Toto vám v obchode nepovedia: 10 neoceniteľných trikov do záhrady, ktoré nič nestoja, ale perfektne fungujú!

Ak máte vlastnú záhradu, určite je vašim cieľom, aby bola krásne zelená, upravená, bez buriny a aby sa v nej vašim rastlinkám a plodom darilo. Nie vždy to ide ľahko a podľa predstáv.

Našťastie nadšení záhradkári dali dohromady pár overených rád, ktoré môžu pomôcť aj vám. Na prvý pohľad sa vám niektoré možno budú zdať zvláštne, avšak keď ich vyskúšate, presvedčíte sa sami, že naozaj fungujú!! Ide to aj prírodnou cestou, bez škodlivých chemických hnojív :)

Zlepšenie kvality pôdy

1. Prírodný odpad z kuchyne

Či už máte kompostér, alebo nie, v záhrade môžete využiť takmer každý kúsok prírodného kuchynského odpadu. Ak budete sadiť hriadky so zeleninou, vytvorte si medzi hriadkami asi 30 cm hlbokú brázdu a začnite do nej vkladať šupy, odrezky a iný prírodný odpad. Postupne zahŕňajte hlinou, aby odpad nezapáchal hnilobou, až kým brázdu celú nenaplníte. Miesto po brázde s kuchynským odpadom nechajte mierne vyvýšené a ďalší rok vysaďte zeleninu tam. Brázdu na kuchynský odpad naopak spravte na hriadke, kde bola zelenina predchádzajúci rok.

2. Zabijak buriny – ocot

Väčšina ekologických záhradkárov nechce vo svojej záhrade používať herbicídy, ale rozhodne nechcú mať ani záhradu plnú buriny. Ocot je ekologická alternatíva k chemickým prostriedkom na ničenie buriny. Nalejte trochu octu do rozprašovača a pokropte celú rastlinu. Najlepšie výsledky dosiahnete počas horúcich slnečných dní. Kyselina spáli burinu a vykynoží ju do niekoľkých dní. Následne túto oblasť posypte jedlou sódou, aby ste neutralizovali kyslosť pôdy.

3. Vaječné škrupinky

Rozdrvené vaječné škrupinky vytvárajú hnojivo s postupným uvoľňovaním a udržia pôdu vo vašej záhrade zdravú a úrodnú. Rozdrvte ich napríklad valčekom na cesto, aby boli škrupinky čo najmenšie. Uhličitan vápenatý v škrupinách urobí pôdu zásaditou, takže ich používajte najmä okolo rastlín, ktoré preferujú alkalickú pôdu.

4. Upravte pH pôdy

Keď vo vašej záhrade pestujete rôzne druhy rastlín, ich pH sa môže líšiť. Cieľom rozsiahlych zmien pôdy by malo byť dosiahnutie hodnoty pH čo najbližšie k neutrálnej hodnote, ale na základe potrieb jednotlivých rastlín je možné použiť lokálne ošetrenie. Popol zo spáleného dreva z vašej piecky, či krbu, môže alkalizovať pôdu čo je nesmierne užitočné najmä ak sa chystáte pestovať brokolicu, fazuľu, či repu. Kávové usadeniny sa zasa môžu používať v okolí rastlín, ako sú ruže, azalky a rododendrony.

Ako podporiť zdravie rastlín

5. Dostatok železa v pôde

Železo je nevyhnutné pre zdravý rast rastlín. Nedostatok tohto minerálu spôsobuje stav nazývaný chloróza železa. Typickým príznakom je žltnutie listov, pričom žily ostávajú zelené. Rastliny nie sú schopné absorbovať železo z pôdy najmä ak má pôda vysoké pH, alebo sa v nej nachádza nadmerné množstvo fosforu. Polievanie rastlín vodou, bohatou na železo, môže byť rýchlou záchranou. Stačí vám na to pár klincov, ktoré stačí namočiť do vody a nechať odstáť. Touto vodou potom polievajte rastliny.

6. Mliečny roztok pre vaše rastlinky

Mlieko je výživný nápoj nielen pre zvieratá, či ľudí, ale aj pre rastliny. Je známe, že niektorí ľudia postrekujú mliekom priamo stonky rastlín. Vyskúšajte roztok z mlieka a vody, polievajte rastliny pri koreni a pozorujte, ako mlieko vašim rastlinám prospieva.

7. Mince v pôde

Nie je potrebné, aby ste do pôdy zakopávali hotový poklad, ale pár mincí ochráni rastliny pred plesňami a pomôže udržať vašu pôdu zdravú. Nefungujú však všetky mince. Je potrebné použiť mince, ktoré obsahujú meď. Tá sa totiž pomaly vylučuje do pôdy a ničí plesňové zárodky.

8. Aspirín do pôdy

Aspirín je častým pomocníkom pri rezaných kvetoch, kedy sa vhodí do vázy, aby zabezpečil dlhšiu životnosť rastlín. Zistilo sa však, že jedna, alebo dve dávky aspirínu, môžu zvýšiť odolnosť rastlín voči chorobám. Kyselina salicylová v aspiríne je veľmi účinná v boji proti infekciám a napadnutiu hmyzom.

9. Zbavte sa vošiek rýchlo a účinne

Títo malí škodcovia vám môžu pekne znepríjemniť záhradkársky život. Rýchlo sa množia a preto by ste mali konať čo najskôr. Pripravte pre vaše napadnuté rastliny kúpeľ z mydla a vody. Pridajte dve polievkové lyžice obyčajného mydla do 3,5 l vody a dobre premiešajte. Tento roztok použite do rozprašovača a nastriekajte na napadnuté rastliny. Dbajte na to, aby ste roztok striekali aj pod listy.

10. Cola ako lapač hmyzu

Ak máte vo vašej záhrade ovocné stromčeky, určite nechcete, aby sa do vašej úrody pustil hmyz. Pripravte si pasce vo forme nedopitej Coly, či iného sladkého nápoja. Zaveste fľašu s trochou sladkého nápoja na strom, hmyz vojde do fľaše a zahynie. Ale pozor, nepoužívajte tieto pasce v období kvitnutia, pretože by ste mohli usmrtiť aj užitočný hmyz, ktorý rastliny opeľuje.

Zdroj: naturallivingideas.com

 

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie