10 základných záhradkárskych pravidiel, ktoré by ste mali vedieť pri pestovaní cibule!

Ak sa chystáte pestovať cibuľu, pozorne si prečítajte tieto rady, ktoré sme pre vás zozbierali vďaka portálu retete-usoare. Dozviete sa, čo všetko treba urobiť, aby ste mali bohatú a zdravú úrodu!

1. Pravidlo

Cibuľa nemá rada ťažkú zemitú pôdu. Ak teda máte takú vo vašej záhrade, potom je potrebné pridať piesok aj rašelinu a dobre premiešať. Pôda musí byť mierne zásaditá, preto ak je kyslá, treba vždy na jeseň spraviť dezoxidáciu mletým dolomitickým vápencom.

2. Pravidlo

Pri výsadbe sadeníc by sa mali na 10 – 20 minút namočiť do roztoku manganistanu draselného, aby sa vydezinfikoval sadivový materiál.

3. Pravidlo

Potom je potrebné odrezať hrot, aby cibuľa rástla rýchlejšie.

4. Pravidlo

Po zasadení pôdu jemne posoľte, čo vám pomôže v boji proti cibuľovým muškám.

5. Pravidlo

Vedľa cibule zasaďte mrkvu, ktorá ochráni cibuľu pred škodcami. Cibuľa zas pomáha mrkve a tak si vzájomne pomôžu.

6. Pravidlo

Vykonajte 3 hnojenia:

  • Prvé hnojenie vo fáze prvých 2 listov: zrieďte 1 pohár slepačincov na 1 vedro vody + 30 – 40 g superfosfátu rozpusteného v teplej vode + 1 pohár drevného popola.
  • Druhé hnojenie po 2 týždňoch: 30 g superfosfátu + 10 g močoviny + 5 g draslíka v 1 vedre s vodou.
  • Tretie hnojenie na konci júna: 30 g superfosfátu + 10 g močoviny + 5 g draslíka. V žiadnom prípade to nepreháňajte s dusíkatými hnojivami, pretože by sa píliš vyvinula vňať na úkor cibule.

Medzi najvhodnejšie hnojivá na cibuľu patrí aj síran draselný, pretože cibuľa potrebuje síru a draslík – popol obsahuje aj draslík.

7. Pravidlo

V žiadnom prípade nepoužívajte čerstvý hnoj a chlorid draselný (aj keby ste ho pridávali na jeseň). Znižujú úrodu. Nezabúdajte na fosfor, ktorý je zodpovedný za veľkosť cibuľových hlavičiek. 

8. Pravidlo

Aby cibuľa pri skladovaní vydržala čo najdlhšie, treba jej plody zbierať v pravý čas. A to až do prvých augustových dažďov. Odporúčané obdobie je koniec júla.

9. Pravidlo

Cibuľu je potrebné usušiť a potom odstráňte všetky suché nečistoty. Suché stonky odrežte, pričom nechajte iba 8 – 10 cm dlhý chvostík.

10. Pravidlo

Uskladnenú cibuľu pravidelne kontrolujte. Ak totiž začne hniť jedna, môžu od nej začať hniť aj ostatné a budete mať oveľa väčšie škody.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: pixabay

Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie