10 vecí, ktoré vyhadzujete, ale vaša babička by vám poradila, čo s nimi!

Naše babičky vždy vedeli všetko šikovne zužitkovať a ani by im nenapadlo niektoré veci vyhadzovať do smetí. Pozrite sa, čo všetko možno vyhadzujete, a pritom by ste to mohli v domácnosti prakticky využiť. Vaša babička by vám to nepochybne odporučila.

Z rozprávania svojich starých rodičov určite viete, že žili v celkom inej dobe, ako dnes my. V tej dobe sa nedalo všetko kúpiť a veľakrát ani nebolo za čo. Naše babičky sa pritom naučili všetko zužitkovať a ničím neplytvať, pretože dobre vedeli, že by toho bola škoda. Niektoré veci dodnes nezahadzujú, pretože vedia, že sa dajú ešte šikovne využiť.

Ľudia si kedysi viac vážili aj to málo, čo mali a vedeli všetko využiť. Tieto veci by vám vaša babička nedovolila vyhodiť. Pozrite sa, aký úžitok vám môžu priniesť. Sami sa budete čudovať, ako vám ešte môžu poslúžiť.

1.

Staré noviny – Noviny nemusia okamžite putovať do koša a potvrdila by vám to aj vaša babička. Sú skvelé pri rozkladaní ohňa v krbe, ale využijete ich aj pri leštení okien či zrkadiel, to však určite viete. No napadlo by vám využiť ich na zabalenie darčeka? Keď to urobíte šikovne, týmto tvorivým spôsobom balenia určite zaujmete. A nikdy neviete, kedy sa vám zídu napríklad aj na zabalenie niečoho v domácnosti.

8ed939795e39f485bf3de730c85d8b5f

763172b662e1eb988479cdd05cee6659

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

paper-bags

2.

Šupky z ovocia – Z mnohých druhov ovocia odstraňujeme pred konzumáciou šupku, aj tá však ukrýva bohaté možnosti využitia. Niektoré môžu dobre chutiť, keď sú sušené, iné môžete zahrať v trúbe a potom pekne rozvoňajú celý váš byt. Ďalšie nápady, ako šupky z ovocia využiť, nájdete TU.

3.

Opotrebované oblečenie – Vaša babička by obnosené oblečenie istotne nikdy nevyhodila, namiesto toho by ho využila na nejaký ďalší účel. Z peknej látky sa dajú vyrobiť obliečky na vankúše, patchworkové deky, záplaty alebo dokonca roztomilé zvieratká pre deti.

1

goj5xxs8vwy

images_rady_0951_il_570xn-193001191

4.

Gombíky a zipsy – Naše babičky, ale aj mamy, si odkladali gombíky a zipsy napríklad zo staršieho oblečenia a určite by to poradili aj vám. Nikdy neviete, kedy sa vám zídu, keď budete zachraňovať nejaký kus oblečenia, prípadne sa dajú využiť na tvorivú výrobu dekorácií alebo hračiek.

5

14

no-sew-zipper-cases-from-old-soda-or-water-bottles-3

5.

Nádobka z nátierky – Pokiaľ si kupujete nátierku, nádobku vyhadzovať nemusíte. Môžete ju ešte využiť odkladanie nedojedených zvyškov jedla, ale aj na odloženie drobných predmetov. Nemusíte potom kupovať žiadne škatuľky, stačí, keď využijete to, čo už máte doma. Ak ju použijete na zorganizovanie drobných vecí, môžete si ju kreatívne upraviť podľa vlastných predstáv, aby vyzerala štýlovo.

6.

Odrezky a kosti – V kuchyniach našich babičiek nevyšli na zmar ani kosti alebo odrezky a zvyšky z mäsa. Okrem toho, že nimi ulahodíte svojmu štvornohému domácemu miláčikovi, dokážete ich využiť aj vy. Z častí, ktoré by ste nekonzumovali, totiž môžete pripraviť domáci vývar či bujón, ktorý bude základom vašej polievky alebo omáčky.

f4157a3ad5ea453efd7da26f3e7528e2

plastic-bottle-adorable-planters

7.

Alobal – Niektorí ľudia nedajú dopustiť na využitie alobalu, ktorý nemusí vždy okamžite vyhadzovať, pokiaľ nie je vyslovene mastný či inak znečistený. Vaša babička by si ho istotne odložila a ešte by ho niekedy využila na zakrytie ďalšieho jedla. Môže poslúžiť aj na vydrhnutie špinavého riadu. Ďalšie tipy,ako alobal využiť, nájdete TU.

8.

Tuk zo slaniny – Najmä kedysi bol medzi ľuďmi veľmi využívaný, no aj dnes ho ľudia dokážu zužitkovať. Z prerastenej slaniny si vedeli šikovne pripraviť domácu masť, ktorú si natierali na chlieb alebo na nej vyprážali, a vyrobili si aj oškvarky. A hoci to neznie ako práve najzdravšie jedlo, možno by mohlo konkurovať dnešným „fast-foodom“.

9.

Drobné zvyšky mydla – Je nepraktické umývať si ruky s malými zvyškami mydla. Keď ich však budete mať viac, v záujme úspory ich môžete spojiť do nového kusu mydla. Prípadne ich môžete rozdrviť na prášok a použiť pri praní bielizne, najmä pri ručnom praní. Návod, ako si vyrobiť zásoby tuhého mydla nájdete TU.

10.

Staré zubné kefky – Možno sa vám zdá zvláštne odkladať si použité zubné kefky, no v domácnosti ich môžete šikovne využiť pri upratovaní. Pomôžu vám vydrhnúť najmä drobné priestory a škáry, do ktorých by ste sa inak nedostali. Alebo vás možno zaujme nápad, ako premeniť zubnú kefku na pekný náramok – postup nájdete TU.