Uhorky milujú žihľavu a cesnak vylieči vaše izbovky: 15 zlatých rád do záhrady, ktoré vám zdvojnásobia úrodu!

Uhorky musia mať korene v teple

Osvedčený spôsob na zohrievanie pôdy je hriadka s hnojom. Je to vlastne princíp pareniska. Do ryhy hlbokej 40 cm a širokej 50 – 60 cm uložíme vrstvu hnoja hrubú cca 20 cm. Hnoj zatlačíme, dobre polejeme a zasypeme zeminou, ktorá vytvorí nad jarkom mierny hrobček, do ktorého vysádzame uhorky. Hnoj sa zaparí a dodáva zemine teplo.

Žihľava je zázrak pre uhorky aj rajčiny 

Dajte čerstvé lístie žihľavy, narezané na malé kúsky, do vedra s asi 10 litrami vody. Ideálna pre výrobu tohto hnojiva je dažďová voda.

Zmes prekryte plátnom a nechajte lúhovať asi dva týždne. Zmes musí dýchať. Keď kvapalina stmavne a zastaví sa penenie, bude vaše domáce prírodné hnojivo pripravené na použitie. Zmes listov a vody treba prikryť, pokiaľ nemáte plátno, môžete použiť aj hustú mriežku alebo pletivo.

Výluh používame nasledovne: Zrieďte asi pol litra tohto domáceho tekutého hnojiva 10 litrami vody a zalievajte týmto výluhom vaše rastliny raz alebo dvakrát týždenne, nie častejšie.

...

Toto prírodné hnojivo je prospešné nielen pre izbové rastliny, ale všetky záhony v záhrade – zvlášť sa mi osvedčil na rajčiny a uhorky. Výnimkou je však fazuľa, hrach a cibuľa.Ak sú na rastlinách vošky, môžete ich týmto tekutým hnojivom postriekať, pretože vytvorí vrstvu kremičitanov, ktorá zabraňuje voškám preniknúť do rastlinných buniek a vysávať ich. Táto ochrana však trvá iba do budúceho dažďa.

Cesnak lieči choroby kvetov

Sparíme cca 6 strúčikov cesnaku litrom horúcej vody a necháme lúhovať cca 20 minút. Do vody určenej na zálievku rastlín pridávame 3 polievkové lyžice na liter vody.

Strúčiky cesnaku k muškátom

Moja babička vždy vedela zapichnúť pár strúčikov do pôdy k muškátom. Nikdy nemala problém s voškami a muškáty mala vždy tie najkrajšie z celej ulice.

Ako odplašiť krtka

Krtko má veľmi dobrý a citlivý čuch. Takže stačí vedieť, čo mu nevonia a je aspoň dočasne pokoj. Overené sú olomoucké syrečky, citrónová kôra, cesnak… Odpudivé vlastnosti majú i niektoré rastliny – napr. Aksamietnica rozložitá.

Čo s mravcami pri jahodách?

Okolo jahôd nasypte jedlú sódou či práškok do pečiva.

Pomôžu aj vazelínové pasce – stačí dať na drievka trochu vazelíny a posypať cukrom. Funguje to ako perfektná lepiaca pasca.

Ochráňte jahody pomocou rastlín, ktoré odpudzujú mravce. Vysaďte do blízkosti jahodoviska (ideálne okolo neho) rebríček, mätu alebo kocúrnik obyčajný (treba však počítať s tým, že ak chováte mačičku, do tejto rastlinky sa zamiluje).

Veľmi dobré skúsenosti majú ľudia aj s používaním aromatických korenín. Ak nájdete v komore škoricu, pálivú papriku alebo klinčeky po záruke, neváhajte ich rozsypať na pôdu okolo jahôd. Mravce aromatická vôňa odpudzuje.

Rastliny, ktoré ochránia a zlepšia chuť

Chren nasadíme po okrajoch zemiakov, aby sme ich chránili pred plošticami.

Hluchavka je považovaná za všeobecný repelent hmyzu.

Mäta zlepšuje chuť rajčín.

Mliečnik odpudzuje krtkov a myši.

Potočnica lekárska zlepšuje rast a chuť reďkovky, kapusty, tekvice. Záhradkári by ju mali sadiť pod ovocné stromy, aby odpudzovala hmyz.

Chcete krásne ruže?

Toto je dôvod, pre ktorý by mal každý pestovateľ vysadiť cesnak hneď vedľa ruží!

Pre krásne záhradné ruže vysaďte do ich blízkosti cesnak. Cesnak odpudzuje škodcov a vošky, ktoré zvyknú napádať práve ruže. Ak cesnak pestujete v blízkosti ruží, škodcovia sa budú držať bokom, pretože vôňa cesnaku ich odpudzuje už z diaľky. Hoci cesnak nevonia priam najvábnejšie, v skutočnosti dokážu urobiť pre ruže ďalšiu skvelú službu. Podčiarkuje a zvýrazňuje ich vôňu. Ruže teda vďaka nemu voňajú výraznejšie a krajšie.

Vodu po varení vajce nevylievajte

Počas varenia sa do vody uvoľnia cenné látky, predovšetkým vápnik, ktorá rastlinám dodáva silu a krásu. Vodu stačí jednoducho zliať do fľaše, nechať vychladnúť a používať na zalievanie izbových rastlín raz za mesiac. Odložte si ju aj pre svoje paradajky. Paradajky zalievajte 1-2 x do mesiaca touto vodou a posyktnete im množstvo cenných živín, ktoré by ste inak vyliali do odtoku.

Pokosenú trávu nikdy nevyhadzujte

Záhradkár prezradil, prečo nikdy nevyhadzuje pokosenú trávu: Jeho dôvod sa oplatí poznať, môže pomôcť aj vám!

Použite ho na výrobu trávového kvasu, ktorý je plný dusíka, draslíka, fosforu a organických látok. Ak sa v tráve nachádza aj žihľava, alebo púpava, je to len plus. Stačí, ak na trávu nalejte niekoľko vedier vody – platí pomer 1:1 (koľko trávy, toľko vody). Všetko zmiešame a necháme fermetovať – kvasiť. Pravidelne miešame a je nutné, aby bola nádoba umiestnená do polotieňa. Tekutina by mala byť 20-35 cm od okraja nádoby, počas kvasenia sa totiž objaví pena, ktorá by z nádoby vytiekla.

Uhorky rastú ako divé

Po tomto životabudiči rastú uhorky ako divé: A nestojí to ani cent!

Naplňte vedierko do 2/3 chlebovými kôrkami a zalejte vodou. Namočené kôrky niečím zaťažte, v opačnom prípade budú plávať, keď chlieb začne kysnúť. Umiestnite vedro na teplé miesto na dobu jedného týždňa. Výsledná konzistencia sa riedi vodou v pomere 1:3 a použije sa ako hnojivo, ktorým zalejeme čerstvo zasadené uhorky. Zalievame od začiatku kvitnutia až kým plody nie sú veľké.

Chcete najkrajšie muškáty v okolí? Je to hračka!

Pestovateľka s nakrajšími muškátmi v okolí prezradila svoj trik: Stačí kvapka tejto látky a budú doslova obsypané kvetmi!

Všetko, čo musíte urobiť je použiť jedinú kvapku jódu. V 1 litri vody /ideálne dažďovej) rozmiešajte 1 kvapku jódu. Túto zmes môžeme používať na hnojenie. Aplikujeme na vnútorné steny kvetináča a vždy použijeme na maximálne 50 ml pri každej zálievke. Neprekračujte odporúčanú dávku 50 ml, aby ste korene muškátov nepoškodili. Zálievku sa odporúča aplikovať raz za mesiac. Jód má fungicídny účinok, pôsobí proti stresorom, ktoré znižujú vitalitu rastlinu a odčerpávajú jej energiu pre tvorbu listov a kvetov. Prispieva tiež k bujnému, nepretržitému kvitnutiu a zvyšuje celú odolnosť rastliny.

Ľadový šalát bez mšíc

Jediné, čo musíte urobiť, je vysadiť ho k paštrnáku alebo k jahodám. Rastliny si navzájom nielen pomáhajú, ale chránia pred škodcami. Môžete si užívať šťavnaté listy šalátu bez mšíc.

Základom úspechu sú včely – takto ich prilákate!

Bez včiel nie je opeľovanie a bez opeľovania nie je úroda. Ak chcete prilákať včely a čmeliaky, ktoré vám pomôžu úrodu uhoriek znásobiť, urobte toto: V odstátej vode rozpustite trochu medu alebo cukru a touto zmesou postriekajte záhony. Ak pestujete plodiny v skleníku, vysaďte k nim aj borák. Má jedlé kvety a pôsobí ako magnet na včely.

Pestujete kapustu? Vysaďte k nej ďatelinu!

Táto stará finta funguje nielen ako spoľahlivá ochrana kapusty pred burinou, ale aj pred obávaným motýľom so smotanovými krídlami – mlynárikom kapustovým. Je to jednoduchá, ale veľmi účinná pomoc.

Pred pestovaním tekvíc a cukety urobte toto!

Zasaďte ju do riadkov, na ktorých ste predtým pestovali reďkvičky. Z nejakého dôvodu dokáže reďkvička vytvoriť perfektné podmienky pre pestovanie týchto plodín. Zapamätajte si redkvička je predskokanom tekvice a cukety.

Trik, vďaka ktorému vám fazuľa rýchlejšie vyklíči

Aby ste neriskovali, že semienka fazule sa v pôde nepreberú k životu, máme pre vás malý zlepšovák našich babičiek. Pred výsadbou ju na na 1 deň namočte do vody (ale na 2 dni, tak aby fazuľa praskla). Potom ju potrite olejom a vložte do pôdy – olej vytvorí na povrchu ochrannú vrstvu, ktorá ju ochráni pred nadmernou vlhkosťou alebo naopak nedostatkom vlahy.

Fazuľa a kukurica

Známi susedia, ktorých poznali už pôvodní obyvatelia Ameriky a rovnako aj naši predkovia. Kukurica poskytuje fazuli oporu a vytvára pre ňu ideálne svetelné podmienky. Obe rastliny tiež vytvárajú perfektnú rovnováhu živín v pôde. Kukurica odčerpáva dusík z pôdy a fazuľa ho do pôdy dodáva.

Cibuľa bez červíkov

ž

Vysaďte k nej červenú repu a okolo harmanček. Rastliny navzájom kooperujú, pomáhajú si v raste a chránia pred škodcami.