10 odskúšaných trikov proti slizniakom

Slimáky jedia všetky časti záhradných rastlín a ich hlien narúša ochrannú vrstvu ovocia a zeleniny. Najviac škody urobia v noci, takže s nimi musíte bojovať najmä, keď sa zotmie.

Ponúkame výber najefektívnejších metód kontroly týchto škodcov

Ranné polievanie

Slimáky milujú mokré miesta. A mokrá zelenina ich láka ešte viac. Preto zalievajte vždy skoro ráno, aby pôda počas dňa stihla vyschnúť.

Očistite okolie rastlín

Burina, staré listy, kamene a ďalšie veci poskytujú slimákom úkryt a ochranu v tieni počas dňa.

Preto miesto dôkladne odburiňte a uvoľnite pôdu, rozhrabte staré listy, zvyšky a nechajte medzi rastlinami dostatok priestoru na dobré prúdenie vzduchu. To slimáky doslova neznášajú.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Dajte hydine voľný priechod

Kurčatá, kačice alebo husi na chvíľu vypustite do záhrady. Zbožňujú slimáky a rýchlo od týchto škodcov vyčistia okolie. Najlepšie sa v tejto osvedčila kačka Indický bežec.

Hotel pre slimáky

Ak chcete nazbierať čo najviac týchto žravcov, urobte im mini hotel.

Vložte vlhkú dosku do tieňa a na vrch poukladajte kapustné listy alebo ovocné šupky. Ponúkané prístrešie slimáky radi využijú.

Potom jednoducho slimáky zozbierajte a urobte s nimi to, čo považujete za potrebné.

Skúsenosť Milana

Pripravil som pre slizniakov pivné pasce. Rozmiestnil som v blízkosti rastinliniek misky naplnené pivom (napr. tégliky z jogurtov naplnené do polovice pivom) – pivné kvasinky slimáky priťahujú ako magnet. Stačí rozložiť a nechať účinkovať – na druhý deň uvidíte ten úlovok. Pasce meníme každé 2 dni. a problém so slizniakmi nemám!

Použitie soli

V noci pomocou baterky nájdite škodcov a posypte ich soľou. Zomrú, pretože soľ z nich odstráni všetku vlhkosť.

Nápoje pre slimáky

Plochý tanier s mliekom, pivom alebo kompótom nechajte v záhrade. Ráno bude plná mŕtvych škodcov.

Ošúpte ovocie a melón

V blízkosti rastlín nechajte polovice šupky grapefruitu alebo melónu. Ráno budú všetky slimáky tu, pretože škodcovia milujú citrusy a sladké ovocie.

Aromatické rastliny

Šalvia, mäta, levanduľa, rozmarín, cibuľa a cesnak majú silný zápach, ktorý vydesí nezvaných hostí. Preto tieto rastliny vysaďte na dané miesto a slimáky sa tým nebudú trápiť.

Zradné útočisko

Toto je ďalší účinný prostriedok proti slimákom v záhrade.

Natrite štiepku dreva kefírom, alebo iným fermentovaným mliečnym výrobkom a položte ho na 2 tehly alebo kamene, ktoré nie sú príliš vysoké, natretou stranou dolu.

Slimáci budú cítiť príjemnú vôňu a budú sa plaziť cez noc k návnadám.

Ráno budú zhromaždení húfne pod drevom.

Neznášajú aj toto

Rovnako ako u vošiek, aj u slizniakov platí, že neznášajú vôňu cesnaku , takže postrek s touto zložkou bude veľmi účinná v boji proti nim.

Pridajte do litra vody vriacej štyri veľké strúčiky cesnaku, nechajte variť 5 minút a potom vyberte z tepla. Počkajte, kým tekutina vychladne, potom dajte roztok do postrekovača a aplikujte ho na pôdu okolo rastlín, ktoré chcete chrániť. Uvidíte, že tieto zvieratá zostanú ďaleko od cesnakovej zóny.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn