12 výnimočných izboviek: Stačí ich len občas poliať a budú dokonalou okrasou vašej domácnosti!

Túžite po prekrásnych izbovkách, ale nechcete tráviť veľa času hnojením, presádzaním, alebo čistením? Našťastie sa medzi izbovými rastlinami nájdu aj také, ktoré si nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Stačí ich len občas poliať a budú vás tešiť svojou neobvyklou krásou.

1. Sukulenty ako z rozprávky

Zdroj: theheartysoul.com

Keď uvidíte tieto prekrásne sukulenty, ktoré pripomínajú ruže, nikdy by ste si nepomysleli, že táto nádhera môže byť živá. Vyzerajú, ako vystrihnuté z papiera. Majú tvrdé, zakrivené, viacvrstvové lístky, ktoré im dodávajú výnimočný vzhľad ruží. Do vášho interiéru, či záhrady vnesú príjemný svieži vzhľad. Tieto rastliny však nielen skrášľujú vaše okolie, majú aj niekoľko zdravotných benefitov. Fungujú ako prírodný čistič vzduchu – nasávajú kontaminovaný a vypúšťajú čistý. Sú veľmi nenáročné a darí sa im v akomkoľvek prostredí. Tieto rastlinky si vyžadujú len trochu slnečných lúčov a občasnú dávku vody. Sú veľmi odolné voči vysychaniu, pretože majú schopnosť uložiť si vodu do koreňov, stoniek a listov.

2. Mach Marima

Tento mach rastie v tvare gule a vyzerá, ako úchvatný zelený brmbolec. Nemá rád slnečné svetlo a v sklenenom akváriu vyzerá priam fascinujúco. Rastie veľmi pomaly (len cca 5-7 cm za rok) a preto je považovaný za symbol večnej lásky. Dokáže žiť aj 200 rokov a podľa japonskej tradície prináša jeho majiteľovi šťastie a prosperitu.

3. Sukulent delfín

...

Táto rastlinka, ktorej lístky pripomínajú skákajúce delfíny, je veľmi obľúbená predovšetkým v Japonsku, ale zoženiete ju už aj u nás. Nemá rada príliš častú zálievku vody, preto je ideálna, ak často cestujete. Najkrajšia je keď trochu podrastie a zhustne. Je extrémne nenáročná a okrem defínových lístkov vás bude tešiť aj v čase kvitnutia svojimi nádhernými bledoružovými kvetmi.

4. Trachyandra

Zaujímavá rastlinka, ktorej stonky pripomínajú chápadlá medúzy, alebo zelené kučery. Pochádza z Afriky a keďže je zvyknutá na život pod spaľujúcim slnkom, je veľmi nenáročná na polievanie. Prospievať vám bude najmä na slnečnom mieste a zalievať ju stačí asi raz týždenne.

5. Crassula

Príroda je naozaj všemocná čarodejka! Aj táto rastlinka je živá a pre jej neuveriteľný vzhľad ju ľudia často nazývajú aj „pohár na víno“. Dajte jej svetlo a čerstvý vzduch a bude vás spokojne a verne tešiť aj bez zbytočnej námahy.

6. Euphorbia

Táto neobyčajná rastlinka už na prvý pohľad pripomína kaktus. Je nesmierne odolná, prežije aj mrazy a potrebnú vlhkosť si udržiava vo vnútri rastliny. Zlatým klincom, ktorý vám predvedie asi po piatich rokoch, sú jej prekrásne kvety.

7. Platycerium

Nesmierne originálna rastlinka, ktorej ploché listy pripomínajú parohy, bude skvelou ozdobou vášho bytu, i záhrady. Je vždy zelená a pre jej nezvyčajný vzhľad by ste možno zapochybovali o tom, že je živá. Vyzerá totiž ako vystrihnutá z papiera.

8. Pryšec

Prekrásna rastlina z rodu euphorbií, ktorá však rozhodne doma nepestujte, ak máte malé deti, či domáce zvieratá. Jej červené časti sú totiž veľmi jedovaté. Ak však nehrozí nebezpečenstvo, že ju niekto u vás skonzumuje, dokáže skrášliť váš interiér a dodá mu punc exotiky a originality. Dariť sa jej bude na suchom mieste a potrebuje len málo vody. Vydrží bez nej až dva týždne. Niektoré druhy sú čisto zelené, iné majú vo vrchnej časti ostrú červenú, alebo lososovú farbu.

9. Haworthia

Z tejto úchvatnej rastliny nebudete vedieť spustiť zrak. Vyzerajú, akoby sa v ich listoch nachádzal podmorský svet. Najviac sa im darí na skalách, avšak darí sa im aj v izbách bytov a domov. Jediné, čo im treba zabezpečiť, je kamenistá pôda. Keď ich raz za čas polejete, budú dokonalou okrasou vášho interiéru.

10. Prasleny

Ďalšia, vizuálne originálna rastlinka, ktorá nepotrebuje žiadnu výnimočnú starostlivosť a ich kučery vám môžu robiť radosť kdekoľvek v dome, či byte. Extrémne rýchlo rastú a sú vždy krásne zelené.

11. Urnula

Urnula pripomína asymetrickú hviezdicu a už na prvý pohľad je veľmi zaujímavá. Dariť sa jej bude v skalke, ale dokáže byť aj ozdobou interiéru, ak jej nájdete slnečné a suché miesto.

12. Rozchodník

Rozchodník je rastlina vhodná do interiéru, aj exteriéru a vďaka jeho unikátnym kvetom bude prekrásnou ozdobou. Potrebuje však dostatok slnka. Ak mu ho doprajete, bude prosperovať a tešiť vás v celej svojej nádhere.

Zdroj: takprosto.cc