10 prekvapivých využití aspirínu, o ktorých ste netušili. Nesúvisia s jeho užitím!

Premýšľali ste niekedy nad tým, že aspirín môže byť použitý aj na iné účely, než iba na úľavu od bolesti či horúčky?

V skutočnosti väčšina liekov má aj iné prekvapivé využitia, ale väčšina ľudí o nich nevie.

Tojenápad.sk vám odhaľuje 10 úžasných vecí, ktoré pre vás dokáže urobiť obyčajný aspirín.

1. Pomáha redukovať akné

Aspirín pomáha upokojiť akné a to vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam. Rozdrvte 2-3 pilulky a zmiešajte ich s citrónovou šťavou. Naneste zmes na pupienok a nechajte ho niekoľko minút pôsobiť. Vyhnite sa však tomuto použitiu pred slnením.

2. Upokojuje bodnutie hmyzom

Aspirín môže tiež pomôcť s opuchom a upokojiť svrbenie spôsobené bodnutím hmyzom, napríklad komárom. Rozdrvte aspirín v lyžici vody a aplikujte na postihnuté mieste. Nechajte pôsobiť niekoľko minút.

3. Odstraňuje kožné škvrny

Aspirín obsahuje zložky rozpustné v tukoch používané pri výrobe krémov a rôznych čistiacich prostriedkov na kožu. Zmiešajte 7 piluliek aspirínu s 3 lyžicami jogurtu a 1 lyžicou medu. Masku aplikujte na očistenú tvár a nechajte pôsobiť 15 minút. Vďaka tomuto ošetreniu zostane vaša pokožka žiarivá a hladká.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

4. Udrží lupiny v šachu

Lupiny spôsobujú nielen svrbenie pokožky na hlave, ale sú tiež pomerne nevzhľadné. Ak sa chcete zbaviť lupín, umyte si vlasy s 2 rozdrvenými pilulkami aspirínu zmiešanými so šampónom, ktorý bežne používate.

5. Pôsobí ako exfoliant

Aspirín je vynikajúci exfoliant – to znamená, že pomáha pri odstraňovaní odumretých buniek z povrchu tela. Okrem toho tiež pomáha proti extrémnemu zamasťovaniu pokožky a tiež zmenšuje zväčšené póry. Zmiešajte ho s vodou a nechajte niekoľko minút pôsobiť na tvári. Ak máte citlivú pokožku, naneste ho opatrne, aby nedošlo k podráždeniu kože.

6. Odstraňuje mozole na nohách

Aspirín tiež pomáha ľahko odstrániť odumretú kožu z nôh. Rozdrvte 7 piluliek a pridajte pol lyžice citrónovej šťavy, aby vznikla pasta. Zmes naneste na chodidlá a prikryte teplou handričkou. Nechajte pôsobiť 10 minút a potom nohy ošetrite pemzou.

7. Opravuje poškodené vlasy

Vaše vlasy budú tiež profitovať z aspirínu. Ak chcete získať zdravé a lesklé vlasy, rozpustite niekoľko aspirínov v šálke teplej vody a použite na ošetrenie vlasov. Nechajte pôsobiť asi 15 minút a potom opláchnite

8. Odstraňuje škvrny potu z odevov

Aspirín tiež prinavráti život staršiemu oblečeniu. Použite jednu tabletu aspirínu rozpustenú v teplej vode a nechajte pôsobiť na škvrnách od potu po celú noc. Potom bielizeň vyperte ako obvykle a užite si výsledok.

9. Odstraňuje zvyšky mydla vo vani

Ak sa vám na povrchu vane usádza mydlo, pridajte do čistiaceho prostriedku päť piluliek aspirínu. Celú oblasť posypte a nechajte pôsobiť asi pol hodiny. Následne môžete všetky nečistoty pohodlne odstrániť handrou.

10. Predlžuje životnosť kvetov

Ak chcete, aby vaše čerstvé rezané kvety vydržali dlhšie, pridajte rozdrvenú tabletku aspirínu do vody. Tento trik funguje veľmi dobre najmä pri ružiach, ktoré vďaka tomu vydržia dlhšie čerstvé.

Skôr ako vyskúšate tieto tipy, poraďte sa so svojím lekárom či dermatológom.