11 perfektných kuchynských trikov, ktoré musíte poznať!

Vedieť sa vynájsť a uľahčiť si život najviac, ako sa len dá. Presne na to slúžia tieto perfektné triky, ktoré vám uľahčia prácu a ušetria nielen čas ale aj peniaze!

Doska na krájanie – čistíte ju správne?

Drevené dosky sú v kuchyni neoceniteľným pomocníkom. Za svoju všestrannú pomoc si však zaslúžia aj perfektnú starostlivosť. Vedeli ste, že v malých trhlinách na povrchu sa udržiava najviac baktérií a mikróbov, ktoré často nedokážeme odstrániť pomocou obyčajného saponátu? Stavte na silu prírody. Dokonalú dezinfekciu a čistotu dosky získate pomocou ½ citróna a soli.  Nasypte na dosku soľ a potom ju rozotierajte po celom povrchu pomocou citróna.  Stačí opláchnuť čistou vodou a klasicky umyť saponátom na riad. Doska je dokonale čistá a vydezinfikovaná!

Plech na pečenie ako nový

Miracle Cleaner

Plechy na pečenie častým používaním strácajú lesk. Okrem toho nás vedia poriadne potrápiť aj pripálené zvyšky dobrôt, ktoré sa dajú len veľmi ťažko odstrániť a často pri snahe vyčistiť ich, poškodíme aj povrch plechu. Tomu je koniec. Stačí zmiešať ¼ šálky jedlej sódy a trochu peroxidu vodíka tak, aby vznikla konzistencia pasty. Pastu nanášame kruhovitými pohybmi na povrch plechu. Necháme pôsobiť 2-3 hodiny a opláchneme. Plech je opäť ako nový!

Poznámka: ak nechcete použiť peroxid vodíka, môžete ho nahradiť obyčajnou vodou.

Ako vyčistiť strúhadlo od zvyškov syra?

Poznáte to, syr je síce vďaka strúhadlu dokonale pripravený, avšak vyčistiť strúhadlo od syrových zvyškov nie je vôbec zábava. S týmto problémom vám pomôže obyčajný zemiak. Stačí, ho začnete strúhať na znečistenom strúhadle. Kyselina šťavelová, ktorá sa zo zemiaku uvoľňuje, vytlačí všetky zvyšky syra a dostane sa aj na miesta, ktoré by sme len veľmi ťažko umyli hubkou. Potom  stačí opláchnuť vodou a strúhadlo je čisté!

Mikrovnlka čistá za 2 minúty

Do misky dajte 1 diel octu a 1 diel vody. Misku vložte do mikrovlnnej rúry, nastavte na najvyšší výkon a nastavte 2 minúty. Vďaka tomuto jednoduchému postupu vyčistíte mikrovlnku zvnútra. Potom stačí len zotrieť handričkou a mikrovlka je opäť čistá!

Poznámka: namiesto octu môžete použiť citrón

Ako vyčistiť kávovar ekologicky a účinne?

Ak kávovar dlho nečistíme, jeho stav sa podpíše aj na kvalite kávy, ktorú v ňom pripavujeme. Aby sme si mohli opäť užívať skvelú chuť kávy bez zvyškov vodného kameňa a iných usadenín, použijeme zmes octu a vody. Kávovar naplníme octom a vodou v pomere 1:1. Necháme zvariť, potom vypneme a necháme 30 minút pôsobiť. Po uplynutí tohoto času vypláchneme vodou, vymeníme filter a necháme v ňom zovrieť vodu. Vylejeme a postup zopakujeme. Kávovar je teraz opäť čistý!

Liatinové hrnce a panvice

Sú vynikajúce na prípravu mnohých skvelých pokrmov, avšak ich čistenie už nie je ani zďaleka také skvelé. Pozrite si skvelý trik ako ich môžete očistiť jednoducho, rýchlo a ekologicky pomocou soli a olivového oleja. Krátke video vám ukáže, ako na to!

[vimeo vimeourl=“78131902″ ][/vimeo]

Dokonale čistá kuchynská linka? Žiaden problém!

V prípade kuchynskej linky a jej údržby musíme postupovať inak, ako pri iných kusoch nábytku. Jej povrch totiž každý deň bombarduje obrovské množstvo nečistôt, výpary z prípravy pokrmov a zvyšky jedál, ktoré síce  nevidíme, avšak na povrchu linky vytvárajú lepkavý a matný povlak. Aby ste ho odstránili skutočne dokonale, postačí vám kokosový olej a jedlá sóda. Zmiešajte ich v pomere 1:1 a získate perfektný čiastiaci prostriedok, ktorý povrch nie len vyčistí, ale zároveň vytvorí ochranný film, ktorý zabráni ďalšiemu usadzovaniu nešistôt.

Kuchynské spotrebiče

Ak chcete, aby sa kuchysnské spotrebiče opäť leskli ako nové, nie je nič jednoduchšie. Stačí, ak zmiešate vodu s práškom do pečiva a touto hmotou vyčistíte povrch spotrebičov. Výsledok je úžasný  aj bez toho, aby ste museli použiť drahé prostriedky z obchodu.

Ostré nože aj bez brúsky

Bez poriadne ostrého noža sa v kuchyni nepohneme. Čo však robiť, ak práve nemáme poruke brúsku? Prinášame vám skvelý návod, ako to zvládnuť rýchlo, jednoducho a predovšetkým bez brúsky. Videonávod nájdete TU.

Cherry paradajky nebudete už nikdy krájať  inak

Cherry paradajky sú vynikajúce do šalátov, alebo ako chutná zeleninová príloha. Ich príprava však môže zabrať pomerne veľa času, predovšetkým ak potrebujete nakrájať väčšie množstvo týchto paradajok. Vedeli ste, že to môžete zvládnuť už za neuveriteľných 5 sekúnd? Videonávod nájdete TU.

Ako vyčistiť mixér?

Obľúbené smoothie nápoje alebo krémy či iné rýchle pochúťky. To všetko môžeme pohodlne a rýchlo pripraviť v mixéry. Bo bleskovej práci však prichádza na radu čistenie, ktoré už ani zďaleka nie je také expresné. Stačí, ako do mixéra napustiť vodu a pridáte niekoľko kvapiek saponátu. Potom stačí mixér na chvíľku zapnúť a vypláchnuť čistou vodou. Mixér je opäť čistý a pripravený na ďalšie použitie.

 

Dnes najobľúbenejšie