10 tipov ako poraziť letnú horúčavu

V týchto dňoch trápia našu krajinu neznesiteľné letné horúčavy. Poradíme vám ako zostať svieži a plní síl, aj keď ortuť teplomerov vystúpi vysoko nad 30 stupňov celzia.

Leto je pre mnohých z nás najobľúbenejším obdobím v roku. Okrem krásnych slnečných dní a vytúženého oddychu pri mori však prináša hrozbu v podobe tropických horúčav.

Narastajúca teplota predstavuje pre náš organizmus množstvo rizík. Dehydratácia, úpal, vyčerpanie, kŕče či dokonca infarkt. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako ochránite seba a svojich blízkych pred nástrahami slnečných lúčov.

Vyhnite sa slnku

Znie to tak jednoducho, ale je jasné, že nie každý z nás túto jednoduchú podmienku dodržiava. Aj jednoduché práce v záhrade či túžba po dokonalo bronzovej pokožke vedú každoročne k stovkám zbytočných zdravotných komplikácií, niekedy dokonca s fatálnymi následkami. Zlatým pravidlom je vyhýbať sa priamemu slnku od 10. do 17. hodiny. Ak sa však predsa rozhodnete vystaviť spaľujúcemu slnku, nezabúdajte na pokrývku hlavy a dostatočne účinný ochranný faktor.

Buďte ranným vtáčaťom

Naplánujte si nevyhnutné povinnosti, akými je nakupovanie, návšteva lekára či banky v ranných hodinách, prípadne po opadnutí najvyšších teplôt. Vyhnete sa tak rozhorúčeným nekrytým parkoviskám a davom unavených obyvateľov vášho mesta, ktorí si svoje povinnosti nenaplánovali tak ako vy.

Vypnite elektronické zariadenia, ktoré momentálne nepoužívate

Ak je zariadenie zapojené do elektriny, vytvára svoje vlastné teplo. Vypnite všetky svetlá, televízory, počítače, ktoré nepoužívate. Ich vypnutím môžete účinne znížiť teplotu. Tým, že ich vypnete (predovšetkým ak máte takýchto spotrebičov vo svojom bezprostrednom okolí veľa), môžete účinne znížiť teplo cirkulujúce v miestnosti.

Dajte si studenú sprchu alebo používajte chladný vodný sprej

Osviežujúca studená sprcha vám pomôže znížiť telesnú teplotu a zároveň opláchnuť pot z tela, takže sa cítite oveľa pohodlnejšie aj počas horúcich dní. Ak ste na pracovisku a nemáte k dispozícií sprchu, pomôže vám aj sprej so studenou vodou. Striekanie vody na pulzné body tela ako krk, zápästia a spánky, kde sú cievy bližšie k povrchu našej pokožky, pomáha telu účinne sa ochladiť.

Pozor na kúpanie

Kúpanie v mori, jazere či bazéne je obľúbeným spôsobom, ako schladiť rozhorúčené telo. Nezabúdajte však, že slnečné UV lúče prenikajú až do hĺbky jedného metra pod hladinu. Rovnako nebezpečný môže byť pre vaše telo náhly teplotný šok spôsobený kontaktom rozhorúčenej pokožky so studenou vodnou hladinou. Tým najnebezpečnejším ochladzovacím zlozvykom však jednoznačne ostáva ležanie na matračke. Hoci jedinec subjektívne môže pociťovať osvieženie a schladenie zo studenej vody pod sebou, jeho telo sa v skutočnosti nebezpečne prehrieva. Dlhšie pobyty vo vode si preto vždy nechajte na neskoršie popoludnie.

Autá sú smrteľné pasce

Nikdy nenechávajte deti alebo zvieratá v aute v poludňajšom slnku. Aj s otvorenými oknami sa vnútorná teplota v horúcom dni počas niekoľkých minút vyšplhá veľmi rýchlo až na 40 stupňov. Hoci je tento fakt dobre známy, každý rok sa stretávame s prípadmi ignorujúcimi toto smrteľné nebezpečenstvo.

Otvorte okná v správny čas

Otvorenie okien vo vašej domácnosti nemusí vždy znamenať, že sa vzduch vo vnútri ochladí. Ak do izby nedopadá priame slnko, je pravdepodobné, že teplota vo vnútri bude nižšia ako vonku. Tento stav sa však mení s tým ako slnko počas dňa postupuje. Vtedy je ten správny čas. Otvorte okná a dvere na opačných stranách vášho obydlia a získate blahodárny vánok, ktorý ochladí vzduch vo vnútri.

Voda, voda a zase voda

Vaše telo vyprodukuje počas horúcich dní množtvo potu na ochladenie organizmu. Počas tohto porocesu dochádza k rýchlej strate tekutín a teda k dehydratácií. Ak teplota vystúpa nad 30 stupňov celzia, dospelý človek by mal vypiť minimálne 8 pohárov vody za deň. Toto pravidlo by ste však mali dodržiavať aj vtedy, keď nie je extrémne teplo. Nezabúdajte mať vodu vždy po ruke, v odkladacej doske auta či v kabelke.

Noste vzdušné a svetlé odevy

Tesné a tmavo sfarbené šaty majú sklon zadržiavať teplo prichádzajúce zo slnka a udržať naše telo v teple. Počas horúčav, kedy naopak potrebujeme organizmus ochladiť, je najlepším riešením obliecť sa do svetlého, prievzudšného odevu, ktorý odráža teplo a umožňuje udržiavať optimálnu teplotu. Čo sa týka materiálov, najvhodnejšia je bavlna. Tá na rozdiel od syntetických materiálov umožňuje pokožke prirodzene dýchať.

Pozor na to, čo jete

Nejedzte korenisté ani veľmi horúce potraviny, ktoré spoľahlivo zdvihnú hladinu tepla. Šaláty a studené svieže pokrmy sú jednoznačne lepším riešením, než ťažké smažené pokrmy. Vynikajúce je rovnako čerstvé ovocie, ktoré vás nie len osvieži, ale zároveň doplní potrebné tekutiny.

zdroj: health

Janka

Janka

Rada pripravujem chutné a zdravé recepty. Najlepšie prísady sú tie,, ktoré si vypestujete vo svojej záhradke.

Dnes najobľúbenejšie