11 druhov zeleniny, ktoré si môžete vypestovať doma a to celkom zadarmo: Milo vás prekvapí, aké jednoduché to je!

Denne vyhadzuje množstvo potravín, ktoré potom opäť nakupujeme a zvyšky z nich znovu vyhadzujeme. Bez ohľadu na to, či žijete v byte alebo v dome, máte možnosť zabrániť nadmernému plytvaniu, ušetriť peniaze a vypestovať si zo zvyškov svoju vlastnú zeleninovú a ovocnú záhradu. Je to skutočne jednoduché a nepotrebujete na to žiadne špeciálne schopnosti či nástroje. Potrebujete len zvyšky, ktoré bežne vyhadzujeme.

Vypestujte si vlastné ovocie a zeleninu zo zvyškov

Domáci ananás

ananas

Vrchnú čas ananásu (korunku) odrežeme a odstránime spodné listy. Potom ananás ponoríme do nádoby s vodou. O 5 dní uvidíme prvé korienky. Po 3 týždňoch sú korene dlhé a ananás je pripravený na presadenie do pôdy. O 18 mesiacov môžete žať úrodu.

Zeler

zeler1

Spodnú časť zeleru odrežeme približne 7 cm. Vložíme spodnou stranou do misky s vodou. Po 3 dňoch uvidíme úžasnú premenu, prvé zelené výhonky a korene. Po 7 dňoch presadíme do substrátu tak, aby trčali von len lístky. O pár týždňov môžeme zbierať našu domácu vypestovanú zeleninu.

Zázvor

zázvor

Vyberte kus koreňa, ktorý má najviac výbežkov. Vložte do substrátu výbežkami nahor.Pestujte v kvetináči a na úrodu domáce zázvoru sa môžete tešiť o 4-6 mesiacov.

Zelená cibuľka

zelená cibuľka

Potrebujete bielu časť rastliny s korienkami. Ponorte korene do vody  nie celú bielu časť). Umiestnite na okennú parapetu a o 3-5 dní vám vyrastú čerstvé cíbiky, ktoré môžete používať do obľúbených receptov. Koreňu pravidelne meňte vodu.

Zemiaky

Tie sú takisto veľmi jednoduché na domáce pestovanie, tak prečo to neskúsiť? Ak na sebe majú zemiaky klíčky, nakrájajte ich na približne 2,5 cm časti, pričom každý diel musí mať na sebe aspoň jeden klík. Odložte tieto kúsky na suché miesto a po pár dňoch ich zasaďte do výživnej pôdy s klíčkom dohora cca 20 cm do zeme. Akonáhle si všimnete, že viditeľne rastie, pridajte ešte trocha zeminy.

Čínska kapusta

Domáce pestovanie týchto plodín je veľmi podobné tomu predchádzajúcemu. Tajomstvo je v správnom použití koreňa. Prvý postup je rovnaký, koreň zalejeme v miske vodou a necháme na slnečnom mieste a po pár dňoch znova uvidíte jasný dôkaz toho, že to funguje. V tomto prípade je možné dokonca použiť aj zeminu, kotúr je ale v prvom týždni nutné dostatočne zavlažovať.

Mrkva

Mrkva je na pestovanie pomerne nenáročná, ale málokomu by napadlo, že sa dá vypestovať doslova z odpadu – máme na mysli tú čas zeleniny, ktorú pri čistení vyhadzuje do odpadu – najvrchnejšiu časť so stopkou. Takéto pestovanie zvládnete aj úplný začiatočník a všetko, čo potrebujete je plastová fľaša a trochu miesta na parapete. Nepotrebujete teda ani centimeter pôdy v záhrade. Ide o perfektný tip, ako využiť zvyšky z kuchyne a zároveň si dopestovať vlastnú zeleninu.

Ako na to?

  1. Odrežte vrchnú časť mrkvy ostrým nožom – asi 1,5 centimetra od stopky. Použite zvyšok mrkvy na varenie, alebo obvyklým spôsobom. Ak sú na vrchole mrkvy listy, je potrebné je ich tiež odrezať a nechať celkom krátke zelené výhonky.
  2. Naplňte misku asi pol centimetrom vody z vodovodu a umiestnite mrkvu s reznou časťou do vody. Umiestnite misku na slnečné miesto (parapetu). Pridajte vodu podľa potreby, aby ste udržali jej hladinu, keď sa bude odparovať. Uvidíte zelené výhonky na vrchole mrkvy za týždeň a malé biele korene vychádzajúce zo spodnej časti takmer súčasne.
  3. Potom si vezmite črepník, alebo obyčajnú plastovú fľašu (tá je možno ešte vhodnejšia, kvôli prenikaniu svetla). Naplňte nádobu výsevným substrátom. Urobte dvoma prstami jamku a vložte do nej vrchol mrkvy. Udržujte dostatočne zavlažené a mrkva porastie ako z vody.

Rímsky šalát

RegrowVegetables2

Koreň šalátu odrežeme a vložíme do nádoby s vodou. Vo vode však musí byť len spodná časť. Necháme na slnečnom mieste v byte a šalát pravidelne striekame trochou vody. Čoskoro sa objavia nové lístky, ktoré môžeme používať do šalátov, či iných jedál. Šalát potom presadíme do substrátu a umiestnime na slnečné miesto.

Cibuľa

RegrowVegetables12

Koreňovú časť cibule odrežeme a vložíme do misky s pôdou a zasypeme trochou ďalšej pôdy. Pôdu udržujeme neustále vlhkú a čoskoro sa môžeme tešiť na zdravé domáce bio cibule.

Pór

RegrowVegetables4

Ako ostatné druhy zeleniny, aj pór môžete jednoducho vypestovať zo zvyškov. Stačí, ak koreň póru nevyhodíte, ale vložíte do nádoby s malým množstvom vody (korienky musia byť stále vo vode). Vodu meníme každých 5-6 dní. Už o 7 dní rastlina podrastie a túto časť môžeme odrezať a použiť.

Cesnak

RegrowVegetables5

Na vypestovanie domáceho cesnaku potrebujete len jeden jediný strúčik. Zo strúčiku odstránime hnedú – spodnú časť a umiestnite do substrátu (koreňom nadol). Umiestníme ho na teplé, slnečné miesto v byte. Keď začne cesnak vyrastať, odstránime cíbiky a necháme rásť. V pôde vám vznikne nová cesnaková hlávka. Druhou možnosťou je uložiť strúčik cesnaku do nádoby s trochou vody a počkať, kým sa objavia nové výhonky.

Avokádo

Zo stredu avokáda vyberieme semená a vložíme ich do menšej nádobky. Zalejme vodou tak, aby voda siahala len na spodnú časť semien. Vodu je potrebné meniť každé 3-4 týždne. O 3-4 týždne môžeme pozorovať, že semená začnú klíčiť. Vtedy je nutné presadiť ich do substrátu a umiestniť na teplé a slnečné miesto.

Mäta a bazalka

RegrowVegetables1

Jednoducho a rýchlo môžete vypestovať aj obľúbené bylinky ako je mäta alebo bazalka. Kúsok stonky odrežeme a vložíme do vody. Keď sa rozvinú korene, presadíme do substrátu a pravidelne zalievame.

Dnes najobľúbenejšie