Máme ju doma všetci a mnohí vôbec netušia, čo všetko dokáže: Toto je dôvod, prečo by ste Alpu nemali pustiť z ruky!

Stará dobrá Alpa. Nechýba hádam v žiadnej domácnosti. Hoci všetci vieme, že je dobré, mať ju poruke, mnohí ľudia netušia, čo skutočne dokáže. Zozbierali sme pre vás 11 geniálnych tipov, ako využiť obyčajnú Alpu!

Ochráni vás pred komármi

Vždy, keď išla starká na pole, nastriekala si na zápästia trochu tejto zmesi: S komármi a muchami mala celý deň pokoj!

Do alpy 200 ml Alpy nasypeme 30 klinčekov a pridáme kôru z jedného citróna. Necháme lúhovať aspoň 24 hodín a potom používame ako klasický repelent. Nastriekame na odhalené časti tela, prípadne aj na oblečenie. Komáre sa držia ďalej a máte pokoj vždy, keď idete von. Skladujeme v chladničke.

Rozžiari okná

Ak chcete, aby sa vaše okná opäť rozžiarili, môžete použiť zmes teplej vody a alpy. K lesklému zrkadlu vám dopomôže vychladnutý slabý čaj alebo octová voda. Namočte si v tekutine handričku, vyžmýkajte ju a zrkadlo pretrite. Keď to zaschne, môžete ho vyleštiť.

Golier na košeli ostane žiarivobiely

Stačí, ak ho pred nosením potriete Alpou – najmä z vnútornej časti. Vďaka tomuto jednoduchému triku si nemusíte lámať hlavu s tým, ako vyperiete zožltnutý golier.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Pri bolesti brucha

Hovorili vám rodičia, že na boľavý žalúdok si treba dať za lyžičku Alpy s cukrom? Z vlastných skúseností môžeme potvrdiť, že to zaberá expresne rýchlo. Alpu kúpite aj v potravinách, rovnako ako cukor. Stačí si dať na malú lyžičku trochu cukru a zaliať ho trochou Alpy. To rýchlo skonzumujte, osvieženie nastane okamžite a úľava by sa mala dostaviť čoskoro.  Ak vás bolesť pochytila doma, nalejte trochu Alpy na vatu či vatový tampón a jemne si ním pretierajte boľavé miesto. Určite sa vám uľaví.

Na kurie oká, mozole a popraskané päty

Domáci recept na popraskané päty, otlaky a kurie oká!

Jednoduchý domáci recept, ktorý vám pomôže s nepríjemným problémom. Ak vás trápia kurie, mozele alebo popraskané päty, oplatí sa vyskúšať. 10 aspirínov rozdrvíme, nasypeme do sklenenej uzatvárateľnej nádoby a zalejeme 250 ml Alpy. Zmes necháme odležať dva dni pri izbovej teplote a každý deň pretrepeme, aby sa aspirín dobre rozpustil.

Každý večer si túto zmes nanesieme na päty pomocou navlhčeného vatového tampónu – tampón necháme na päte. Potom pätu zabalíme do potravinovej fólie a obujeme cez ňu ponožku. Necháme pôsobiť celú noc. Ráno nohy opláchneme, dobre vysušte čistým uterákom a natrieme krémom.

Voňavý domov a pokoj s muchami

Vyrobte si účinný postrek do interiéru s krásnou vôňou. Stačí vám 1 citrón, 1 lyžičku alpy, kvapku olivového oleja, zväzok levandule a 10 klinčekov. Do 300 ml vody dajte nakrájaný citrón, klinčeky a varte asi 5 minút. Potom pridajte levanduľu, olej, alpu a nechajte vychladnúť. Potom jednoducho prelejte do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte do interiéru.

Pomoc pri bolestiach zápästia a Syndróme karpálneho tunela

Vďaka tomuto som sa vyhla operácii a neznesiteľným bolestiam zápästia: Za pokus nič nedáte a ak máte podobný problém, toto odporúčam všetkými desiatimi!

500 ml Aply Lesany nalejeme do dózy, alebo pohára na zaváranie a pridáme 5 listov listov aloe vera (cca 15 cm dlhých a 3 cm širokých). Do tejto zmesi vložíme aj 15 ks acylpyrínu a necháme lúhovať v chladničke 1 týždeň. Natierame bolestivé miesta každý večer pred spaním asi po dobu 3 týždňov. Pomáha aj pri takzvanom „tenisovom lakti“.

Pridajte ju do kúpeľa

Mnohí ľudia používajú Alpu aj pri problémoch s opuchnutými nohami. Stačí, ak si napustíte teplú vaňu a do vody nalejete trochu Aply. Poležte si v tomto kúpeli aspoň 20 minút a problém s opuchom by mal pominúť, alebo aspoň zmierniť.

Odstráni škvrny

Na škvrny od živice alebo večného pera je Alpa ako stvorená. Namočte do Alpy vatový tampón a priložte priamo na škvrnu. Nechajte pôsobiť a potom vyperte ako zvyčajne.

Recept proti chrbta a kĺbov

Na tento recept nezabudnite, na jeseň, keď bude obdobie gaštanov. 10 gaštanov zalejte strednou fľašou Alpy. Nechajte lúhovať 3 týždne na chladnom, tmavom mieste a potom používajte na potieranie bolestivých miest

Tlačia vás topánky, žiaden problém!

Stačí, ak si vnútro topánok vytriete Alpou a chvíľu necháte pôsobiť a potom si topánky môžete pokojne obuť. Okrem toho, že alpa eliminuje nepríjemný zápach, spôsobí, že aj pevné kožené topánky „povolia“ a vy ich obujete omnoho jednoduchšie.