V kuchyni ju má skoro každý, ale toto by nám nenapadlo ani vo sne: Lacná sóda zlikviduje mravce v celej záhrade – 15 trikov, ktoré každý záhradkár yváži zlatom!

Ak je záhradníčenie vaše hobby a stále hľadáte spôsoby, ako mať krajšiu, zdravšiu a chutnejšiu úrodu, radi vám poskytneme pár trikov od skúsených pestovateľov, ktorí rozhodne vedia, ako na to. Všetko, čo potrebujete je obyčajná jedlá sóda.

Ak je záhradníčenie vaše hobby a stále hľadáte spôsoby, ako mať krajšiu, zdravšiu a chutnejšiu úrodu, radi vám poskytneme pár trikov od skúsených pestovateľov, ktorí rozhodne vedia, ako na to. Všetko, čo potrebujete je obyčajná jedlá sóda.

Zlikviduje vošky a roztoče

Vďaka sóde na pečenie sa okrem iného dá rýchlo zvládnuť boj s voškami alebo roztočmi. Sódu môžete použiť aj na problémy so škvrnami na listoch alebo hubovými chorobami. Stačí pripraviť roztok pomocou 1 lyžičky sódy rozpustenej v 1 litri teplej vody. Zmiešajte a potom pridajte niekoľko kvapiek tekutého mydla alebo olivového oleja. Celú zmes opäť premiešajte a nakoniec s ňou listy umyte alebo nalejte do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte na listy. Metóda by sa mala opakovať každé 3-4 dni.

Jedlá sóda pre sladšie a odolnejšie paradajky

1 liter zmiešame s 1-2 lyžičkami jedlej sódy, dobre premiešame a používame ako postrek paradajok.

Odplaší mravce

...

Mravce nemajú radi sódu bikarbónu. Ak s nimi máte v záhrade problém, stačí po nej rozprášiť sódu bikarbónu. Môžete ju napríklad použiť okolo kvetinových záhonov, aby ste mravcom zamedzili prístup.

Životabudič pre vaše rastliny

V dvoch litroch vlažnej vody rozmiešajte 1 lyžicu jedlej sódy. Touto zmesou zalejte raz za čas rastliny ako plamienok, stračonôžka alebo klinček. Pre tieto rastliny je zmes sódy a vody doslova životabudičom.

Pomôže hroznu

čo zvládnuť kapusta

Častým problémom pestovateľov je šedá hniloba. Tu pomôže sóda. Počas dozrievania bobúľ postriekajte vinič týmto roztokom: rozpustite 75 g sódy v 10 litroch vody. Rastlina sa nielen uzdraví, ale zvýši sa aj obsah cukru v bobuliach. S podobným riešením môžete sprejovať aj ovocné stromy a bojovať tak proti listovým húseniciam.

čo zvládnuť kapusta

Na egreše a ríbezle

Egrešu a ríbezli pomôžete od chorôb a plesní týmto riešením:  1 polievková lyžica sódy, 1 tableta aspirínu, 1 lyžička akéhokoľvek nastrúhaného tuhého alebo tekutého mydla, 1 polievková lyžica rastlinného oleja, 4,5 litra vody.

čo zvládnuť kapusta

Uhorky

Uhorky vám tiež poďakujú za pomoc jedlej sódy. Často listy aj mladých uhoriek žltnú a plody sa prestanú správne rozvíjať. Toto nie je predčasné vädnutie, ale znak choroby. Pripravte roztok: 1 polievková lyžica sódy zriedenej v 10 litroch vody. Nastriekajte na uhorky a zabránite tomuto javu.

čo zvládnuť kapusta

Zlikviduje múčnatku

Sóda je tiež súperom proti múčnatke, ktorá často útočí na kapustu. Jednu lyžičku sódy rozpusťte v litri teplej vody a postriekajte roztokom rastliny. Môžete to urobiť každé tri týždne na prevenciu, zelenine to neuškodí, práve naopak.

Ak húsenice napadnúť kapustu, posypeme kapustové listy suchým práškom sódy. Larvy okamžite odstráni.

čo zvládnuť kapusta

Existuje ešte jeden osvedčený spôsob, ktorým sa kapusta môže zlepšiť – valeriana. V 3 litroch vody  naložte valeriánu lekársku a pridajte 1 polievkovú lyžicu tekutého mydla. Tento roztok by sa mal nastriekať na plody, na ktoré si robia zálusk škodcovia.

čo zvládnuť kapusta

Mesiac pred zberom hlávok na skladovanie je výbornou radou postriekať hlávky roztokom amoniaku –  (40 ml) zriedená v 5 litrovom vedre s vodou a pridajte niekoľko polievkových lyžíc tekutého mydla. Takto postriekaná kapusta sa bude menej kaziť, budete ju môcť skladovať omnoho dlhšie.

čo zvládnuť kapusta

© DepositPhotos

Pre krásne muškáty

Muškáty aj begónie potrebujú zásadité pH pôdy. Práve preto im prospeje zálievka s obsahom jedlej sódy. Tá vytvorí v pôde ideálne podmienky na pestovanie týchto okrasných rastlín. Zálievku s obsahom sódy aplikujte na pôdu okolo rastlín.

Proti slimákom

Ak budete na jar a v lete riešiť problém s otravnými slimákmi, ktoré nivočia vašu úrodu, tento trik si rozhodne zapamätajte. Okolo záhonov rozprášte jedlú sódu. Vytvoríte tak prirodzenú bariéru, cez ktorú škodci neprejdú. Prípadne môžete slimáky sódou priamo posypať. Sóda ich okamžite vysuší.

Jednoduchý test pôdy

Ak chcete zistiť, či máte v záhrade kyslú pôdu, použite jednoduchý test so sódou. Pôdu mierne zavlažte vodou a posypte sódou. Ak uvidíte, že pôda „bublinkuje“, je to znakom, že je kyslá.

Zbaví rastliny plesní

Vyrobte si jednoduchý domáci fungicíd. Je to skutočne jednoduché, potrebujete len vodu (3litre) a jedlú sódu (4 lyžice). Zmiešajte a aplikujte pomocou rozprašovača na postihnuté miesta.

Výživa pre ruže

Jedlá sóda zabezpečí výživu pre vaše ruže. Zmiešajte 1 lyžicu jedlej sódy s ½ lyžice amoniaku a 1 lyžicou soli. Túto zmes rozmiešame v 3 litroch vody. Týmto roztokom zalievame ruže 1 x za 14 dní. Budú rásť a kvitnúť do krásy

Zatočí s burinou

Otravuje vás burina, ktorá prerastá cez chodník či zámkovú dlažbu? Spoľahlivo ju spálite pomocou jedlej sódy. Zmiešajte 3-4 lyžice jedlej sódy s jedným litrom vody a aplikujte priamo na burinu na chodníku. Neodporúčame týmto spôsobom likvidovať burinu v záhone, môžete totiž poškodiť aj vaše rastliny.