11 tipov, vďaka ktorým bude vaše prádlo vyzerať ako nové aj po opakovaném praní

Chcete aby sa vaše oblečenie opakovaným praním nepoškodilo a vyzeralo stále tak dobre, ako ste ho kúpili? Prinášame vám overení tipy šikovných gazdiniek, ktoré ochránia vaše oblečenie.

Chcete aby sa vaše oblečenie opakovaným praním nepoškodilo a vyzeralo stále tak dobre, ako ste ho kúpili? Prinášame vám overení tipy šikovných gazdiniek, ktoré ochránia vaše oblečenie.

Pre krásne biele prádlo

Aby bolo vaše oblečenie, obrusy či záclony stále snehobiele, nepotrebujete kupovať drahé prostriedky na pranie z obchodu. Pripravte roztok z 180 g jedlej sódy a 4 litrov vody. Nechajte sódu vo vode rozpustiť a potom do roztoku namočte biele prádlo.

Pri starostlivosti o žiarivú bielosť vášho prádla pomôže aj aspirín, nechajte 5 tabliet aspirínu rozpustiť vo vode a následne pridajte biele šaty. Nechajte chvíľu pôsobiť niekoľko hodín a potom vyperte ako zvyčajne.

Prášok do pečiva pomôže udržať snehobiele záclony a dokonale dokáže vybieliť zažltnuté a staré záclony. Môžete ho pridať priamo k prášku na pranie (stačí skutočne trocha prášku). V prípade veľmi zažltnutých záclon nalejte do vandlíka cca 5-6 litrov vody a pridajte 5 práškov do pečiva. Nechajte rozpustiť a potom do vody namočte záclony, nechajte pôsobiť a následne vyperte.

Ak sú vaše obľúbené biele veci na niektorých miestach zažltnuté a ani po opakovanom praní škvrny nie a nie zmiznúť, použite overený recept. Zmiešajte 1/4 šálky jedlej sódy s 1/4 šálky soli a 4 litrami vody. Preložte na plameň a cca 1 hodinu povarte.

Ďalšie tipy ako zachovať žiarivú bielosť oblečenia nájdete TU.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Drsné uteráky, ktoré nesajú? Vráťte ich späť v čase

1 (3)

Ocot má tri skvelé účinky na uteráky. Zabezpečí, že farba nevybledne a zároveň zanechá uteráky krásne mäkké a hebké. Ocot totiž zmäkčuje tkaniny bez toho, aby ich poškodil. Pomáha tiež odstraňovať oleje a zvyšky látok, ktoré sa zachytávajú hlboko vo vláknach uterákov. Do prania pridávajte ½ – 1 šálku octu.

Ocot vám pomôže aj s nepríjemne zapáchajúcimi uterákmi, ktoré ležali dlhší čas v skrini a zatuchli. Vyperte ich najskôr v horúcej vode s 2 šálkami octu a následne obvyklým spôsobom s pracím prostriedkom.

Tomu, aby vaše uteráky v skrini zatuchli zabránite tak, že medzi ne dáte niekoľko vrecúšok silica gélu, tktorý absorbuje vlhkosť.

Ocot a sóda

Pomôže vám aj trik šikovných gazdiniek, na ktorý nepotrebujete nič iné, ako bežné suroviny z kuchyne. Postačí vám ½ šálky jedlej sódy, 1 šálka bieleho octu a horúca voda.

Uteráky vložte do práčky a do dávkovača pracieho prášku nalejte horúcu vodu. Pridajte aj ocot a uteráky vyperte na bežnom programe.

Keď práčka doperie, uteráky nevyberajte, ale opäť prilejte do dávkovača horúcu vodu a ½ šálky sódy. Opäť vyperte na bežnom programe.

Nechajte vysušiť (ideálne na slniečku) a môžete si užívať uteráky, ktoré sú ako nové.

Aby farby nevybledli

Jednoduchý trik, ako si poradiť so zapáchajúcimi uterákmi

Pri praní sa najviac obávame o pestré a tmavé farby, ktoré zvyknú rýchlo vyblednúť a už po niekoľkých praniach tak vyzerá naše oblečenie ošumelo a nevábne. Pokiaľ ide o tmavé a čierne farby pridajte do prania pri pláchaní 2 šálky uvarenej kávy. Pomôže aj silný čierny čaj.

Pokiaľ ide o tmavomodré oblečenie, pri plakaní pridajte 1 šálku kuchynskej soli, ktorá farbu zakonzervuje vo vláknach. Ak sa bojíte o svoje nové rifle, pred prvým praním ich namočte do roztoku vytvoreného z 1 dielu bieleho octu a 1 dielu vodu. Pomôže tiež roztok vody a kuchynskej soli.

Rifle tiež vždy perte na nižších teplotách a vždy obrátené naruby.

Ako na žlté škvrny?

Ak vás trápia žlté škvrny, ktoré nie a nie zísť, máme pre vás niekoľko tipov, ako s nimi zatočiť. Do hrnca napustite 4 litre vody, pridajte ¼ šálky soli a ¼ šálky jedlej sódy. Oblečenie namočte do roztoku a varte približne 1 hodinu.

Citrónovú šťavu môžete pridať v procese pláchania (namiesto aviváže) a následne vysušiť biele prádlo na slnku. Je však aj iný spôsob ako ju využiť. Biele oblečenie namočte do horúcej vody, pridajte pohár citrónovej šťavy a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno vyperte ako zvyčajne. Citrónová šťava má vynikajúce bieliace účinky.