Dajte si do bytu tieto izbovky a drahé osviežovače môžete vyhodiť: Číslo 3 pomôže každému, kto nemôže dobre spať!

Niektoré rastliny dokážu naplniť krásnou vôňou celý byt. Osviežovače vzduchu plné chémie tak môžete pokojne pustiť z hlavy. Zoznámte sa úžasnými zelenými osviežovačmi vzduchu – úžasná vôňa a najkrajšia ozdoba interiéru v jednom!

Medovka (Melissa officinalis)

Medovka lekárska citrónová je viacročná, bohato rozkonárená bylinná rastlina s typickou citónovou vôňou listov, ktorá sa stelie do celej miestnosti-. Listy sú po krajoch vrúbkované, majú vajcovitý tvar a sú mierne pokryté chĺpkami. Kvitne v júni až auguste drobnými bielymi kvetmi. Voľne v záhrade dorastá do výšky 80 cm.

Liečivé účinky: Používa najmä na prípravu čaju s upokojujúcimi a povzbudzujúcimi účinkami. Priaznivo pôsobí pri poruchách trávenia a nespavosti. Zbierajú sa listy, ktoré sa využívajú buď čerstvé, alebo sušené. Zbierame ich ešte pred začiatkom kvitnutia.

Anglická levanduľa

Levanduľa augustifolia. Je známa aj pod názvom anglická levanduľa. Charakteristická je užšími podlhovastými listami a zelenou, až šedozelenou farbou. Má veľmi výraznú vôňu. Práve vďaka tejto vôni je taká obľúbená. Vyrábajú sa z nej esenciálne oleje, užíva sa v kozmetike a dokonca aj v kulinárstve. Pestovať sa dá aj byte a tam kde je, máte pokoj od komárov, múch a postarané o krásnu vôňu.

Biely jazmín

Kry a kvety jazmínu rozhodne neslúžia len na dekoratívne účely, ale sú veľmi aromatické a preto ich naši predkovia už od staroveku pridávali do rozličných parfémov. Inšpirujte sa a rozvoňajte nimi aj svoje domovy. Ideálnym miestom na pestovanie jazmínu je polotieň. Rastlina potrebuje dostatok svetla, avšak zároveň nemôže pôda pri jej koreni vyschnúť. jazmín môžete úspešne pestovať aj v interiéri, jej vôňa vám nielen rozvonia bývanie, ale zároveň sa postará o dobrý spánok a sladké sny. Nezabudnite, že jazmín neznáša vysoké teploty, preto ho nedávajte do blízkosti radiátoru.

Gardénia

Gardénia jazmínovitá (Gardenia jasminoides) pochádza z trópov. Je to vždyzelná rastlina s krémovobielymi kvetmi, ktoré sladko voňajú. Vôňa rastliny je veľmi výrazná a pripomína vôňu jazmínu, aj preto ten názov. Traduje sa, že vôňa kvetov Gardénie priťahuje zaľúbencov. Zvädnuté kvety by sa mali odstrániť, aby sa podnietilo vytváranie nových kvetov. Gardénia jazmínovitá by sa mala zalievať v pravidelných intervaloch. Zabráňte však pritom zamokreniu. Má rada svetlé miesta, ale nie prudké poludňajšie slnko.

Citrusy

Citrónovník, limetka, pomarančovník a iné citrusové rastliny môžu do vašej domácnosti priniesť ovocné vône. Citrusy potrebuje slnečný svit a teplo na tvorbu malých voňavých kvetov, ktoré voňajú rovnako, ako ovocie.

Citrusové rastliny bývajú smädné, takže im pravidelne dobre zavlažujte a na jar a v lete nezabudnite na hnojenie. Lístky, ktoré požmolíte medzi prstami tiež voňajú po sviežom ovocí. V zime si ich môžete dať na radiátor a budú vám krásne voňať celú noc.

Twinkle Orchidea

Hoci orchidey vo všeobecnosti nie sú známe svojou vôňou, táto hybridná orchidea kvitne drobnými kvietkami, ktoré produkujú prenikavú vanilkovú vôňu.  Kvety majú spravidla bielej, fialovej, žltej, ružovej alebo červenej farby. Dĺžka stonky môže dosiahnuť 1 m. Táto orchidea nie je špeciálne náročná na starostlivosť a vyhovujú jej podmienky, ako pri bežných orchideách.

Vencovec

Vencovec má oproti iným kvitnúcim izbovkám schopnosť šíriť vôňu ďaleko do svojho okolia. Vôňa tejto rastliny je skutočne nádherná, ale pritom jemná a veľmi príjemná. Hovorí sa, že vôňa tejto rastliny sa šíri doďaleka preto, aby do bytu pritiahla lásku a šťastie. Vencovec je na pestovanie náročnejšia rastlina, pretože nekvitne bez prekonania chladného obdobia pokoja v zime. Pochádza totiž z oblastí, kde sa striedajú teplé vlhké letá a studené suché zimy.

Eukalyptus

V našich podmienkach sa eukalyptus najčastejšie pestuje ako izbová rastlina. Pestovanie nie je príliš náročné a rýchly rast vás prekvapí. Podmienky vyžaduje približne rovnaké ako je to pri kaktusoch. Aj keď vyžaduje o niečo viacej starostlivosti.

Izbový eukalyptus vypadá ako modro-šedá rastlina so zeleným nádychom. Guľaté lístky rastú na tenkých stonkách a pokiaľ ich zľahka pomačkáte v dlani, ucítite typickú a veľmi príjemnú eukalyptovú vôňu.

Skrutec peruánsky

Skrutec peruánsky (Heliotropium arborescens) kvitne od júna do októbra žiarivo modrými kvetmi voňajúcimi po vanilke. Najlepšie sa cíti na slnečnom mieste. Vysoká schopnosť substrátu prepúšťať vodu je enormne dôležitá, pretože zamorenie a voda v kvetináči vedú nevyhnutne ku hnilobe.

Pluméria

„Voskový kvet“ z ďalekej Indie docestoval do Karibiku, Afriky a najnovšie si to namieril aj do Európy. V Ázií si tento kvietok vyslúžil prívlastok rastlina obetí a svätýň, v Thajsku a na Havaji si z neho robia vence a girlandy. Rastlina rozvoniava korenistou, sladkou ale aj citrusovou arómou. Okrem vône šíriacej sa predovšetkým v noci upúta svojimi kvetmi pastelových farieb, ktorých farebné spektrum sa pohybuje od panensky bielej, žltej až po tmavoružovú. Okrem týchto voňavých kvetov tvorí rastlina struky. V nich sa nachádzajú semienka. Pluméria patrí medzi sukulentné rastliny, čo znamená, že dokáže udržiavať vodu a živiny. Pestuje sa ako izbová rastlina, ale vo svojej domovine za pýši svojou krásou v podobe keru alebo stromu.

Lopatkovec do zafajčených bytov a kancelárií

12

Krásna a veľmi vďačná izbová rastlina. Je známa svojou vynikajúcou schopnosťou zbavovať vzduch toxických látok ako napríklad benzénu, formaldehydu, trichlóretylénu, toluénu a xylénu.Nezabúdajte mu pravidelne z listov odstraňovať prach, jeho čistiace schopnosti budú ešte silnejšie. Výborná je aj do kancelárií a zafajčených priestorov.

Dnes najobľúbenejšie