15 rastlín ktoré zaženú kašeľ, pľúcne infekcie a bronchitídu!

Bylinky sa v minulosti používali ako alternatívna medicína na liečenie chorôb a dokonca aj dnes lekári stále odporúčajú niektoré bylinky ako podpornú liečbu, pretože prispievajú k zlepšeniu zdravotného stavu.  

Bylinky sa v minulosti používali ako alternatívna medicína na liečenie chorôb a dokonca aj dnes lekári stále odporúčajú niektoré bylinky ako podpornú liečbu, pretože prispievajú k zlepšeniu zdravotného stavu.  

plants-for-cough-lung-infections-and-bronchitis

Pri respiračných ťažkostiach vyskúšajte niektoré z nasledujúcich byliniek.

Podbeľ

Je to tradičný indický liek na pľúca a môže byť použitý vo forme čaju alebo tinktúry. Podbeľ zmierňuje astmu, kašeľ, bronchitídu a tiež čistí priedušky a pľúca.

Coltsfoot, Flower, Spring, Nature, Plant, Blossom

Koreň sladkého drievka

Má antivírusové a antibakteriálne vlastnosti, vďaka ktorým je vynikajúci pri prevencii pľúcnych chorôb. Tento koreň slúži ako prostriedok na vykašliavanie, ktorý znižuje podráždenie hrdla a čistí zapálené sliznice.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Liquorice, Sweet, Roots, Food, Glass

Tymian

Je veľmi účinný pri vírusových a bakteriálnych infekciách. Esenciálne oleje tymiánu sa dajú považovať za prírodné antibiotikum. 

Thyme, Plant, Herb, Spices

Oregano

Oregano očistí dýchacie cesty. Je bohaté na vitamíny a prispieva k posilneniu imunitného systému.

Oregano, Spice, Close Up, Green, Aromatic, Fragrant

Eukalyptus

Táto rastlina so špecifickou arómou je jedným z najúčinnejších čistiacich prostriedkov dýchacích ciest. Tiež zabraňuje preťaženiu a podráždeniu dutín.

Essential Oil, Essential, Oils, Bottles, Aromatherapy

Divozel

Koncentrát z listov a kvetov tejto rastliny má schopnosť zlepšiť celkové zdravie pľúc. Čaj pripravíte tak, že 1 PL sušenej rastliny zalejete prevarenou vodou.

Biennial Plant, Verbascum Thapsus, Mullein, Plant

Šalvia

Ak máte bolesti hrdla alebo kašeľ, kľúčom k tej správnej liečbe je šalviový čaj. Esenciálny olej zo šalvie je pre dýchacie cesty veľmi prospešný. 

Sage, Herbs, Culinary Herbs, Healthy, Tea Herbs, Health

Mäta prieporná

Je to mimoriadny antioxidant, ktorý bojuje proti prechladnutiu a zlepšuje dýchanie.

Peppermint, Medicinal Plant, Medicinal Herbs, Mint

Oman pravý

Táto rastlina je charakteristickým antibakteriálnym pomocníkom pri prevencii proti pľúcnym chorobám.

Inula, Flowers, Real Alant, Iluna Helenium, Composites

Koreň divého zeleru (Ligusticum porteri)

Obsahuje gáfor, ktorý prispieva k posilneniu pľúc. Zlepšuje tiež dýchanie a zmierni podráždenie dýchacích ciest.

Image result for Ligusticum porteri

Zdroj: grandmaremedy.com

Bonus: zázračný Nádchovník

Ide o nenápadnú rastlinu podobnú mäte pieprnej a mnohí ľudia ju pre jej nenáročnú starostlivosť a vždyzelené listy majú v obývačke ako obľúbenú izbovú rastlinu. Rastlina s latinským názvom Plectranthus amboinicus však dokáže omnoho viacej, ako si myslíte. V skutočnosti vaše dýchacie cesty lieči už len tým, že ju máte doma. My vám však poradíme perfektné tipy, ako jej silu znásobiť. Naučte sa ako na to a na kvapky do nosa či sirupy proti kašľu môžete na celú sezónu zabudnúť.

Čo rastlina dokáže?

  • Uvoľňuje dýchacie cesty – pri príznakoch chrípky a prechladnutia požmoľte pár lístkov v ruke a inhalujte.
  • Eliminuje baktérie a vírusy v miestnosti, v ktorej sa nachádza.
  • Pomáha lepšie spať, zlepšuje celkovú kvalitu ovzdušia.
  • Perfektný prírodný liek proti alergiám.
  • Dokáže perfektne nahradiť kvapky do nosa a sirupy proti kašľu – nemá vedľajšie účinky.
  • Prírodný repelent proti muchám a komárom.
  • Perfektne ochutí jedlá a nápoje – výborný na čaj.
  • Odvar z tejto rastliny sa používa na liečbu poranení kože, kožných infekciách, popálenín a pri rýchlejšom hojení jaziev. Blahodárne pôsobí aj na zmiernenie príznakov reumy.

Ako ho využiť?

Na kúrenie a dýchanie

Liečivé silice môžete ako prvú pomoc inhalovať, a to tak, že budete vdychovať vôňu listu, ktorý môžete mať neustále pri ruke vo vrecku alebo ktorý si môžete napríklad položiť vedľa hlavy na vankúš. Niekoľko lístkov môžete tiež hodiť do nádoby s vodou a nechať ich odparovať na kúrení. Bude sa vám omnoho lepšie spať.

Čaj

Pripraviť si z tejto rastliny je to najjednoduchšie, čo s ňou môžete urobiť. Stačí len listy zaliať vodou teplou okolo 80 stupňov Celzia a nechať päť minút lúhovať. Potom čaj vypite.

Liečivý sirup z rýmovníku na dva spôsoby

Ja uprednostňujem verziu za studena

Potrebujeme:

Uzatvárateľnú sklenenú nádobu

Aspoň 50 väčších lístkov rýmovníka – čím viac, tým lepšie

Cukor krupicu (podľa veľkosti pohára a množstvo listov cca 759 g až 1 kg)

Citrón, limetka, pomaranč – podľa chuti

citrónovú šťavu

Postup:

Lístky zľahka opláchneme v studenej vode a pokrájame na polovičky, tak dopomôžeme k tomu, aby sa uvoľnilo čo najviac šťavy. Citrón, limetku alebo pomaranč (podľa chuti) dôkladne vyumývame aj so šupkou nakrájame na plátky. Potom už je to veľmi jednoduché, do čistého pohára striedavo vrstvíme lístky, cukor, citrónovú šťavu a citrusy až kým nádoba nie je celkom plná. Len zavrieme a necháme stáť za oknom.

Počas niekoľkých týždňov by ste mali pozorovať, že sa cukor rozpúšťa, podľa potreby prípadne môžete zľahka premiešať a zase utlačiť. Obsah pohára pravidelne kontrolujeme, dávame pozor, aby sa na povrchu nezačala tvoriť pleseň. Keď je obsah nádoby  kompletne tekutý, scedíme cez plátno a dobre vyžmýkame. Uchovávame v komore. Sirup nedráždi žalúdok, pomáha uvoľniť dutiny, je neuveriteľne silný pri zápaloch hrdla, priedušiek a ďalších jesenných a zimných neduhoch.Dávam lyžičku 3 x denne. Pridávam aj do čajíka, jogurtu, ovsených vločiek. Deťom veľmi chutí! :-)

15619-img-3754