktoré vám uľahčia prácu, čas a nestoja takmer nič. Toto sú oni:

Lacné zavlažovanie

1

Na zavlažovanie je najlepšia dažďová voda. Stačí ju zhromaždiť do sudu a pomocou hadice jednoducho používať na lacné zavlažovanie vášho trávnika či záhonov.

Domáci prostriedok na hubenie buriny

2

Nepotrebujete žiadne drahé prostriedky plné chémie z obchodu. Silný prostriedok proti nepríjemnej burine, ktorá sa rozmáha na vašej záhrade si môžete vyrobiť zo surovín, ktoré máte doma. Zmiešajte 4 litre octu s 250 g soli a 1 lyžičkou saponátu. Túto zmes prelejte do nádoby s rozprašovačom a jednoducho nastriekajte na burinu.

Vaječné škrupinky sú v záhrade hotový poklad

3

4

Vaječné škrupiny nevyhadzujte. Rozdrvte ich na prach a dajte do jám, do ktorých zasadíte priesady rajčín. Škrupiny sú zdrojom vápniku a živín a ktoré, ktoré rastlinám dodávajú všetko potrebné. Navyše, korene paradajok chránia pred hnilobou a plesňami. Skvelým nápadom je tiež zasadiť semienka priamo do vaječných škrupín a keď priesada vyrastie, stačí ju v škrupinke vložiť do pôdy a popraskať, aby korene mohli voľne rásť v pôde.

Ďalšie skvelé možnosti využitia vaječných škrupiniek nielen v záhrade nájdete TU:

Detská plienka do pôdy

5

Skúsení záhradkári radia pri pestovaní používať čistú detskú plienku. Dôvodom je gélová hmota v plienka, ktorá pre vašu rastlinku zabezpečí ideálnu vlahu v pôde na dlhý čas. Všetky informácie o tom, ako vám detská plienka môže pomôcť v starostlivosti o vaše rastliny nájdete TU.

Pomocník menom „Mydlo“

6

Škodcovia, ktorí si s obľubou pochutnávajú na našich rastlinkách, ako vošky či drobné čierne mušky neznášajú vôňu mydla. Pripravte roztok zo strúhaného mydla a vody a rozložte ho v malých nádobkách do blízkosti vašich rastliniek.

Čajové vrecúška

20

Keď si pripravíte šálku svojho obľúbeného čaju, vrecká nevyhadzujete. Uložte ich do pôdy a vašim rastlinkám dodáte množstvo potrebných živín. Vrecúška je potrebné pravidelne vymieňať.

Šupky z citrusov

Lemons and oranges on napkin in basket and peeling knife on blue wooden background

Pomôžu vám odpudzovať škodcov. Stačí ak uložíte okolo rastliniek a necháte pôsobiť. Kôra z citrusov je tiež silným odpudzovačom pavúkov, takže ak s nimi máte problém, určite ju použite.

Usadenina z kávy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Namiesto toho, aby ste ju vyhodili, primiešajte ju do pôdy, do ktorej budete sadiť rastliny. Vytvoríte tak domáce hnojivo plné živín, vďaka ktorému budú vaše rastliny rásť jedna radosť.

Plastové vidličky

10

Môžu vám pomôžu ochrániť priesady pred škodcami, ktorý si na nich radi pochutnajú.

Mini skleník

11

Vyrobíte ho z obyčajnej plastovej nádoby. Stačí ho položiť na priesadu.

Kamene na označenie

12

Aby ste mali poriadok aj na záhrade, použite kreatívne označenie pomocou kamienkov.

Rýchlejšie zakvitnú

13

Ak chcete aby vaše kvety rýchlo zakvitli do krásy, posypte pôdu okolo nich epsomskou soľou.

Zemiaky a jačmeň pre krásne ruže

14

Zrniečka jačmeňa a zemiaky vám pomôžu pri rozmnožovaní ruží z odrezkov. Postup ako na to nájdete TU.

Zavlažovanie pre rastlinku

16

Do tesnej blízkosti rastliny dajte do pôdy fľašu, do ktorej urobíte otvory a hrdlo necháte nad zemou.

Dnes najobľúbenejšie