Zabudnite, ako vyzerali predtým: Toto dá do poriadku aj najviac znečistené kohútiky v kúpeľni – 11 trikov, ktoré využijete denne!

Perfektné tipy a triky, vďaka ktorým sa bude celý váš byt lesknúť čistou a to aj bez drahých prostriedkov z obchodu. Všetko potrebné máte doma!

Ako vyčistiť aj veľmi zanedbané kohútiky

Potrebujete len celkom bežné prísady, ktoré určite každý z vás nájde vo svojej kuchyni. Z polovice citróna vytlačte šťavu a zmiešajte s 2 lyžičkami jedlej sódy. Zmes nanesieme na celý povrch kohútika a dôkladne rozotrieme. Necháme chvíľu pôsobiť a potom dobre vyčistíme. Následne umyjeme obyčajným octom a potom opláchneme vodou. Aj veľmi odolné usadeniny vodného kameňa sú v momente preč.

Na super čistý sprchový kút jedným ťahom

Potrebujeme:

2 lyžice prášku na pranie

1 lyžica alkoholu

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

1 šálka octu

1 šálka teplej vody

Postup:

Všetko zmiešajte v uvedenom tomto poradí a používajte najlepšie, kým je zmes teplá. Použite jemnú stranu špongie. Potom naneste na 5 minút na povrch, nechajte pôsobiť. Opláchnite a zotrite obyčajnou handričkou alebo papierovými utierkami – handra by nemala mať chĺpky. Všetko sa krásne leskne. Odteraz iné čističe nepoužívam!

Dlaždice aj špáry v kúpeľni ako nové

A čistila som takto aj dlažbu v predsieni, tam sa chodí aj v zašpinených topánkach a tiež to skvele vyčistilo. Takže – namokrila som si kefu so stredne tvrdým vlasom a na špáry nasypala prášok do pečiva. Krúživým pohybom som vyčistila a nechala chvíľu pôsobiť. Potom som opláchla vodou, v ktorej som si rozpustila vrecko kyseliny citrónovej. To je všetko, špáry ako nové. Keď s tým prebehnete aj dlaždice, budú žiariť ako nové!

Prášok do pečiva používam aj na vodný kameň vo WC – nasypem, nechám pôsobiť cez noc a potom len spláchnem a mám pokoj. Prášok do pečiva je môj verný spoločník! :-)

Lesklé kohútiky

Ak chcete, aby sa povrchy kohútikov ostal bez stôp od vodného kameňa a leskol sa ako zrkadlo, pretrite ho voskovaným papierom na pečenie.

Žiarivo biela vaňa

Tent trik používajú napríklad aj v hoteloch, v ktorých sa sústreďujú na čistenie účinnými prostriedkami bez chemikálií. Potrebujete na to iba jedlú sódu a tekutú kyselinu citrónovú – takzvanú citrónku! Okrem čistoty sa vaňa aj perfektne vybieli. Sóda je univerzálny čistiaci prostriedok, ktorý zbaví vašu domácnosť špiny aj baktérií. Zabíja mikróby a odstraňuje vodný kameň. Kyselina citrónová má navyše bieliaci efekt.

Väčšie množstvo sódy nasypte do misky a postupne zalievajte vodou tak, aby vám po vymiešaní vznikla stredne hustá pasta. Vaňu si dôkladne navlhčite vodou a potom hubkou nanášajte zmes vody a sódy.

Sódu treba naniesť na celý povrch a začne hneď účinkovať. Okrem toho, že výborne čistí, je to tiež skvelá prevencia pred plesňami. Keď je celá vaňa natretá pastou zo sódy, nechajte 1 hodinu pôsobiť a potom pomocou hubky naneste tekutú kyselinu citrónovú. Pri jej nanášaní si nasaďte ochranné rukavice, aby vám nepodráždila pokožku. Opäť nechajte pôsobiť 1 hodinu. Potom už len zmyte čistou vodou a uvidíte ten rozdiel. Vaňa žiari čistotou!

Čistenie okien a skla s WAU efektom

Potrebujeme:

2 šálky prevarenej vody

½ šálky octu

½ šálky alkoholu (ja som použila metylalkohol)

1 lyžičku kukuričného škrobu

Šťavu z ½ citróna

Postup:

Všetko len stačí zmiešať vo fľaške s rozprašovačom a nastriekať na špinavé okná. Ja som nechala chvíľu pôsobiť a zotrela stierkou – ale stačí aj obyčajnou handričkou. Potom som ešte zľahka preleštila starými silonkami (aj stará bavlnená plienka je skvelá ako leštidlo). A teraz si už len užívajte WAU efekt.

Na dokonale čisté a lesklé povrchy z dreva

ani nie Euro mám zásobu na celý rok a všetko sa leskne úplne dokonale. Poraďte to aj ostatným, ak kupuj drahé leštidlá a prípravky z lekárne. Nie je nič jednoduchšie, ako si namiešať doma zásobu vždy, keď to potrebujete.

Potrebujeme: 2 lyžice oleja (olivový, alebo iný, ktorý máte doma),2 lyžice citrónovej šťavy, 2 lyžice alkoholu (bieleho, aspoň 40%), 700 ml vody – (dajte aj pár kvapiek levanduľového alebo mätového oleja, alebo oleja z klinčekov a máte pokoj s muchami a krásnu vôňu)

Postup:

Všetko zmiešame a prelejeme do fľaše s rozprašovačom. Pred každým použitím dobre pretrepte, aby sa olej rozptýlil. Nastriekame na podlahu a zotrieme navlhčeným mopom alebo jemnou handričkou. Vždy si narobte toľko, koľko potrebujete, prípravok neobsahuje žiadne konzervanty, takže ja preferujem, mať vždy čerstvú dávku. Používam aj na leštenie a čistenie nábytku z dreva.

Okná v kuchyni vydržia bezchybne čisté omnoho dlhšie!

Ak ste práve umývali okná v kuchyni a nechcete, aby sa rýchlo znečistili mastnotou a výparmi z varenia, máme pre vás skvelý tip. Keď okná umyjete, prejdite po čistom skle s mäkkou handričkou s pár kvapkami tekutého glycerínu. Sklo vydrží bez prachu a nečistôt omnoho dlhšie!

Strieborné šperky

Ak vaše strieborné šperky stratili lesk, dajte na dno panvice alobal, pridajte 60 g sódy a zelejte 1 litrom horúcej vody a pridajte šperky. Dajte na plameň a zahrievajte po dobu 15 minút. Už o 3-4 minúty uvidíte, ako sa šperky doslova rozžiarili. Šperky budú mať opäť ohromujúci lesk.

Ako odstrániť umelecké diela detí z podlahy a stien?

Ak majú vaše deti umeleckú dušu, určite ste už našli ich diela aj na miestach, kde rozhodne nemajú čo robiť. Toto je niekoľko rád ako kresby odstrániť.

Na stôl alebo podlahu použite zubnú pastu. Jednoducho naneste na pokreslené miesta a vydrhnite hubkou.

Na stenu pokreslenú fixkami nastriekajte lak na vlasy alebo sprejový dezodorant.

Ďalšou metódou je použitie jedlej sódy a hubky.

Čistenie pripálených panvíc a plechov

Tento postup je vynikajúci na čistenie pripálených zvyškov z nerezových povrchov.

Potrebujeme:

1-2 lyžice saponátu

Jedlú sódu

Vodu

Postup:

Do pripálenej panvice alebo hrnca nalejeme saponát a povrch posypeme jednou sódou – tak, aby pokrývala pripálenú plochu. Do panvice napustíme vodu a preložíme na plameň. Privedieme k varu a necháme variť niekoľko minút. Zložíme z plameňa a tekutinu vylejeme. Panvicu opláchneme a zvyšky vyčistíme drsnejšou stranou hubky.