Ak máte medzi koreninami škoricu, máte vyhraté: 11 trikov, ktoré využijete celý rok!

Okrem toho, že škorica zabraňuje šíreniu plesní a škodcov, tento prášok je tiež veľmi užitočný na urýchlenie zakoreňovania odrezkov. To však nie je všetko, priniesli sme vám zbierku najlepších trikov s mletou škoricou, ktoré pomôžu vašim rastlinkám!

Odoženie hmyz

Škorica je veľmi obľúbená u ľudí, ale o hmyze to neplatí. Takže ak máte na záhrade mravce alebo húsenice, nezúfajte: len malé množstvo tohto korenia ich pomôže odstrániť. Ak chcete udržať škodcov pod kontrolou, stačí nasypať škoricu na zem okolo rastliny alebo tam, kde sa chcete nechceného hmyzu zbaviť.

Najlepší prírodný fungicíd

Škoricový prášok môže byť použitý na riešenie rôznych problémov v záhrade. Jeho aplikácia prináša úžasné výsledky a môžete ich vidieť veľmi skoro. Škoricový prášok môžeme použiť ako prírodný fungicíd.  Škorica ničí huby, vydesí hmyz, chráni sadenice a podporuje hojenie drobných poranení. Okrem toho je 100% prírodná, zdravé a navyše aj neporovnateľne lacnejšia ako kupované fungicídy.

Zlikviduje pleseň v pôde aj na rastline

Ak pleseň vyrastie na samotnej rastline, nasypte na ňu škoricový prášok, aby ste zastavili rast tohto nežiaduceho úkazu. Rovnako môžete posypať substrát so škoricou – to stačí na obnovenie zdravia vašich rastliniek a sadeníc.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Lieči choroby sadeníc

Keď pestujeme ovocie alebo zeleninu, posledná vec, ktorú chceme vidieť, je choroba sadeníc. V dôsledku choroby zelenina nebude klíčiť a nebudeme mať ani zdravé a krásne ovocie. Semená alebo sadenice môžu byť napadnuté chorobou. Jedná sa o celý rad problémov, ktoré môžu byť spôsobené rôznymi typmi húb alebo zlými  podmienkami v pôde. Aby ste sa vyhli škodlivým vplyvom, pridajte škoricu do svojho bežného hnojiva alebo priamo do pôdy, v ktorej vaše rastliny rastú už od semienka či priesady.

Neprekonateľná na odrezky

Keď rastlinu rozmnožujete odrezkami, nemusíte používať chemikálie na stimuláciu ich zakorenenie – stačí len reznú časť vložiť do mletej škorice a následne zapichnúť do substrátu a nechať rásť. Odrezok je ošetrený a bude rásť rýchlejšie.

Tajná zbraň pre každého záhradkára – recept ktorý zaberie vždy

Škorica je perfektné riešenie pre každého záhradkára a tiež vám pomáha šetriť peniaze, pretože nemusíte kupovať drahé výrobky z obchodu. Keď budete začiatkom jari pestovať priesady, zapamätajte si výborný recept, ktorý je jednak vynikajúcim fungicídom a tiež urýchľuje rast!

Potrebujeme:

½ litra vody

2 rozdrvené tablety aspirínu

1 lyžica škoricového prášku (10 g)

Postup:

Vložte všetky prísady do misy. Nechajte zmes stáť 12 hodín. Potom sceďte a prelejte do inej nádoby. Namočte priesady do výslednej kvapaliny na dve hodiny. Ak máte stále nadbytočnú tekutinu, vylejte ju, pretože počas skladovania stráca svoje vlastnosti .

Škorica ošetruje poškodené rastlíny

Ak ste rastlinu poškodili, ale má na povrchu ranu, stačí ak toto miesto posypete mletou škoricou – čo zabráni infekcií, šíreniu ochorenia a urýchli proces hojenia.

Škorica a med – najväčšia pomoc (nielen) počas chrípkovej sezóny

Pamätám sa, že túto zmes si babka vždy dávala do kávy a aj do čaju. Keď bola škorica a med v dome, vždy hovorila, že je v ňom aj zdravie. O účinkoch tejto kombinácie som sa dočítala až neskôr a dnes už chápem, prečo na ňu starká nedala dopustiť. :-)

Foto: tjn

Med a škorica – potraviny, ktoré má doma väčšina z nás. Vedeli ste však, že spolu sú omnoho silnejšie, aká každá osamote. Dokážu byť veľmi prospešnými pomocníkmi pri rôznych problémoch. Tajomstvo spojenia týchto dvoch potravín poznali už naše staré mamy.

Ak na lačný žalúdok užijete 1 lyžičku medu zmiešanú s ½ lyžičky mletej škorice a zapijete pohárom teplej vody, pocítite tieto účinky:

Veľká pomoc cukrovkárom aj ľuďom, ktorých trápi pečeň

Foto: tjn

Tieto zistenie v dnešnej dobe potvrdzujú aj vedecké štúdie, ktoré prichádzajú s poznatkami o pozitívnom účinku tohto spojenia. Med v malom množstve spolu so škoricou pôsobí nielen ako prevencia vzniku cukrovky, ale má pozitívny vplyv aj vtedy, ak už ochorením trpíte. Tiež chráni pečeň a napomáha obnoveniu pečeňových buniek.

Rýchle odbúranie tukových zásob

Škorica s medom sú veľmi účinný pomocníci v boji s nadbytočnými kilogramami. Ich sila spočíva v stimulácii metabolizmu, podpore správneho procesu trávenia a rýchlejšieho odbúravania tukových zásob. Túto kúru na chudnutie poznali už pred stovkami rokov.

Veľká pomoc srdcu

Prírodná prevencia proti ochoreniam srdca a obehovej sústavy. Posilňujú srdcový sval a prispievajú k stabilizácii srdcového rytmu a krvného tlaku.

Foto: tjn

Pomôžu pri slabosti, úzkosti a depresívnej nálade

Tieto stavy pociťuje z času na čas každý z nás. Spojenie medu a škorice dokáže upokojiť a uvoľniť myseľ, odbúrať stres a napätie. Starší ľudia ich poznajú tiež ako prostriedok na zlepšenie pamäti a pozornosti (pôsobia rovnako ako Ginko tým, že zlepšujú prekrvenie organizmu).

Posilnia imunitu

Na jeseň sme obzvlášť náchylný na vírusové a bakteriálne ochorenia rôzneho typu. Med a škorica posilňujú imunitu a zlepšujú tak schopnosť organizmu brániť sa proti nástrahám jesenného počasia.

Foto: pixabay

Rýchlejšie sa postavíte na nohy

Keď sme boli deti, rodičia nám dávali med rozpustený v teplom mlieku, aby sme rýchlejšie zotavili z choroby. Ak chcete svojim pacientom pripraviť skutočne silný podporný liek, rozpusťte v mlieku lyžičku medu a ½ lyžičky škorice. Pomôžu telu lepšie a rýchlejšie sa popasovať s chorobou.

Proti vypadávaniu vlasov

Foto: pixabay

Zmiešajte 1 lyžicu teplého olivového oleja s lyžicou medu a ½ lyžičky škorice. Túto zmes naneste na vlasové korienky a nechajte pôsobiť pár minút. Kombinácia surovín stimuluje rast vlasových folikúl a posilní štruktúru korienkov.

Pomoc pri infekciách močového mechúra

Zmiešajte 2 lyžice medu a 1 lyžičku mletej škorice. Zmes rozmiešajte v 1 pohári teplej vode a vypite. Táto kúra pomôže poraziť infekciu v priebehu niekoľkých dní.