Kto pozná tieto triky, tento rok poriadne ušetrí na upratovaní a nákupoch v drogérií: Geniálne vychytávky, ktoré nestoja skoro nič!

Nie je nič lepšie ako domácnosť žiariacu čistou. Aby sme to však dosiahli, musíme prejsť celým zdĺhavým procesom čistenia. Samozrejme táto činnosť nie je najobľúbenejším spôsobom, ako tráviť voľný čas. Šikovné gazdinky však prichádzajú s novým jedinečným nápadom. Na pomoc s čistením vašej domácnosti prinášajú 15 trikov, vďaka ktorým bude váš príbytok čistý a nádherne voňavý. Budete dokonca prekvapení, koľko predmetov vo vašej domácnosti sa dá vyčistiť tak, aby vyzerali ako nové.

 1. Kúpelňová batéria. Ak chcete, aby sa vaša batéria leskla, máme pre vás jednoduchý recept. Stačí len namočiť papierové utierky do octu a obložiť nimi batériu podobu 30-40 minút.
 2. Vaňa. Skvelý trik na docielenie snehovobielej vane, je namočiť starý uterák do bielidla a uložiť na dno vane. Nechajte pôsobiť cez noc (okno v kúpeľni nechajte otvorené) a ráno len umyte vodou.
 3. Zrkadlo. Všetky zrkadlá vo vašom dome môžete vyčistiť roztokom z octu a vody (1:1). Ak chcete, aby vám ocot v dome nezapáchal použite zopár kvapiek esenciálne-ho oleja.
 4. Hrdza. Aby ste sa zbavili škvŕn aj hrdzi, prerežte citrón na polovicu a vložte ho do soli. Potom s ním jednoducho potierajte škvrny a tie zmiznú.
 5. Odstránenie zápachu pri vysávaní: Stačí do vrecka vo vysávači nasypať trochu jedlej sódy s pár kvapkami esenciálneho oleja. Nezabudnite sódou posypať aj koberec – zbavíte sa nielen špiny, ale aj zatuchnutého pachu. 
 6. Steny a stropy. Čaro je v jednoduchosti. Stačí použiť mop, prejdite mopom po stene, ktorá je pokrytá prachom a špinou a okamžite bude čistá.
 7. Sprchový kút. Problém vyriešite tvrdým štetcom a čistiacim prostriedkom na okná. Ak je na povrchu zaschnutý vodný kameň, nastriekajte na povrch ocot a nechajte chvíľu pôsobiť.
 8. Žula. Žulovú pracovnú dosku možno očistiť pomocou teplej vody a jemného čistiaceho prostriedku. Na čistiaci prostriedok budete potrebovať 2 šálky vody, 1/4 šálky alkoholu a pridajte k tomu 5-6 kvapiek úmyvacieho prostriedku.
 9. Úchytky na nábytku. Na čistenie nábytkových úchytok a nábytkových rúčok použite tekuté mydlo a zubnú kefku.
 10. Dlaždice. Jedným zo spôsobov ako odstrániť vodný kameň a škvrny z dlaždíc je sóda bikarbóna. Stačí z nej urobiť konzistenciu pasty a naniesť na povrch. Tento jednoduchý trik taktiež zabraňuje tvorbe plesní. 
 11. Výlevka. Začnite s postrekovaním sódy na mokrom povrchu drezu. Potom pomocou čistej špongie napustenej peroxidom vodíka jemne drez utrite. Počkajte pár minút a uvidíte, že škvrny zmiznú.
 12. Mikrovlná rúra. Vložte do nej misku s vodou a šťavou z 1 citrónu a potom jednoducho zapnite. Následne stačí len vziať papierový obrúsok a zotrieť povrch jedným ťahom. Uvidíte ako ju citrónová voda skvele vyčistí.
 13. Teplovzdušná rúra. Zmiešajte 1 šálku jedlej sódy, 1 lyžicu umývacieho prostriedku a vodu tak, aby ste získali konzistenciu pasty alebo hrubého cesta. Roztierajte zmes všade rovnomerne a nechajte 15 minút pôsobiť.
 14. Plynový sporák. V miske zmiešajte sódu, prášok na pečenie a peroxid vodíka. Naneste zmes okolo horákov a nechajte ho 5-10 minút pôsobiť. Pomocou čistej hubky zotrite prebytočnú špinu zo sporáka.
 15. Drevená doska na krájanie. Dosku dezinfikujete tým, že ju potriete soľou a prechádzajte po povrchu rozkrojeným citrónom. Citrón sa používa na neutralizovanie zápachu a na odstránenie škvŕn.