Ak sa cez víkend chystáte do prírody, pripravte sa na stretnutie s nebezpečným parazitom – kliešťom. Všetci vieme, aké nebezpečenstvo môže pre človeka tento drobný živočích predstavovať v prípade, že je infikovaný. Najlepší a najúčinnejší spôsob, ako nepríjemným zdravotným problémom predchádzať je jedine účinná prevencia.
Ako sa chrániť, keď nemáte očkovania ani repelent z lekárne?
Najúčinnejšia ochrana pred kliešťom je očkovanie. Tiež sa môžete chrániť pomocou repelentov a insekticídov, ktoré dostať v lekárni, alebo obchodoch. Ak sa však chystáte do prírody a nemáte poruke žiadnu inú ochranu, máme pre vás tip, ako sa pred kliešťami chrániť. Vyskúšajte recepty na domáce repelenty.
Recept č. 1:
Potrebujeme:
1 vrecúško rozmarínu
1 liter vody
1 lyžicu bieleho vínneho octu
Postup:
Vodu priveďte do varu a potom do nej dajte lúhovať vrecko rozmarínu, až kým voda nevychladne. Následne odvar sceďte a pridajte 1 lyžicu bieleho vínneho octu. Prelejte ho do nádoby s rozprašovačom a uchovajte v chladničke. Pred výletom do prírody nasprejujte na odhalené časti tela.
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
Recept č. 2:
Potrebujeme:
1 lyžičku mandľového oleja
20 kvapiek ružového oleja (olej z ruže pelargónie)
1 hrnček destilovanej vody
Postup:
Všetko premiešajte a pred pobytom v prírode nastriekajte na odhalené časti tela.
Recept č. 3
Pozor, tento recept je založený na cesnaku, ktorý kliešte veľmi odpudzuje, ale na vašom tele zanechá prenikavú vôňu. Ak ho chcete použiť, poraďte sa pre istotu aj s ostatnými účastníkmi výletu. :-)
Potrebujeme:
Pivovarské kvasnice
3 strúčiky cesnaku
2 lyžice lanového oleja
1-2 vetvičky rozmarínu
Postup:
Roztlačte ingrediencie v mažiari a zalejte olejom. Nechajte lúhovať 3 dni a potom preceďte cez plátno. Natrite na odhalené miesta na pokožke.
Recept č. 4
Potrebujeme:
10 kvapiek rozmarínového esenciálneho oleja
7 kvapiek škoricového esenciálneho oleja
3 kvapky esenciálneho oleja z cédrového dreva
2 lyžice sladkého mandľový oleja
Postup:
Všetky ingrediencie zmiešame a pred vychádzkou do prírody si potrieme odhalené a rizikové miesta na pokožke – zápästia, lítka, členky, chrbát, krk …
Čo je dobré vedieť pred odchodom do prírody:
Oblečte si dlhé nohavice a stavte na svetlejšie farby na ktorých kliešťa rýchlejšie uvidíte.
Vyhýbajte sa ležaniu alebo dlhému vysedávaniu v tráve.
Ak si kliešťa na tele nájdete v žiadnom prípade ho nevytláčajte alebo nevytŕhajte (odstránite len telo bez hlavičky). Kliešťa neodstraňujte pokiaľ si nie ste istý správnym postupom a nemáte so sebou dezinfekciu.
Pozor na hlavu – kliešť sa vám môže nepozorovane prichytiť na lebku a vo vlasoch ho len ťažko nájdete. Noste pokrývku hlavy a po príchode domov nezabudnite prezrieť aj vlasy.
Oblečenie, ktoré ste na sebe mali nechajte niekoľko hodín zavesené na slnku. Slnečné lúče kliešte zlikvidujú. Špeciálny pozor si dajte na záhyby a švy v oblečení.
Dôkladne si prezrite telo a ak ste na vychádze mali aj domáceho miláčika, tiež ho dôkladne prezrite.
Nezabúdajte, že najúčinnejší spôsob ochrany je očkovanie a repelnty či insekticídy z lekárne. Domáce recepty využívajte len v prípade, keď skutočne nemáte poruke iné riešenie.
Ak ste kliešťa odstránili doma a máte istotu, či ste postupovali správne, alebo sa vám rana po kliešťovi začervená – neváhajte vyhľadať lekára.