11 druhov ovocia a zeleniny, ktoré môžete pestovať znovu a znovu

Vypestujte si domáce plodiny zo zvyškov. Úrodu čerstvých potravín môžete mať pokojne aj niekoľkokrát do roka!

Naučte sa ako šetriť a zároveň získať čerstvé a zdravé potraviny, ktoré si vypestujete doma, zo zvyškov, ktoré by inak skončili v koši. Stačí, aby ste zvyšné časti týchto druhov ovocia zeleniny ponorili na niekoľko dní do vody a keď zakorenia, premiestnite ich do pripraveného substrátu. Úrodu čerstvých plodín tak môžete mať pokojne aj niekoľkokrát do roka.

Zeler

zeler1

Spodnú časť zeleru odrežeme približne 7 cm. Vložíme spodnou stranou do misky s vodou. Po 3 dňoch uvidíme úžasnú premenu, prvé zelené výhonky a korene. Po 7 dňoch presadíme do substrátu tak, aby trčali von len lístky. O pár týždňov môžeme zbierať našu domácu vypestovanú zeleninu.

Rímsky šalát

RegrowVegetables2

Koreň šalátu odrežeme a vložíme do nádoby s vodou. Vo vode však musí byť len spodná časť. Necháme na slnečnom mieste v byte a šalát pravidelne striekame trochou vody. Čoskoro sa objavia nové lístky, ktoré môžeme používať do šalátov, či iných jedál. Šalát potom presadíme do substrátu a umiestnime na slnečné miesto.

Zázvor

RegrowVegetables10

...

Vyberte kus koreňa, ktorý má najviac výbežkov. Vložte do substrátu výbežkami nahor.Pestujte v kvetináči a na úrodu domáce zázvoru sa môžete tešiť o 4-6 mesiacov.

Cibuľa

RegrowVegetables12

Koreňovú časť cibule odrežeme a vložíme do misky s pôdou a zasypeme trochou ďalšej pôdy. Pôdu udržujeme neustále vlhkú a čoskoro sa môžeme tešiť na zdravé domáce bio cibule.

Pór

RegrowVegetables4

Ako ostatné druhy zeleniny, aj pór môžete jednoducho vypestovať zo zvyškov. Stačí, ak koreň póru nevyhodíte, ale vložíte do nádoby s malým množstvom vody (korienky musia byť stále vo vode). Vodu meníme každých 5-6 dní. Už o 7 dní rastlina podrastie a túto časť môžeme odrezať a použiť.

Cesnak

RegrowVegetables5

Na vypestovanie domáceho cesnaku potrebujete len jeden jediný strúčik. Zo strúčiku odstránime hnedú – spodnú časť a umiestnite do substrátu (koreňom nadol). Umiestníme ho na teplé, slnečné miesto v byte. Keď začne cesnak vyrastať, odstránime cíbiky a necháme rásť. V pôde vám vznikne nová cesnaková hlávka. Druhou možnosťou je uložiť strúčik cesnaku do nádoby s trochou vody a počkať, kým sa objavia nové výhonky.

Zelená cibuľka

RegrowVegetables13

Môžete ju vypestovať rovnako ako pór. Potrebujete bielu časť rastliny s korienkami. Ponorte korene do vody nie celú bielu časť). Umiestnite na okennú parapetu a o 3-5 dní vám vyrastú čerstvé cíbiky, ktoré môžete používať do obľúbených receptov. Koreňu pravidelne meňte vodu.

Ananás

How-to-Grow-Pineapple-in-a-Plant-Pot

Vrchnú čas ananásu (korunku) odrežeme a odstránime spodné listy. Potom ananás ponoríme do nádoby s vodou. O 5 dní uvidíme prvé korienky. Po 3 týždňoch sú korene dlhé a ananás je pripravený na presadenie do pôdy. O 18 mesiacov môžete žať úrodu.

Avokádo

Zo stredu avokáda vyberieme semená a vložíme ich do menšej nádobky. Zalejme vodou tak, aby voda siahala len na spodnú časť semien. Vodu je potrebné meniť každé 3-4 týždne. O 3-4 týždne môžeme pozorovať, že semená začnú klíčiť. Vtedy je nutné presadiť ich do substrátu a umiestniť na teplé a slnečné miesto.

Mäta a bazalka

RegrowVegetables1

Jednoducho a rýchlo môžete vypestovať aj obľúbené bylinky ako je mäta alebo bazalka. Kúsok stonky odrežeme a vložíme do vody. Keď sa rozvinú korene, presadíme do substrátu a pravidelne zalievame.

zdroj: creativeideas