Týchto 12 vecí sa stane s vašim telom, ak si dáte rybí olej: Povedzte o tom aj svojej rodine, je to zázrak!

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie približne 1/3 všetkých úmrtí súvisí s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Je veľmi zaujímavé, že väčšina obyvateľov prímorských oblastí Ruska nikdy nepočula o problémoch súvisiacich so srdcom. Tajomstvo je v produkte, nad ktorým mnohí z nás len ohŕňajú nos – rybí olej. Rybí olej obsahuje nenahraditeľné mastné kyseliny ako omega-3 a omega-6, ktoré pomáhajú udržiavať srdce a cievy zdravé.

Najvýznamnejší zdroj vitamínu D

Mali by ste vedieť, že rybí tuk obsahuje veľké množstvo vitamínu D, ktorý je nesmierne dôležitý pre našu imunitu. Ako sa ukazuje, vitamín D je veľmi dôležitý aj v boji proti vírusom a jeho dostatočné množstvo v krvi je preto práve v týchto dňoch životne dôležité.

Vitamín D a imunita

Udáva sa, že takmer každý človek v Slovenskej republike trpí nedostatkom vitamínu D. Ten sa totiž syntetizuje v pokožke, ak na ňu dopadajú lúče slnka. Lenže tomu zabraňuje oblečenie, opaľovacie krémy, práca v uzavretých budovách, a samozrejme aj klimatické podmienky. Nie je náhodou, že najviac chorí sme od októbra do apríla – v mesiacoch, kedy je slnečná aktivita veľmi malá, a my sme zalezený vo vnútri. Preto by sme mali pamätať na to, že vitamín D potrebujeme svojmu telu dodávať formou doplnkov stravy, a rybí tuk je pre svoju univerzálnosť skvelou voľbou. Najjednoduchším spôsobm, ako vitamín D telu dodať je práve vo forme kapsúl s rybím olejom.

1. Zníži sa riziko ochorení srdca

Klesá zlý cholesterol v tele. Mastná omega-3 a omega-6 kyseliny, ktoré rybí olej obsahuje, znižujú riziko srdcových ochorení. Taktiež čistia cievy od plaku a zabraňujú vzniku aterosklerózy.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

2. Budete rýchlejšie a flexibilnejšie myslieť

Omega-3 obsahuje DHA alebo dokosahexaenovú kyselinu, ktorá udržuje mozgové bunky zdravé a posilňuje spojenia nervových buniek. Ide o najlepšiu prevenciu Alzheimerovej choroby.

Mnohé štúdie tiež ukázali, že rybí tuk stimuluje funkciu mozgu a výrazne zlepšuje reakčný čas.

3. Imunitný systém sa zlepší

V mnohých krajinách sa do bežných potravín, ako je maslo alebo margarín, pridávajú polynenasýtené kyseliny. Ide o ďalší zdroj omega-3 obsiahnutý v rybacom oleji a stimuluje produkciu prostaglandínov. Tie posilňujú  imunitný systém silnejším a pomáhajú telu liečiť infekcie.

4. Vaše telo dokáže hospodáriť z tukom úplne inak

Namiesto ukladania ho bude spotrebúvať na udržanie optimálnej hladiny energie. Telo bude využívať živiny a zdroje rovnomenrne počas dňa – takže zbohom únava a ukladanie tukov, vitaj čistá energia.

5. Kĺby ako za mlada

V polovici minulého storočia bolo zaznamenané, že ľudia žijú v blízkosti mora, majú omnoho menej problémov s kĺbmi, svalmi a kosťami. Je to preto, že kĺby potrebujú tuk: bez tuku, tkanivá kĺbov strácajú elasticitu. A jedným z najlepších zdrojov takéhoto tuku je práve rybí olej.

6. Vaše telo zvládne zápaly aj vyššiu fyzickú záťaž

Pravideľná konzumácia rybieho tuku eliminuje zápalové procesy v tele, rýchlo obnovuje bunky a regeneruje svaly – hladké aj priečne pruhované. Experimenty na svaloch ukázali, že polynenasýtené mastné kyseliny sú schopné chrániť bunky pred poškodením a zabráňujú ich zániku.

7. Ľahšie zvládnete stres

Polynenasýtené kyseliny zvyšujú produkciu serotonínu, hormónu zodpovedného za dobrú náladu. Preto bude pre vás ľahšie narábať so stresom. V niektorých prípadoch je rybí olej predpísaný aj deťom s hyperaktivitou a deficitom pozornosti.

Podľa informácií z výskumnej štúdie môže mať rybí olej pozitívny účinok aj na ľudí so schizofréniou a inými duševnými chorobami.

8. Váš očný tlak sa zníži

Lekári často predpisujú rybací olej pre ľudí s glaukómom. Problémom s tlakom oka.

9. Vaše telo dostane jeden z najlepších zdrojov vitamínov a minerálov.

Rybí olej preto obsahuje celý rad minerálov a vitamínov. Vitamíny sa môžu meniť v závislosti od typu rýb a mnohých ďalších faktorov, takže rybí olej možno považovať za multi-vitamín.

Rybí olej ako doplnkový zdroj vitamínov vám môže pomôcť zbaviť sa problému s vypadávaním vlasov a dodá telu vápnik a fosfor. V histórii bolo používanie rybieho tuku predpísané pre tých, ktorí trpeli deficitom vitamínu D .

10. Vaša pokožka bude zdravá.

Rybí olej má pozitívny vplyv na pokožku – pomáha jej zvnútra aj vonku

11. Väčšie a pevnejšie prsia

Výskum ukazuje, že polynenasýtené tuky môžu zväčšiť objem prsníkov. Ide o ten najprirodzenejší spôsob, ako získať vysnívané prsia.

12. Bude pre vás ľahšie držať diétu – bez pocitu hladu

Niektorí vedci sa tiež domnievajú, že tento zdroj omega-3 zvyšuje schopnosť tela rozložiť tuky. Takže namiesto ukladania tukov ich telo použije ako zdroj energie pre každodennú činnosť. Najdôležitejšia vec, ktorú si treba zapamätať o rybích olejoch je, že má veľa dobrého tuku.