10 netradičných tipov, ako využiť obyčajný saponát na riad!

Vedeli ste, že saponát rozžiari šperky a zbaví vás mušiek?

Saponát je súčasťou každej domácnosti. Hoci ho väčšina z nás využíva takmer výhradne v kuchyni, dá sa využiť aj tam, kde by ste to nečakali. Prinášame vám 10 netradičných tipov, ako použiť saponát aj inak, ako len na umývanie riadu.

Rozžiari šperky

Do misky nalejte perlivú minerálku a pridajte niekoľko kvapiek saponátu. Získate účinný prostriedok na vyčistenie svojich šperkov a obľúbenej bižutérie. Bubliny v kombinácii so saponátom pomôžu uvoľniť nečistoty a dostatnú sa aj do tých najmenej prístupných miest. Šperky stačí do roztoku namočiť na 5 až 10 minút a následne ich jemne očistiť pomcou starej zubnej kefky. Nakoniec šperky opláchnite vodou a presvedčte sa, že žiaria ako nové.

Odstráni mastné škvrny na oblečení

Stačí trocha nepozornosti a na vašom obľúbenom oblečení môže pristáť mastná omáčka. Netreba však vešať hlavu, nič nie je stratené. Vaše oblečenie môžete ľahko dostať do pôvodného stavu. Stačí, ak na škvrnu kvapnete trochu saponátu a čistou hubkou ho jemne votriete do vlákien. Nechajte pôsobiť 5 minút a oblečenie dajte vyprať do automatickej práčky ako obvykle. Tento trik je skvelý aj na odstraňovanie mastných pruhov okolo golierov či manžiet.

Vyčistí hrebene aj kefy na vlasy

Zvyšky prostriedkov na vlasy či mastná hriva – to všetko postupne znečistuje hrebene a kefy. Nečistôt sa hravo zbavíte pomocou roztoku vytvoreného zmiešaním saponátu s teplou vodou. Malou kefkou vyčistite hrebene a vlasové kefy. Mastnota aj staré usadeniny sú razom preč.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Nahradí prášok na pranie

Potrebujete si vyprať prádlo v rukách a nemáte po ruke prostriedok na ručné pranie? V prípade núdze vám pomôže čajová lyžička prostriedku na riady. Saponát však nedávajte priamo do práčky, pretože by sa veľmi napenil.

Zbaví vás otravných mušiek

Tri kvapky saponátu pridajte do misky s octom. Ocot priláka malé kvasné mušky, avšak saponát zníži povrchové napätie tekutiny a polapí otravný hmyz.

Odstráni škvrny na koberci

Jednu polievkovú lyžicu saponátu rozmiešajte v dvoch šálkach teplej vody. Roztok naneste pomocou handričky na škvrnu. Postup opakujte, kým škvrna celkom nezmizne. Potom miesto vyčistite studenou vodou a vysušte suchou handričkou.

Odmastí kuchynskú linku

Nielen na riade, ale aj na kuchynskej linke sa počas varenia ukladá mastnota. Aby ste sa jej účinne zbavili, použite prázdnu fľašu s rozprašovačom a nalejte do nej teplú vodu a niekoľko kvapiek saponátu. Roztok naneste na problematické povrchy vo vašej kuchyni a dôkladne vyčistite. Potom vytrite čistou handričkou dosucha.

Dokonale vyčistí podlahy

Do vedra s teplou vodou pridajte dve polievkové lyžice prostriedku na riad. Takto získanú tekutinu môžete použiť na rôzne povrchy vo vašej domácnosti počnúc dlaždicami, cez linoleum až po plávajúce podlahy. Vyvarujte sa však umývaniu podláh z tvrdého dreva, mohlo by dôjsť k zvlneniu a zničeniu takejto podlahy.

Oživí plastový záhradný nábytok

Pridajte čajovú lyžičku prípravku na riad do misky s teplou vodou a roztok použite na vyčistenie záhradného stola a stoličiek. Potom dôkladne opláchnite pomocou  hadice. Zašlý nábytok bude po dlhej zime opäť ozdobou vašej záhrady.

Odstráni olejové škvrny z betónovej podlahy

Ak nájdete na podlahe v garáži olejové škvrny, posypte ich jedlou sódou a polejte tekutým prostriedkom na riad. Dôkladne vydrhnite kefou a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Opláchnite a postup opakujte, až kým škvrny celkom nezmiznú.