Každú jar dávala mama kvety púpavy do pohára s olejom: Toto bude najlepší pomocník do každej rodiny!

Tento recept má moja mama od svojej svokry (mojej babičky) a ja od mamy. Už odkedy si pamätám, vždy na jar sa zbierala púpava a skôr, ako sa robil med, naložili sa žlté hlávky do oleja
[mashshare]

Tento recept má moja mama od svojej svokry (mojej babičky) a ja od mamy. Už odkedy si pamätám, vždy na jar sa zbierala púpava a skôr, ako sa robil med, naložili sa žlté hlávky do oleja.

Ide o jeden z najlepších liekov na bolesť hlavy, svalov, kĺbov, ale napríklad aj problémy s karpálym tunelom. Keď som bola malá, neverila som, že ide o lepší recept, ako je sladučký púpavový med, no je to tak!

Používam ja, manžel a aj syn, ktorý má problém s kolenom. Nikdy som nemala lepší liek z prírody na kĺby, odporúčam každému!

Olej sa môže používať aj vnútorne na lyžičku, alebo ako zálievka na šalát a studenú kuchynu. Napomáha k tráveniu, revitalizuje obličky, pečeň a napomáha k stabilizácii krvného tlaku.

Potrebujeme:

Kvety púpavy

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Základný olej – repkový, olivový alebo aj mandľový či hroznový

Postup:

Stačí vám menší pohár na zaváranie, ktorý len naplníte žltými kvetmi púpavy.

Teraz už len zalejte olejom tak, aby olej púpavu celkom pokrýval – až po okraj nádoby.

Potom len prikryte plátnom, upevnite gumičkou a postavte pohár na slnko po dobu 2 týždňov, alebo kým kvety nestratia farbu a zhnednú.

Potom len sceďte a uchovávajte na chladnom a tmavom mieste. Olej používame na masáž boľavých svalov, potieranie a zábaly boľavých kĺbov. Je to výborné, mám odskúšané!

NEPRÁVOM ZATRACOVANÁ: Púpava nie je len burina, ale hotový poklad

Čo všetko púpava lieči

Táto rastlina rastie medzi prvými jarnými bylinami a hoci by sme to ani nečakali, obsahuje aj vitamíny A, B, C a D a tiež minerály ako vápnik, draslík, železo a sodík.

Zaujímavosťou je tiež to, že na jar obsahuje iné účinné látky ako na jeseň. Na jar zbierame mladé listy púpavy, keď majú 6 až 10 cm. Väčšie radšej nezbierajte, lebo sú už prihorklé.

Z listov si potom môžete uvariť čaj, pridávať ich so šalátov, polievok alebo zeleninových prívarkov. Na jeseň vykopávame a zbierame korene púpavy, ktoré ako sušené môžete využiť pri žlčníkových a tráviacich problémoch.

Jednu lyžičku sušeného púpavového koreňa nechajte niekoľko minút povariť s 2 dcl vody.

Využitie púpavy je široké, pretože sa z nej dá vyrobiť aj chutný med. Pomáha aj pri prekyslení žalúdka, únave a slabosti, reume, zvyšuje chuť do jedla, pomáha pri detoxikácii aj problémoch s močovými cestami.

Púpava je nápomocná aj pri liečbe akné. Čisté plátno je potrebné namočiť do horúceho odvaru z púpavových listov a potom ho treba priložiť na tvár.

[mashshare]

🔥 Dnes najobľúbenejšie

Našli ste v článku chybu?

Nahláste nám ju a pomôžte tak zlepšiť náš obsah.

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Dobré médiá, s. r. o., so sídlom: Plynárenská 1, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov, IČO: 51 008 378, zapísanou v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Sro, vložka č. 121515/B na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.