Títo ľudia ju skúsili a nestačili sa diviť: Toto sa stane, ak dáte pár lyžíc epsomskej soli do vašej záhrady!

Zvyčajne sa používa proti bolesti kĺbov a na uvoľňujúci kúpeľ. Záhradkári si však všimli, že dokáže úžasné veci aj s úrodou a rastlinami. Zoznámte sa s novým pomocníkom, ktorý by nemal chýbať ani vo vašej záhrade – s epsomskou soľou.

Epsomská soľ alebo síran horečnatý je úžasnou pomocou pre každého, kto chce v záhrade používať menej chémie a predsa získať bohatú úrodu plodín a tešiť sa z krásnych kvetov. Toto všetko táto nenápadná prísada dokáže.

Hubenie škodcov

Udrží hlodavce a slimáky ďalej od vašich záhonov. Nasypte ju okolo vašich rastlín, alebo si vyrobte postrek z 2 lyžíc soli a 5 l teplej vody.

Zelenší trávnik

Odborník na starostlivosť o trávniky odporúča posypať trávnik niekoľkými hrsťami epsomskej soli. Vďaka obsahu fosforu a horčíka bude tráva hustejšia a trávnik zelenší a krajší.

Zabijak buriny

5 litrov octu zmiešajte s dvomi šálkami epsomskej soli a ¼ šálky saponátu. Nastriekajte na presne burinu, ktorá vám vyrastá na chodníku či terase. Pre zmes použite aspoň 10% ocot – čím viac kyslosti, tým lepší výsledok.

Väčšie papriky a sladšie paradajky

Obľúbený trik pestovateľov zeleniny. Epsomská soľ dokáže ovplyvniť veľkosť a množstvo plodov, dokonca aj ich chuť. Stačí, ak rozsypete okolo každej rastlinky 1 lyžicu soli a hneď zavlažíte vodou. Procedúru opakujte každé dva týždne, kým sa neobjavia kvety. Ďalšou možnosťou je pripraviť si postrek u 1-2 lyžíc soli , 5 litrov vody a nastriekať pomocou fľaše s rozprašovačom na pôdu okolo rastlín.

Sladšie ovocie

Áno, aj chuť ovocia dokáže ovplyvniť epsomská soľ. Vďaka nej budú melóny, jahody, broskyne a citrusové plody sladšie. Na podporu sladkosti postupujte rovnako ako v predošlom kroku.

Prírodné hnojivo

Všimli ste si, že listy na rastlinách sú zvlnené alebo žlté? To sú známe príznaky nedostatku horčíka. Nastriekajte zmes vody a epsomskej soli priamo na listy, alebo nasypte hrsť do pôdy a zavlažte. Potrebný horčík tak rýchlo doplníte.

Pre krásne ruže

Bohatato kvitnúce, zdravé a krásne ruže. Nasypte ju okolo kríkov a zavlažte, prípadne aplikujte formou roztoku na pôdu okolo ruží.

Pred výsadbou semien a sadeníc

Pridajte 1-2 lyžice soli do pôdy predtým, ako do nej vysadíte semienka. Epsomská soľ napomáha rýchlejšiemu vyklíčeniu semien a tiež pomôže sadeniciam rýchlejšie sa adaptovať. Stačí, ak trochu soli pridáte do jamky, do ktorej vložíte semienko alebo sadenicu.

Vaše skúsenosti s epsomskou soľou v záhrade:

„Minulú jar mi na záhrade na chate začali vysychať tuje. Nevedel som, čo im chýba a bol som z toho dosť zúfalý, keďže sa mi po minulé roky tento problém neobjavil. Tento postrek som skúsil na odporúčanie môjho kolegu a dobrého kamaráta. Povedal mi, že najčastejšie tuje trápi nedostatok horčíka a že preto strácajú farbu a chradnú. Riešenie, ktoré mi poradil bola horká soľ. Ja som si kúpil epsomskú soľ – dá sa kúpiť aj v záhradkárstve – pýtajte si horkú soľ a určite vám poradia. Urobil som si na začiatok slabší roztok – 200 g soli som rozpustil v 10 litroch vody a tuje som poriadne postriekal. 

Keď sme prišli na chatu o pár dní neskôr, hneď som videl zmenu – problém sa zastavil, vôbec sa nešíril a zdalo sa mi, že tuje sú krajšie. A čo bol najväčší gól, susedove tuje, na ktoré som omylom strekol mali na tej strane krajšiu, výraznejšiu farbu.

Tento postrek sa preto odporúča aj keď chcete krajšiu zelenú farbu ihličnanov. Keď som si overil, že postrek funguje, vsadil som na trochu silnejší postrek z 500 g soli a rovnakého množstva vody. Postrek som dal aj na trávnik a je to výborné aj proti škodcom. Horká soľ (v mojom prípade epsomská) do záhrady sa dá ľahko zohnať a je aj za dobrý peniaz, skúste sa popýtať v záhradkárstve, ale takáto je moja skúsenosť.“

Peťo V.

Paprade sú prenádherné a rastú ako z vody – najkrajšia ozdoba našej terasy

„Paprade som pestoval v závesných kvetináčoch na tmavšej terase, na ktorú počas dňa dopadá len málo slnečných lúčov a nič iné okrem papradí, by tieto podmienky nevydržalo. Ani paprade však nerástli tak, ako sme chceli a rpeto sme skúsili túto radu z časopisu.

Každé 2 dni som paprade vybral a ponoril do vedra s vodou v ktorej sme si pripustili ¼ šálky epsomskej soli (použil som vedro od maliarskej farby). Vedro malo objem asi 13-14 litrov. Paprade ostali ponorené, až kým neprestali „bublať – ak budete dobre počúvať, určite to zachytíte. Trvá to skutočne len chvíľu.

Potom stačí paprade z kúpeľa vybrať a nechať vysušiť aspoň na 1-2 hodinky. Ja som ich jednoducho nechal vysušiť pri chodníku.

Výsledok po troch týždňoch: bujné paprade, ktoré rastú ako z vody, majú krásnu zdravú farbu a tvoria bohaté „bukéty“ ktoré sa v kvetináčoch úžasne vynímajú. Vďaka magnéziu, ktoré epsomská soľobsahuje, môžete jasne vidieť úžasný rozdiel vo farbe listov. Vďaka sulfátu budú paprade silnejšie a odolnejšie, ako kedykoľvek predtým.“

Hugo S.

Keď sú planty papriky malé a rastú pomaly

„Dal som na pokyny pána zo záhradkárstva  a planty sme asi 2-3 týždne po vysadení do záhrady postriekali týmto životabudičom. Vyrobili sme tento jednoduchý sprej – 1 lyžička tejto soli (epsomskej) na 1 liter odstátej vlažnej vody. Dobre sme postriekali planty a nechali tak. Po pár dňoch sme videli, že sa rast mierne zrýchlil a tak sme opakovali asi 1x za 2 týždne. Ide o to, aby mali rastlinky dostatok horčíka, ten potrebujú pre tvorbu koreňov a silu. Potom už išiel rast rast rýchlo. Stačilo im len takto pomôcť na začiatku.“

Juraj H.

Moje ruže ju milujú!

Môj obľúbený zázrak pre ruže s menom Epsomská soľ. Epsomská soľ je plná horčíka a sulfátu, ktorý spomedzi všetkých kvetov potrebujú najviac ruže. Odporúčam napsypať trochu soli priamo do jamky predtým, ako zasadíte svoje ruže. Bohato však stačí aj to, ak soľ jednoducho nasypete okolo ruží. Stačia 3-4 hrste soli okolo ruží a kvitnú „ako divé“ celú sezónu. Epsomská soľ je aj podľa odborníkov záhradkárov akýmsi hormónom šťastia pre ruže.

Evka C.

Dnes najobľúbenejšie