Nepotrebujú drahé prášky na pranie a bielizeň žiari čistotou: 11 neoceniteľných trikov starých materí, ktoré pri praní využijete denne!

Super-čisté utierky bez vyvárania

Budete potrebovať:

 • Horúca voda.
 • Alkohol.
 • Obyčajný prášok na pranie ( alebo nastrúhané jadrové mydlo)
 • Jedlá sóda.

Postup:

1. Do vedra vložte dostatok horúcej vody na zakrytie všetkých utierok.

2. Pridajte 1 šálku alkoholu, 2 šálky pracieho prášku a dve polievkové lyžice jedlej sódy.

3. Dobre premiešajte.

4. Potom vložte všetky kuchynské utierky do misky. Ak je to potrebné, pridajte trochu vody.

5. Utierky namočte cez noc.

6. Po 24 hodinách vyperte v práčke ako zvyčajne. Textílie budú biele a voňavé!

Prírodný prací gél

Nastrúhajte 1 mydlo a rozmiešajte ho v menšom množstve vriacej vody. Keď sa rozpustí, prisypte asi 300 g sódy, znovu premiešajte. Potom postupne prilievajte vriacu vodu (spolu 10 l). Keď zmes vychladne, kvapnite doň nejaký esenciálny olej a nechajte 24 hodín odstáť. Získali ste tak niekoľko litrov pracieho gélu za pár korún.

Čistenie bubna od vodného kameňa

Odstránenie vodného kameňa a usadenín nemusí stáť ani cent, poradíme ako na to.

ako čistiť práčku kyselinou citrónovou
Najjednoduchší spôsob je pomocou použitia kyseliny citrónovej. Budete potrebovať 1 až 6 balení kyseliny citrónovej. Koľko kyseliny sa nakoniec využije závisí od objemu práčky a stupňa znečistenia.

Pridajte kyselinu do priehradky na prací prostriedok a nastavte práčku na maximálny čas a teplotu prania.

ako čistiť vašu práčku z vône

Predĺžte životnosť posteľnej bielizne

Vložte posteľnú bielizeň do vedra s kyslým mliekom a nechajte ju tam 1 až 2 hodiny. Potom operte ako zvyčajne. V prípade potreby môžete namáčanie opakovať. Vďaka tejto technike predĺžite nielen životnosť vašej posteľnej bielizne, ale navyše bude mäkšia, pružnejšia a príjemnejšia na pokožku.

Na škvrny od ovocia

Na škvrnu od ovocia naneste veľkú dávku soli a nechajte ju pôsobiť niekoľko hodín. Pokiaľ je látka odolná, vyperte bielizeň pri vysokej teplote. Ak škvrna ani tak nezmizla, po vypratí nakvapkajte na miesto ešte citrón a on ju vybieli.

Škvrny od potu

Nasypte lyžicu jedlej sódy priamo na znečistenú plochu. Rozrežte citrón a polovicou škvrnu potrite. Nechajte pôsobiť 15 minút a následne vyperte ako obvykle. Tiež si môžete pripraviť pastu z jedlej sódy a citrónovej šťavy, ktorú vtriete na špinavé miesta.

Aby farby nevybledli

Pri praní sa najviac obávame o pestré a tmavé farby, ktoré zvyknú rýchlo vyblednúť a už po niekoľkých praniach tak vyzerá naše oblečenie ošumelo a nevábne. Pokiaľ ide o tmavé a čierne farby pridajte do prania pri pláchaní 2 šálky uvarenej kávy. Pomôže aj silný čierny čaj.

Pokiaľ ide o tmavomodré oblečenie, pri plakaní pridajte 1 šálku kuchynskej soli, ktorá farbu zakonzervuje vo vláknach. Ak sa bojíte o svoje nové rifle, pred prvým praním ich namočte do roztoku vytvoreného z 1 dielu bieleho octu a 1 dielu vodu. Pomôže tiež roztok vody a kuchynskej soli.

Rifle tiež vždy perte na nižších teplotách a vždy obrátené naruby.

Žlté škvrny v podpazuší a na golieroch

Do veľkého hrnca nalejte 2 l vody a priveďte do varu. Vezmite si 3 citróny a vytlačte šťavu do hrnca. Primiešajte 1 lyžicu soli a 1/4 šálky pracieho prášku. Oblečenie namočte do tekutiny asi na 40 minút, dva až trikrát opláchnite v čistej vode a usušte.

Biela podprsenka ako nová

Potrebujeme:

2 lyžice soli

1 lyžicu jedlej sódy

1 lyžicu pracieho prášku

2 litre teplej vody

Postup:

Do vandlíka si nalejeme teplú vodu. Pridáme všetky vyššie uvedené všetky prísady a premiešame. Nechajte prádlo namočené 15 minút namočenú v tomto roztoku. Ak je podprsenka veľmi zájdená, predĺžte dobu namáčania až na 30 minút. Vyberte podprsenku a vypláchajte ju. Prádlo necháme vysušiť ako zvyčajne. Takýmto spôsobom vybielite aj iné biele veci, s ktorými ste už chceli vzdať!

Biele ponožky

Dva spôsoby šikovných gazdiniek, ktoré vám pomôžu.

Jednoduchý trik na umývanie bielych ponožiek. Budú snehovo biele bez použitia bielidla

Prvá metóda

 1. Dajte lyžicu soli do misy s teplou vodou a dôkladne premiešajte.
 2. Keď je soľ rozpustená, vložte ponožky do kúpeľa niekoľko minút.
 3. Po tomto čase ich umyte v pračke ako vždy. Soľ dokáže s ponožkami úžasné veci.

Druhá metóda

  1. Na začiatok namočte ponožky do teplej vody.
  2. Vezmite ponožky z vody a posype ich jedlou sódou a pokvapkajte trochou citrónovej šťavy, alebo posypte kyselinou citrónovou.
  3. Chvíľku šúchajte ponožky proti sebe a vložte ich do misky s teplou vodou.
  4. Počkajte 5 minút, vytiahnite ponožky z kúpeľa a potom umyte v pračke, ako vždy.

Mastné škvrny od majonézy

Ak sa vám na grilovačke prihodila nehoda v podobe mastnej škvrny, tak najjednoduchšie je vyčistiť ju bežným prípravkom na riad. Ten zbaví bielizeň mastnoty. Extra odolné škvrny odstránite kvapkou benzínu.

Univerzálne bielidlo

Do litra vriacej vody pridajte dva plátky citróna. Biele oblečenie vložte do misky či hrnca a nechajte ho namočené asi 40 minút. Potom vyperte v práčke.

Dnes najobľúbenejšie