13 nevídaných dôvodov, prečo si spraviť čaju z obyčajnej púpavy: Ľudia ani netušia, ako im môže zlepšiť život!

Čaj z púpavy sa vyrába zo sušeného koreňa alebo listu púpavy  a vriacej vody a po ochladení sa k nemu pridáva púpavový med (ak nemáte radi sladké, med môžete vynechať).

Tento čaj sa vyznačuje svojou chuťou a nutričnou hodnotou v závislosti od časti použitej rastliny. Napríklad koreň púpavy lieči pečeň, listy obličky a kvety z neho robia najchutnejší čaj na svete.

13 dôvodov, prečo piť čaj z púpavy:

Zdroj vitamínov

Čaj z púpavy je plný vápnika, železa, draslíka, vitamínu K, A a B6, ako aj riboflavinómu a tiamínov. Listy môžete jesť aj surové, dodajú vám viac vitamínu, ako brokolica. Čaj so sušených listov je výborný na potiaže spojené s vylučovacou sústavou.

Pomáha pri cukrovke

Čaj z púpavy pomáha znížiť hladinu cukru v krvi, čo je kľúčové pre kontrolu diabetu.

...

Perfektná náhrada kávy

Čaj z púpavy je silný antioxidant a je plný minerálov. Telu vracia energiu bez toho, aby potrebovalo kofeín. Ešte zaujímavejšie je, že pomáha telu vyrovnať sa aj so samotnou závislosť od kofeínu. Takže ak chcete, začnite deň šálkou púpavového čaju a nie s kávou.

Zmierňuje zápal

Chronický zápal môže spôsobiť množstvo nežiaducich zdravotných symptómov, vrátane bolesti kĺbov, citlivosti svalov a dokonca aj bolesti hlavy. 1 šálka púpavového čaju denne je výbornou podpornou liečbou.

Podporuje uvoľňovanie vody z tela

Čaj z púpavy je prírodné diuretikum, ktoré môže zvýšiť frekvenciu močenia. Výskumy ukazujú, že 1 pohár čaju z púpavy postačuje na zníženie nadmerného zavodnenia tela.

Podporuje chudnutie

Púpavový koreň prirodzene inhibuje pankreatickú lipázu, čo je enzým, ktorý sa vaše telo uvoľňuje počas trávenia. Kvôli tomuto púpavový čaj z koreňa pomôže pri chudnutí.

Prevencia chronických ochorení

Vďaka silnej zmesi antioxidantov, ktoré obsahujú, len jeden šálka čaju pomôže vášmu telu bojovať proti voľným radikálom. To zabraňuje oxidačnému stresu, ktorý môže viesť k rakovine a iným chronickým ochoreniam.

Pomáha pri poruchách trávenia

Čaj z púpavy je prírodné diuretikum a mierne preháňadlo. Iba jeden šálka tohoto čaju po jedle urýchli trávenie a odstráni zápchu, zmierni kŕče a zápal.

Podporuje zdravie pečene

Dokonca aj vedecký výskum hovorí, že je to púpavový čaj pomáha pri obnove pečene. Stimuluje tok žlče do pečene, čo zlepšuje príznaky  pečeňových problémov.

Zabraňuje infekciám močových ciest

Pretože je to prírodné diuretikum, čaj z tejto rastliny je účinný pri liečbe močových ciest. Čaj z púpavy čistí obličky a zabraňuje vzniku infekcie.

Posilňuje kosti

Vďaka minerálom obsiahnutým v tomto čaji poskytuje všetko, čo naše telo potrebuje pre silné kosti a dobrú obranu proti osteoporóze.

Zlepšuje krvný obeh

Bohatý obsah železa spôsobuje lepší prietok krvi cez telo.

Púpavový čaj

Čaj sa zvyčajne pripravuje zo sušeného rozdrveného koreňa, ale rovnako sa dá použiť aj nadrobno nasekaný čerstvý koreň, ktorý je rovnako účinný ako sušený.

Na prípravu 1 šálky potrebujete:

Potrebujeme: sušený koreň alebo čerstvé listy púpavy, prípadne aj hlavičky, ¼ l vody

Čaj z koreňa púpavy pripravíme tak, že 2 lyžičky nadrobno rezaného sušeného koreňa prelejeme štvrť litrom vriacej vody a necháme štvrť hodiny lúhovať. Čaj sa pije vlažný a pomáha pri bolestiach žalúdka, obličiek a čistí močové cesty. Čaj z čerstvých púpavových listov sa pije pre získanie dobrej kondície. Pripravíme ho zo štvrť šálky čerstvých listov, natrhaných na kúsky, ktoré prelejeme vriacou vodou a necháme 5 minút lúhovať (čaj tiež pomáha pri pálení záhy, žalúdočných a tráviacich a obličkových ťažkostiach).