Trávenie ako nové bez liekov a špeciálnych diét: 10 potravín, ktoré dajú do poriadku črevá a pomôžu aj zdraviu!

Prečistenie hrubého čreva je dôležité pre udržanie dobrého zdravia, môže prispieť k zlepšeniu trávenia, aby ste sa cítili lepšie, a dokonca vám pomôže znížiť nadváhu. Prinášame vám zoznam najlepších potravín, ktoré dokážu nielen účinne vyčistiť črevá, ale zbavia vaše telo toxínov a zlepšia tak vaše celkové zdravie. 

Prečistenie hrubého čreva je dôležité pre udržanie dobrého zdravia, môže prispieť k zlepšeniu trávenia, aby ste sa cítili lepšie, a dokonca vám pomôže znížiť nadváhu. Prinášame vám zoznam najlepších potravín, ktoré dokážu nielen účinne vyčistiť črevá, ale zbavia vaše telo toxínov a zlepšia tak vaše celkové zdravie.

Zanesenie čriev je postupný proces. Preto si často spočiatku ani nevšimneme, že nám „niečo je“. Príznaky sa dajú „vysvetliť“ množstvom dôvodov.

Napovedať by vám však mohli niektoré z nasledujúcich príznakov:

  • Chronická zápcha alebo naopak – časté hnačky, prípadne striedanie oboch
  • Nadúvanie, plynatosť
  • Nadváha
  • Nepríjemný pach z úst
  • Hemoroidy
  • Infekcia candida albicans

Jablková šťava

Čerstvá jablčná šťava je vynikajúca na prečistenie hrubého čreva. Pravidelný príjem jablčnej šťavy podporuje pohyb čriev, odbúrava toxíny a zlepšuje stav pečene, ako aj tráviaceho systému. Urobte si šťavu z jabĺk použitím mixéra alebo odšťavovača. Vypite pohár džúsu a po 30 minútach vypite pohár vody. Tento postup opakujte po dobu 2-4 dní.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Aloe vera

Aloe vera má dobre známe detoxikačné schopnosti a pôsobí ako preháňadlo. Okrem pomoci pri čistení hrubého čreva má aj mnoho ďalších užitočných vlastností, ktoré pomáhajú pri liečbe zápchy, kožnej alergie, hnačky, bolesti hlavy a bolesti žalúdka. Pridajte 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy do čerstvého aloe vera gélu a dajte zmes do mixéra, aby vám vznikol pohár aloe džúsu. Pite niekoľkokrát denne po dobu niekoľkých dní.

Kefír

Ak ste neprišli na chuť kefíru, mali by ste! Kefír je mliečny výrobok plný vitamínov, minerálov či esenciálnych aminokyselín. Má silné antibakteriálne účinky. Upravuje črevnú mikroflóru, takže je dobre stráviteľný aj pre tých, ktorí sú citliví na laktózu. Aj tento účinok ho radí medzi najlepšie probiotické potraviny.

Obnovuje funkciu tráviaceho systému a lieči zápalové črevné ochorenia. Dokáže naštartovať „zničený“ imunitný systém. Dokonca je lepší ako jogurt, lebo priateľské baktérie v kefíre dokážu ľahšie kolonizovať črevný trakt ako tie v jogurte. Navyše, z črevného traktu vytláčajú škodlivé látky. Kefír tiež obsahuje viac prospešnejších kmeňov týchto baktérií ako jogurt.

Ľanové semienka

Ľanové semienka upravujú a regulujú činnosť čriev na správnu mieru. Prečistia hrubé črevo takým spôsobom, že absorbujú vodu a tým, že sa presúvajú v čreve, pomáhajú prechodu stolice a zbavujú telo toxínov. Dokonca dokážu zmierniť syndróm dráždivého čreva! Najlepšie spravíte, ak ľanové semienka pomlete v mlynčeku na mak a do 24 hodín ich čerstvé zjete.

Morská soľ

Je to jeden z najúčinnejších domácich spôsobov čistenia hrubého čreva. Zlepšuje pohyb čriev a tiež odstraňuje škodlivé toxíny z hrubého čreva. Pridajte čajovú lyžičku morskej soli do teplej vody a vypite na lačný žalúdok. Po niekoľkých minútach si ľahnite na chrbát a jemne si masírujte brucho v oblasti hrubého čreva, čím zlepšíte pohyb čriev. Tiež tak eliminujete škodlivé toxíny, parazity a baktérie z vášho tráviaceho traktu.

Citrónová šťava

Je to ideálny domáci liek na prečistenie hrubého čreva. Má vysoký obsah vitamínu C a antioxidačné vlastnosti. Pomáha pri správnom fungovaní tráviaceho systému. Nalejte šťavu z jedného citróna do pohára a pridajte štipku morskej soli a lyžičku medu. Dolejte do pohára vlažnú vodu a dobre premiešajte. Tento nápoj vypite každý deň na lačný žalúdok.

Škorica

Čínska škorica je vôbec prvé korenie, ktoré  do Európy prišlo s Alexandrom Veľkým. Pestuje sa kvôli svojmu oleju a kvetu a má skutočne pôsobivý účinok na tráviaci systém. Podporuje zdravie tkanív a zdravé membrány v rôznych častiach žalúdka a hrubého čreva.

Vláknina

Jedzte veľa vlákniny. Je hlavnou zložkou, ktorú hrubé črevo potrebuje pre svoje správne fungovanie. Bežne jej prijímame málo – okolo 20 gramov denne. Ideálne množstvo je aspoň 30 gramov vlákniny denne. Nájdete ju v strukovinách, ovsených vločkách, hnedej ryži, celozrnnom pečive, cereáliach a mnohých ďalších potravinách.

Voda

Začnite svoj deň s pohárom vody. Ide o jednoduchý a účinný domáci liek na prečistenie hrubého čreva. Pravidelný príjem tekutín pomôže telu prirodzene odplaviť všetky škodlivé toxíny a odpad z tela. Iba pri správnej hydratácii fungujú naše telesné orgány správne. Uistite sa, že vypijete aspoň 10 až 12 pohárov vody denne.

Zeleninové šťavy

Namiesto pevnej stravy skúste piť čerstvé zeleninové šťavy niekoľkokrát denne. Šťava dá dostatok lubrikácie potrebnej na odplavenie škodlivých toxínov z tela. Použite odšťavovač alebo mixér na vytvorenie dobrej zeleninovej šťavy.