Máme ju doma všetci a mnohí vôbec netušia, čo všetko dokáže: Toto je dôvod, prečo by ste Alpu nemali pustiť z ruky!

Stará dobrá Alpa. Nechýba hádam v žiadnej domácnosti. Hoci všetci vieme, že je dobré, mať ju poruke, mnohí ľudia netušia, čo skutočne dokáže. Zozbierali sme pre vás 7 geniálnych tipov, ako využiť obyčajnú Alpu!

Ochráni vás pred komármi

Vždy, keď išla starká na pole, nastriekala si na zápästia trochu tejto zmesi: S komármi a muchami mala celý deň pokoj!

Do alpy 200 ml Alpy nasypeme 30 klinčekov a pridáme kôru z jedného citróna. Necháme lúhovať aspoň 24 hodín a potom používame ako klasický repelent. Nastriekame na odhalené časti tela, prípadne aj na oblečenie. Komáre sa držia ďalej a máte pokoj vždy, keď idete von. Skladujeme v chladničke.

Rozžiari okná

Ak chcete, aby sa vaše okná opäť rozžiarili, môžete použiť zmes teplej vody a alpy. K lesklému zrkadlu vám dopomôže vychladnutý slabý čaj alebo octová voda. Namočte si v tekutine handričku, vyžmýkajte ju a zrkadlo pretrite. Keď to zaschne, môžete ho vyleštiť.

Golier na košeli ostane žiarivobiely

Stačí, ak ho pred nosením potriete Alpou – najmä z vnútornej časti. Vďaka tomuto jednoduchému triku si nemusíte lámať hlavu s tým, ako vyperiete zožltnutý golier.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Pri bolesti brucha

Hovorili vám rodičia, že na boľavý žalúdok si treba dať za lyžičku Alpy s cukrom? Z vlastných skúseností môžeme potvrdiť, že to zaberá expresne rýchlo. Alpu kúpite aj v potravinách, rovnako ako cukor. Stačí si dať na malú lyžičku trochu cukru a zaliať ho trochou Alpy. To rýchlo skonzumujte, osvieženie nastane okamžite a úľava by sa mala dostaviť čoskoro.  Ak vás bolesť pochytila doma, nalejte trochu Alpy na vatu či vatový tampón a jemne si ním pretierajte boľavé miesto. Určite sa vám uľaví.

Na kurie oká, mozole a popraskané päty

Domáci recept na popraskané päty, otlaky a kurie oká!

Jednoduchý domáci recept, ktorý vám pomôže s nepríjemným problémom. Ak vás trápia kurie, mozele alebo popraskané päty, oplatí sa vyskúšať. 10 aspirínov rozdrvíme, nasypeme do sklenenej uzatvárateľnej nádoby a zalejeme 250 ml Alpy. Zmes necháme odležať dva dni pri izbovej teplote a každý deň pretrepeme, aby sa aspirín dobre rozpustil.

Každý večer si túto zmes nanesieme na päty pomocou navlhčeného vatového tampónu – tampón necháme na päte. Potom pätu zabalíme do potravinovej fólie a obujeme cez ňu ponožku. Necháme pôsobiť celú noc. Ráno nohy opláchneme, dobre vysušte čistým uterákom a natrieme krémom.

Voňavý domov a pokoj s muchami

Vyrobte si účinný postrek do interiéru s krásnou vôňou. Stačí vám 1 citrón, 1 lyžičku alpy, kvapku olivového oleja, zväzok levandule a 10 klinčekov. Do 300 ml vody dajte nakrájaný citrón, klinčeky a varte asi 5 minút. Potom pridajte levanduľu, olej, alpu a nechajte vychladnúť. Potom jednoducho prelejte do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte do interiéru.

Pomoc pri bolestiach zápästia a Syndróme karpálneho tunela

Vďaka tomuto som sa vyhla operácii a neznesiteľným bolestiam zápästia: Za pokus nič nedáte a ak máte podobný problém, toto odporúčam všetkými desiatimi!

500 ml Aply Lesany nalejeme do dózy, alebo pohára na zaváranie a pridáme 5 listov listov aloe vera (cca 15 cm dlhých a 3 cm širokých). Do tejto zmesi vložíme aj 15 ks acylpyrínu a necháme lúhovať v chladničke 1 týždeň. Natierame bolestivé miesta každý večer pred spaním asi po dobu 3 týždňov. Pomáha aj pri takzvanom „tenisovom lakti“.

Pridajte ju do kúpeľa

Mnohí ľudia používajú Alpu aj pri problémoch s opuchnutými nohami. Stačí, ak si napustíte teplú vaňu a do vody nalejete trochu Aply. Poležte si v tomto kúpeli aspoň 20 minút a problém s opuchom by mal pominúť, alebo aspoň zmierniť.

Odstráni škvrny

Na škvrny od živice alebo večného pera je Alpa ako stvorená. Namočte do Alpy vatový tampón a priložte priamo na škvrnu. Nechajte pôsobiť a potom vyperte ako zvyčajne.

Recept proti chrbta a kĺbov

Na tento recept nezabudnite, na jeseň, keď bude obdobie gaštanov. 10 gaštanov zalejte strednou fľašou Alpy. Nechajte lúhovať 3 týždne na chladnom, tmavom mieste a potom používajte na potieranie bolestivých miest

Tlačia vás topánky, žiaden problém!

Stačí, ak si vnútro topánok vytriete Alpou a chvíľu necháte pôsobiť a potom si topánky môžete pokojne obuť. Okrem toho, že alpa eliminuje nepríjemný zápach, spôsobí, že aj pevné kožené topánky „povolia“ a vy ich obujete omnoho jednoduchšie.