Nedarí sa vám zaspať a často sa budíte? Možno je vo vašej spálni TENTO problém!

Problémy so spánkom nám môžu poriadne znepríjemniť život. Niekedy však majú veľké problémy prekvapivo jednoducho riešenie.
[mashshare]

Za veľkými problémami často stoja maličkosti. Problémom však je, že si ich vôbec neuvedomujeme a stali sa súčasťou nášho každodenného prostredia natoľko, že ich vôbec nevnímame ako možné príčiny našich problémov. Tie však na seba nenechajú dlho čakať a dokonca sa môžu zhoršovať.

Máte problémy zaspať a budíte sa bez zjavnej príčiny

Poruchy spánku sú v dnešnej dobe častou komplikáciou, ktorá sa týka takmer všetkých vekových kategórií. Často si však neuvedomujeme, že za problémy so spánkom často môže zjavná maličkosť – teplota v miestnosti.

Doktor Craig Heller, odborník na liečbu porúch spánku, uvádza, že počas spánku sa náš mozog správa ako termostat, ktorý monitoruje teplotu tela a teplotu vonkajšieho prostredia. Ak je teplota prostredia príliš vysoká alebo príliš nízka, mozog má za úlohu kompenzovať tieto extrémne stavy, vďaka čomu si počas noci nemôže dostatočne oddýchnuť – mozog je neustále bdelý. Ľudia, ktorý majú v izbe nevyhovujúcu teplotu, spia v plytších úrovniach spánku a často vôbec nedosiahnu hlboký spánok, ktorý je dôležitý pre skutočnú regeneráciu organizmu. Najčastejšími prejavmi nevhodnej teploty je zobúdzanie sa s pocitom únavy, časté budenie sa počas noci a problémy so zaspávaním aj napriek pocitu únavy.

Kedy sa najlepšie vyspíme?

Výsledky rôznych výskumov opakovane dospeli k záveru, že ideálna teplota v spálni by sa mala nachádza v rozmedzí medzi 16-20 stupňami, pričom väčšina odborníkov považuje za najvhodnejšiu teplotu 18 stupňov Celzia. Najvyššia prijateľná teplota je 22 stupňov. Teplotu v spálni je potrebné korigovať napríklad aj podľa toho, aký tip matracov používame –matrace z pamäťovej peny udržujú teplo a počas noci zahrievajú organizmus viac, ako iné tipy matracov. Pozor si však treba dávať aj na príliš nízke teploty pod 15 stupňami Celzia. Tie môžu viesť k zúženiu ciev, a zvýšeniu telesnej teploty, ktorá vedie k epizódam častého prebúdzania sa.

Nezabúdajte že teplota v spálni by mala byť vždy nižšia ako teplota, ktorú preferujeme v bdelom stave.

zdroj: webmd

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

foto: reprofoto holisticchiropracticcenter

Picture of Janka

Janka

Rada pripravujem chutné a zdravé recepty. Najlepšie prísady sú tie,, ktoré si vypestujete vo svojej záhradke.

🔥 Dnes najobľúbenejšie

Našli ste v článku chybu?

Nahláste nám ju a pomôžte tak zlepšiť náš obsah.

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Dobré médiá, s. r. o., so sídlom: Plynárenská 1, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov, IČO: 51 008 378, zapísanou v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Sro, vložka č. 121515/B na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.