Keď nie je poruke lekáreň, oni účinkujú prekvapivo rýchlo: 11 mocných liekov na zapálené hrdlo a nádchu, ktoré by vám poradila, vaša starká!

Naše babičky si vedeli poradiť s každým problémom. Toto používali, keď sa v rodine vyskytla bolesť hrdla, zapálené dutiny či nádcha.

Šalviová tinktúra
Používa sa na bolesti zubov, dezinfekciu po vytrhnutí zubu, pri zápaloch ďasien, hojenie áft/infekcií a zápaloch zápal hrdla. Stačí šalviové listy zaliať alkoholom a nechať lúhovať 2 týždne. Používame ako kloktadlo – 1 lyžicu rozriedime v 150 ml vody a klokceme 3 x za deň.

Zázračný čaj zo šalvie, octu a soli

Do vlažného čaju zo šalvie (250 ml) vmiešajte 1 lyžičku jablčného octu a 1 lyžičku medu. Med pomáha, keď máme podráždené hrdlo a ocot pôsobí zase antibakteriálne.

...

Druhá možnosť

Do vlažného čaju zo šalvie (250 ml) nasypte ½ lyžičky soli. Nepite, ale kloktajte (3 x 250 ml/deň). Šalvia dezinfikuje ústnu dutinu a už oddávna je známa ako liek na zápaly. Zmierňuje tiež stres.

Šťava z čerstvej kapusty a inej listovej zeleniny
Šťava z listovej zeleniny – i keď je skôr známa ako zdravý nápoj na štíhlu líniu, šťava z listovej zeleniny pomáha i pri bolestiach hrdla. Pomáha zastaviť množenie baktérií a zmierňuje bolesť. Podržte nápoj päť minút v ústach a vypľujte. Tento výplach je účinný i pri bolestiach zubov a ďasien. Skvele pôsobí aj paradajková šťava v kombinácii s horúcou vodou a kúskom feferónky (feferónku ale nedávajte deťom).
Čaj z čiernych ríbezlí, do ktorého pridáte trochu citrónu s medom a pol lyžičky sušeného zázvoru alebo pol lyžičky škorice, taktiež dobre pomáha na zmiernenie bolestí hrdla. Ak nie sú čerstvé ríbezle, zmiešajte polievkovú lyžicu lekváru z čiernych ríbezlí s horúcou vodou a tento nápoj popíjajte horúci niekoľkokrát denne.
Ibištek a zázvor

Do čaju z ibišteka (pomáha obnoviť sliznice) nasypte 1 lyžičku sušeného zázvoru. Zázvor je mocné antiseptikum a je dobrý proti bolesti, kým ibištek zmierňuje pocit podráždenej sliznice dýchacích ciest.

Lyžičku čerstvo nastrúhaného zázvoru zalejte vriacou vodou (250 ml). Pocit škriabania v hrdle zmiernite, ak do zázvorového čaju pridáte citrónovú šťavu a lyžičku medu.

Slivkové listy vo víne

Dobrým liekom sú aj listy slivky uvarené vo víne (7 listov na 500 ml vína nechajte variť 2 minúty). Aby odvar splnil svoju liečivú funkciu, kloktajte ho každý deň aspoň 1 minútu.

Cesnaková inhalácia na uvoľnenie dutín

ako urobiť inhaláciu

  1. Uvarte 1 liter vody v malom panvici.
  2. Do vody vložte 6 nakrájaných strúčikov. Znížte teplo. Potom zakryte a varte 5 minút.
  3. Odstráňte kryt. Pridajte 1 lyžičku. sóda. Počkajte 2 minúty.
  4. Umiestnite nádobuna stôl. Zakryte hlavu veľkým froté uterákom a dýchajte túto paru: 2 nádychy cez nos, 2 nádychy cez ústa.
  5. Inhalujte, kým kvapalina neochladne.
  6. Utrite si tvár a zabaľte sa. Lepšie robiť v noci. Po troch inhaláciách cesnaku kašeľ zmizne.

domáce varené víno

Cesnakové mlieko

Domáci liek z cesnaku si pripravíte prevarením 200 ml mlieka, do ktorého si roztlačíte 4 strúčiky, pridáte malú lyžičku domácej masti a osladíte medom.

Tvarohový zábal

Na bolesti hrdla môžete útočiť aj zvonka – potrite vlhký uterák tvarohom, priložte ho na hrdlo a krk si oviňte vlnenou šatkou alebo iným uterákom. Nechajte pôsobiť cez noc.

Ovsený obklad na hrdlo

Pre liečbu chorých mandlí môžete použiť obklad na hrdlo z ovsa alebo ovsených vločiek, ktoré stačí nahriať a trochu navlhčiť. Zabaľte ich do vreckovky a priložte na bolestivé miesta.