plny-hrniec_transparent_negativ.png

Toto nie je článok, ale poklad do každej rodiny: 11 základných receptov na cesto – všetko máte to na jednom mieste!

Na každú domácu pochúťku treba vedieť iné cesto – iné na domáce cestoviny, iné na tortovú piškótu a iné na výborné buchty. Tu máte všetko na jednom mieste, najlepšie recepty na domáce cesto na všetky príležitosti. Všetko máte na jednom mieste, geniálna pomôcka!

Dokonalé kysnuté cesto z hrnčeka

Potrebujeme:

2 hrnčeky vlažného mlieka

1/2 hrnčeka oleja

4 a 1/2 hrnčeka polohrubej múky

kocka droždia

1 ČL soli

1 ČL cukru

1 hrnček = 250ml

Postup:

Cesto prirpavíme ako klasicky: najskôr kvások z vlažného mlieka, cukru a droždia. Keď vyjde, pridáme ho do ostatných prísad a vypracujeme jednotné cesto a necháme prikryté kysnúť pri izbovej teplote, kým nezväčší svoj objem dvojnásobne. Ja zvyknem cesto robiť v domácej pekárni. Postup ako zvyčajne, po pekárničky najprv mokré prísady, potom suché, do prostriedku urobiť jamku, dať cukor a droždie a do okrajov soľ.

Z cesta robím absolútne všetko slané aj saldké pečivo. Odporúčam.

Najlepšie cesto na piškótu

Potrebujeme:

200 g cukor kryštál

1 dcl voda

4 ks vajcia

1 dcl olej

200 g hladká múka

1 ks vanilkový cukor

1 ks prášok do pečiva

Postup:

Štyri žĺtka vymiešame s kryštálovým a vanilkovým cukrom na penisto. Pridáme vodu a olej a dobre premiešame. Prisypeme preosiatu múku, do ktorej sme pridali prášok do pečiva. Nakoniec zľahka vmiešame sneh zo štyroch bielkov.

Pečiem na 180 stupňoch  dozlatista – ideálny je test špáradlom, keďže každá rúra pečie inak. Dĺžka pečenia je približne pol hodinu, ale naozaj je to veľmi individuálne. Dôležité je ale rúru netvárať príliš skoro, aby cesto nespľaslo.

Piškótu používam nielen do okrúhlej tortovej formy, ale aj klasicky na plech a robím z neho napríklad roládu alebo základ na zákusok. (Pokiaľ ide o okrúhlu formu, najčastejšie používam priemer 26 cm, ak dáte menší priemer, piškóta bude vyššia a treba dlhšie piecť). Piškótu stačí len natrieť džemom, alebo naplniť ako klasickú tortu – je to na vás. Vynikajúca je však aj sama o sebe.

Najlepšie domáce lístkové cesto

Potrebujeme:

500 g hladkej múky

1 lyžičku soli

500 g vychladeného masla

220 ml studenej vody

Postup:

Maslo nakrájame na kocky a zmiešame s múkou a soľou. Postupne do hmoty pridávame vodu a vymiesime hladké cesto (podľa potreby môžeme pridať ešte trochu vody, dôležité však je, aby bola voda studená).

 

Vypracované cesto zabalíme ho do fólie a vložíme na 10 minút do mrazničky (príp. na 20 minút do chladničky).

Potom ho preložíme na pomúčenú dosku a rozvaľkáme do tvaru obdĺžnika (20×40 cm).

Horný a spodný okraj preložíme smerom do stredu, potom cesto otočíme o 90 stupňov a opäť rozvaľkáme do tvaru obdĺžnika. Opäť zabalíme do fólie a vložíme na 10 minút do mrazničky.

Potom opäť vyberieme, rozvaľkáme a preložíme horný a spodný okraj smerom do stredu, otočíme o 90 stupňov, rozvaľkáme, zabalíme do fólie a uložíme do mrazničky.

Celý postup zopakujeme ešte 1 – 2 x.

Teraz by sme mali mať perfektné – hladké a pružné lístkové cesto, ktoré je pripravené na okamžité použitie. Prípadne ho môžeme zamraziť alebo skladovať 3 dni v chladničke.

Kúzelné cesto na závin, ktoré ani minútu nekysne

Potrebujeme:

300 g hladkej múky

1/2 kocky Cery

štipka soli

25 g droždia

1 lyžička cukru

150 ml mlieka

1 vajce (na potretie)

Náplň:

Jablká, strúhanka, škorica, hrozienka, vanilkový cukor

Tvaroh, hrozienka a cukor

Mletý mak s cukrom

Mleté orechy s cukrom

Postup:

Najprv pripravíme kvások z trochy teplého mlieka, droždia a lyžičky cukru.
Do múky urobíme jamku, vlejeme kvások, pridáme štipku soli, ceru nastrúhanú na hrubom strúhadle a zvyšok teplého mlieka. Všetko prepracujeme na vláčne cesto, ktoré hneď (bez kysnutia) rozdelíme na dva diely (ja som robila z 3-násobnej dávky).

Na jablkovú verziu: Z každého vyvaľkáme obdĺžnik, posypeme strúhankou, po celej ploche navrstvíme jablká, posypeme hrozienkami, škoricou a vanilkovým cukrom. Rohy cesta prehneme dovnútra a zrolujeme. Náplň môžete dať podľa vlastnej chuti.

Prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie a potrieme rozšľahaným vajíčkom.

Pečieme vo vyhriatej rúre pri 180 ° C dozlatista.

Výborné cesto na pizzu ako z talianskej pizzerie

Potrebujeme:

400 gramov hladkej múky

1/2 lyžičky soli

8 g suchého droždia

1 lyžica cukru

2,5 ČL olivového oleja

220 ml vody (prípadne podľa potreby, všetko závisí od múky)

trošku masla a múky na vypracovanie cesta (ruky je dobré trošku si pomastiť a taktiež mierne podsypať cesto počas hnetenia)

Postup:

Múku zmiešame so  soľou a v strede urobíme priehlbinku. V samostatnej miske si zmiešame droždie, cukor a teplú vodu, chvíľku počkáme a túto zmes pridáme do priehlbinky v múke. Cesto vypracujeme rukami a pracujeme postupne, od stredu až ku okrajom múky. Po častiach a popri miesení pridávame olivový olej.

Hnetieme minimálne 5 minút, aby bolo elastické a dobre vypracované. Vrátime ho do misky a prikryjeme utierkou alebo potravinárskou fóliou. Necháme ho odpočívať minimálne polhodinu pri izbovej teplote, kým nám dvojnásobne nenakysne. Cesto rozdelíme na dve rovnaké časti a vyvaľkáme ta, aby nám okraje ostali trošku hrubšie.

Každú pizzu potrieme paradajkovým pretlakom a na vrch si dáme všetko, čo máme radi – paradajkovú omáčku a oblohu – napríklad šunku, syr, vajíčko, bylinky, salámu, šampiňóny, olivy a pod. Pečieme pri 200 stupňoch asi 15 minút, prípadne na posledných 10 minút môžeme teplotu zvýšiť na 220 stupňov. Záleží aj od rúry, v ktorej pečiete. Pizzu podávame teplú ale vydrží vám aj niekoľko dní v chladničke.

Cesto na parené knedle

Potrebujeme:

500 g polohrubej múky (už som skúsila aj pol na pol s hladkou múkou a tiež bol výsledok skvelý)

250 ml mlieka+voda (125ml + 125ml) – ja dávam perlivú minerálku

1 lyžičku soli

1 vajce

2 lyžicu oleja

1 sáčok droždia (prípadne 1/2 kocky čerstvého)

2 lyžice kr. cukru

Postup:

Najskôr si klasicky pripravíme kvások. V miske si zmiešame 3-4 lyžice múky s vlažným mliekom a vodou. pridáme cukor, droždie a počkáme aj 20-30 minút, kým vyjde pekný kvások. Potom pridáme do misky ostatné prísady a  vypracujeme vláčne cesto, ktoré necháme asi  znova 30-40 minút podkysnúť. Potom vytvarujeme na pomúčenej doske tvar knedle – podlhovastý bochník, ktorý necháme ešte aspoň 20 minút podkysnúť. Naparujeme klasickým spôsob na paráku (na dno hrnca dáme vodu, položíme pomastený parák – alebo si naň položíme papier na pečenie, aby sa knedľa neprichytila. Uložíme knedľu a paríme 20 minút – počas celej doby hrniec neotvárajte. Po 20 minútach vytiahneme knedľu na drevenú dosku, popicháme špáradlom , na ruky dáme tak 1 čl oleja a knedľu potrieme, aby nám tak nevysychala. Knedľa ostane nádherne nadýchaná aj keď ju popicháte špáradlom.

Najlepšie maslové cesto na sušienky

Potrebujeme:

275 g hladkej múky

200g masla

60 g práškového cukru (môžete dať aj viac, ak máte radi sladšie sušienky)

štipka soli

pár kvapiek vanilkového extraktu (alebo vanilkový cukor)

Postup:

Najskôr si zmiešame suché ingrediencie. Potom pridáme nakrájané zmäknuté maslo a ručne vypracujeme hladké cesto. Vytvarujeme valček s priemerom asi 3-4 cm, zabalíme do potravinárskej fólie a dáme do chladničky stuhnúť. Potom si cesto nakrájame na plátky s hrúbkou približne 0,5 cm, položíme na plech s papierom na pečenie a pečieme vo vyhriatej rúre na 170 stupňoch asi 10 minút. Pri ukladaní sušienok na plech dbáme na to, aby neboli príliš blízko seba, pretože jemne zväčšia svoj objem do šírky. Z tohto množstva vyjde asi 70 sušienok a môžete ich nechať len takéto jednoduché, alebo do nich pridajte napríklad kokos, kakao, či kúsky čokolády. Majú vynikajúcu maslovú chuť, takže si ich určite rýchlo obľúbite.

Starý recept na šľahačkové cesto

Starý a overený recept: Šľahačkové cesto na prípravu najlepších vianočných dobrôt!

Potrebujeme:

400 g hladkej múky

250 ml smotany na šľahanie

150 g masla (ako alternatívu môžeme použiť margarín)

1 vajce

Štipku soli

Postup:

Všetky prísady zmiešame v miske. Maslo môžeme rozdeliť na menšie kúsky, aby sa suroviny jednoduchšie spojili. Vypracujeme hladké cesto.

Cesto preložíme na pracovnú dosku a rozdelíme na 5 častí. Každú z nich rozvaľkáme podľa toho, aký tvar pečiva chceme získať. Ak šatôčky – cesto rozvaľkáme do tvaru štvorca, ktorý rozkrájame na menšie štvorce. Do stredu navrstvíme náplň a preložíme, prípadne zložíme ako obálku.

Ak chceme mať rožteky, každú časť rozvaľkáme do tvaru kruhu a ten rozdelíme na trojuholníky. Na širšiu časť každého trojuholníka navrstvíme náplň a zrolujeme do tvaru rožteka.

Okrem toho môžeme pripravovať mini-rolky, záviny a ďalšie plnené dobroty.

Pečieme na plechu vystlanom papierom na pečenie. Pečieme pri teplote 200 stupňov približne 20 minút. Počas pečenia je dôležité pečivo sledovať, kedže ako vieme, každá rúra pečie inak.

Cesto kysnuté „na vode“

Viete, prečo dávali staré mamy cesto kysnúť do vody? Tento nezvyčajný postup by ste mali skúsiť tiež, výsledok je perfektný!

Potrebujeme:

500 g polohrubej múky

40 g čerstvého droždia (1 kocku)

1 lyžičku cukru

6 lyžíc vlažného mlieka

300 g masla

Štipku soli

Postup:

Do vlažného mlieka rozdrobíme droždie a pridáme cukor. Počkáme, kým vyjde kvások.

Na pracovnú dosku nasypeme múku so soľou. Pridáme zmäknuté maslo a vytvoríme priehlbinku v strede, do ktorej nalejeme kvások. Vypracujeme hladké jednotné cesto. Ak sa vám cesto zdá príliš riedke, môžete podľa potreby pridať viac múky.

Pripravíme si vandlík, do ktorého nalejeme vodu. Vandlík alebo nádoba musí byť dostatočne veľký, aby sme doň cesto celkom ponorili (voda by mala siahať približne 7 cm nad cesto).

Voda by mala byť studená, rozhodne však nie ľadová. Teplá voda je na kysnutie nevhodná, cesto by príliš zmäklo a nedalo by sa s ním pracovať.

Cesto vložíme do vody a necháme kysnúť. Po pol až trištvrte hodiny zvykne cesto vyplávať. Niekedy to však trvá aj hodinu.

Keď cesto vypláva, znamená to, že je pripravené. Hneď ho osušte papierovou utierkou a teraz z neho môžete pripraviť vaše obľúbené pochúťky.

Môžete pripravovať plnené rožteky, koláčiky, buchty alebo koláče. Pred pečením potrite žĺtkom a pečte pri teplote 180 stupňov, kým cesto nie ej na povrchu zlatisté (približne 25-30 minút). Dĺžka pečenia závisí aj od veľkosti koláčikov.

Pľundrové cesto

Pľundrové cesto podľa mojej babičky

Potrebujeme:

Na maslové cesto:

250 g masla

120 g hladkej múky

Štipku soli

Na kysnuté cesto:

300 g polohrubej múky

1 lyžičku prášku do pečiva

½ kocky čerstvého droždia

2 lyžice kryštálového cukru

½ lyžičky soli

150 ml vlažného mlieka

1 lyžičku citrónovej kôry

2 žĺtky

1 bal. vanilkového cukru

Postup:

Najskôr si pripravíme maslové cesto. Zmiešame všetky prísady a vypracujeme jednotné hladké cesto. Cesto zabalíme do fólie a dáme nabok odležať.

Na kysnuté cesto zmiešame v miske všetky prísady a vypracujeme jednotné hladké cesto. Prikryjeme ho utierkou a necháme vykysnúť.

Vykysnuté cesto preložíme na pomúčenú pracovnú dosku, roziahneme a do stredu uložíme maslové cesto. Maslové cesto zabalíme do kysnutého.

Masu, ktorá nám takto vznikne rozvaľkáme na plát a zložíme – sprava doľava a zhora dole. Potom opäť rozvaľkáme a celý postup skladania zopakujeme.

Opäť rozvaľkáme a naposledy zložíme. Zložené cesto obrátime zloženou časťou nadol, poprášime múkou, zakryjeme fóliu a necháme 1 hodinu odpočívať. Necháme odpočívať, kým cesto zdvojnásobí svoj objem.

Cesto rozvaľkáme a plníme podľa chuti – môžete vyrábať rožteky, croissanty, trubičky, plnené šatôčky alebo iné koláčiky.

Koláčiky z tohto cesta pečieme približne 20 minút pri teplote 180 stupňov.

Najlepšie recepty na dnes