15 potravín, ktoré sú v domácnosti cennejšie ako zlato!

Potraviny, ktoré každodenne používame nemusia byť len chutným pokrmom či prísadou do našich obľúbených receptov. Mnohé z nich majú doslova zázračné vlastnosti, ktoré vám pomôžu rýchlo, účinne a takmer zadarmo vyriešiť mnohé problémy vo vašej domácnosti. Znie to možno zvláštne, ale určité potraviny dokážu spoľahlivo nahradiť drahé čistiace prostriedky, chemikálie či iné prípravky z obchodu. Toto sú oni:

Ocot

Špáry medzi obkladačkami časom stmavnú a stratia pôvodný lesk. Ak ich chcete vrátiť späť v čase, pomôže vám ocot. Nalejte trochu octu na špáry, nechajte pôsobiť a potom vyčistíte starou zubnou kefkou.

Ak chcete pri umývaní podlahy zabrániť vzniku nepekných šmúh, stačí, ak do vody pridáte 1 lyžicu octu.

Cibuľa

Chcete, aby váš kuchynský nôž opäť žiaril ako nový? Nie je nič jednoduchšie! Nabudúce, keď budete krájať cibuľu, pretrite čepeľ noža rozkrojenou cibuľou.

Banánové šupky

Banány vám pomôžu so šperkami. Konkrétne banánové šupky, ktoré by ste inak jednoducho vyhodili do koša. Šupku rozmixujeme v mixéry a potom kašovitou hmotou, ktorá vznikne, jednoducho strieborné predmety dôkladne vyčistíme.

Listy na vašich izbových rastlinách budú žiariť krásou a zdravím, ak ich namiesto handričky pretriete obyčajnou banánovou šupkou.

Pivo

Pivo taktiež nie je len obľúbeným alkoholickým nápojom, ale aj skvelým leštidlom. Namočte handričku do piva, pretrite s ňou nábytok a potom utrite do sucha inou handričkou. Na leštenie používame pivo bez bubliniek, ktoré sme nechali dostatočne dlho odstáť. Najlepšie leštiace účinky má tmavé pivo.

Špecifické zloženie piva sa dá jednoducho využiť aj ako leštič hrncov a panvíc. Dokonca, funguje aj v prípade šperkov. Ak chceme obnoviť ich lesk, stačí, ak ich ponoríme do piva.

Bazalka

Chcete ovocnú misu uchrániť pred dotieravým lietajúcim hmyzom? Uložte na misu s ovocím niekoľko listov čerstvej bazalky. Vôňa bazalky účinne zaženie dotieravý hmyz a uchráni vaše ovocie.

Vlašské orechy

Menšie škrabance na nábytku alebo drevenej podlahe vám pomôžu odstrániť vlašské orechy. Orech šúchame kolmo na škrabanec. Olej, ktorý orech obsahuje spôsobí, že škrabance miznú doslova pred očami.

Ryža

Chcete, aby vaša káva chutila lepšie? Do mlynčeka na kávu vložte namiesto kávy trochu ryže. Mlynček sa nielen účinne vyčistí a zbaví usadenín, ale vaša káva bude mať výraznejšiu chuť.

Mlieko

Objavili ste na svojich obľúbených porcelánových riadoch drobné prasklinky? Pomôže vám mlieko. Namočte takýto riad na približne 1 hodinu do teplého mlieka. Mliečne bielkoviny sa počas zahrievania začnú rozpínať a dokážu vyplniť drobné praskliny na porceláne.

Chlieb

Maliarske umenie vašich detí na bielej stene už nemusí byť problémom. Čmáranice, tmavé šmuhy a mastné fľaky vám pomôže odstrániť obyčajný chlieb. Vezmite mäkký krajec chleba a chybičky krásy jednoducho zotrite.

Arašidové maslo

арахисовое масло

Arašidové maslo vám pomôže so žuvačkami prilepenými na koberci. Naneste ho na zaschnuté žuvačky a nechajte chvíľu pôsobiť. Arašidové maslo žuvačky zmäkčí a vy ich tak môžete omnoho jednoduchšie odstrániť.

Zvyšky nálepiek na rôznych povrchoch vám tiež pomôže odstrániť arašidové maslo. Stačí ho na tieto miesta naniesť, nechať chvíľu pôsobiť a potom jednoducho vyčistiť.

Citrón

Odolné škvrny od ovocia, červeného vína alebo iné ťažko odstrániteľné škvrny vám pomôže odstrániť citrón. Na odolnejšie textílie použijeme polovičku citróna s trochou soli a škvrnu vydrhneme. Na jemnejšie tkaniny použijeme trochu citrónovej šťavy a jemne vyčistíme handričkou. Potom normálne vyperieme s ostatným pádlom.

Škvrny od paradajok alebo paradajkovej omáčky vám pomôže odstrániť citrónová šťava. Naneste ju na škvrnu, nechajte pôsobiť a potom klasicky vyperte.

Tymian

Krájali ste mäso a ostal vám na rukách nepríjemný zápach? Pretrite si ruky a kožu medzi prstami rozmarínom. Táto bylinka nepríjemný zápach účinne eliminuje.

Pikantná paradajková omáčka

Aby ste navrátili stratený lesk medeným panviciam a hrncom, siahnite po pikantnej paradajkovej omáčke. Naneste ju na matné medené povrchy, nechajte pôsobiť 20 minút a potom jednoducho vyčistite handričkou.

Čierne korenie

Zdá sa vám, že farby na vašom oblečení po vypraní stále viac a viac blednú? Žiaden problém! Pridajte k prášku na pranie jednu lyžičku čierneho korenia a farby vášho prádla budú žiarivejšie a nebudú tak rýchlo blednúť.

Zemiaky

Predtým, ako sa pustíte do čistenia topánok, pretrite ich rozkrojeným zemiakom. Povrch topánok sa vyhladí a čistenie pôjde jedna radosť.

Paradajková šťava

Ak ste termosku dlhšie nepoužívali a cítite z nej aj po umytí nepríjemný zápach, pomôže vám paradajková šťava. Nalejte ju do termosky trochu paradajkovej šťavy, necháme chvíľu pôsobiť a opláchneme. Po zápachu neostane ani stopa!

zdroj: takprosto

Dnes najobľúbenejšie