10 najlepších ovocných a zeleninových štiav, ktoré naštartujú váš imunitný systém: Baktérie a vírusy, traste sa!

Aby náš imunitný systém správne fungoval, potrebuje pravidelnú dávku vitamínov a minerálov, ktoré ho stimulujú k tomu, aby dokázal bojovať s vírusmi a baktériami. Dnes máme preto pre vás 10 fantastických receptov na prírodné šťavy podľa portálu felizsaude, ktoré posilnia vaše zdravie a pomôžu vás ochrániť proti prechladnutiu, chrípke, ako aj proti vírusu covid-19.

1. Mrkva, jablko, pomaranč

Veľmi silné trio, ktoré pomáha vášmu telu chrániť sa a bojovať proti rôznym infekciám. Tieto tri zložky sú hotovou vitamínovou bombou pre vaše zdravie!

2. Pomaranč, citrón a zázvor

Vitamín C obsiahnutý v týchto pomocníkoch má antioxidačné a ďalšie vlastnosti, ktoré chránia vaše bunky pred látkami, ktoré ich poškodzujú. Vedzte, že nedostatok vitamínu C môže viesť k dlhšiemu hojeniu rán a dokonca k neschopnosti bojovať s infekciami a k zníženej imunite.

3. Šťava z paradajok

Paradajky sú bohaté na folát, ktorý pomáha znižovať riziko infekcií. Najlepšie je, keď si paradajkovú šťavu pripravíte z čerstvých paradajok. Pokojne ich môžete podľa chuti kombinovať aj s ďalšou zeleninou, či dokonca ovocím.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Na prípravu tejto šťavy nepotrebujete ani odšťavovač. Stačí, ak si paradajky prekrojíte a prepasírujete cez sitko. 

4. Kapusta, paradajky a zeler

Vložte všetky prísady do mixéra a vymixujte. Potom prepasírujte a vypite.

Táto kombinácia obsahuje všetko potrebné pre správne fungovanie vášho imunitného systému, obsahuje vitamíny A a C, horčík, draslík, železo a ďalšie prospešné živiny. Výťažky zo zeleru majú protizápalové účinky. 

5. Cvikla, mrkva, zázvor a šafran

Táto posilňujúca šťava obsahuje štyri druhy koreňovej zeleniny, ktorá pomôže vášmu imunitnému systému a zmierňuje príznaky zápalu. Táto šťava pomáha zmierniť prechladnutie, či chrípku a je tiež účinná pri kašli, aj pri bolestiach hrdla. 

Obzvlášť prospešná je aj pri artritíde alebo pri reumatoidnom ochorení, pretože šafran, aj zázvor majú protizápalové účinky. 

6. Jahody a mango

Mangový džús je nielen chutný, ale aj veľmi zdravý. V tomto recepte môžete použiť aj mrazené ovocie, ktoré má rovnakú výživovú hodnotu, ako čerstvé.

Táto šťava obsahuje vitamín E a má antioxidačné účinky. 

7. Melónová šťava

Červený a sladký melón pomáha nielen imunitnému systému, ale tiež zmierňuje bolesti svalov. Tie môžu byť aj častým príznakom chrípky, najmä u starších ľudí.

Červený melón je bohatý na vodu, takže je veľmi vhodný aj na prípravu ovocnej šťavy.

8. Mäta, kivi a jahody

Kombinácia mäty, jahôd a kivi je skvelá na ovocnú šťavu, pretože je extrémne chutná, osviežujúca a najmä plná dôležitých vitamínov. 

9. Tekvicové semiačka

Pridávajte ich do akéhokoľvek džúsu, pretože sú nabité zdraviu prospešnými látkami a pomáhajú správnemu fungovaniu imunitného systému.

Výhody tekvicových semiačok sú nasledovné:

– pomáhajú pri problémoch s močovými cestami

– posilňujú zdravie kostí

– sú dobré pre zdravé vlasy a pokožku

– pomáhajú pri príznakoch menopauzy

– posilňujú duševné zdravie

10. Špenát, kapusta, šalát

V rebríčku tých najlepších štiav rozhodne nesmie chýbať šťava z listovej zeleniny. Je to továreň na živiny a je fantastická aj pre posilnenie imunitného systému. Pridajte do nej ešte za hrsť petržlenovej vňate, aby ste zvýšili dávku vitamínu B-6. Tento vitamín zohráva dôležitú úlohu pri množení imunitných buniek a pri produkcii protilátok.

Prajeme vám veľa zdravia!

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay