10 domácich liekov, ktoré používali naši starí rodičia, no takmer sa na ne zabudlo

Zdravotná starostlivosť a najmä vedecké poznatky v oblasti medicíny sa za posledné roky posunuli míľovými krokmi dopredu. Moderná medicína dokázala niektoré choroby a zdravotné ťažkosti úplne vyhubiť, z iných urobila iba drobnú nepríjemnosť a v prípade ťažkých chorôb výrazne uľahčila a skvalitnila život nemocných. Aj to je dôvod, prečo sa priemerný vek dožitia na Slovensku ale aj v celej Európe v posledných rokoch neustále zvyšuje.

Napriek nesporným kvalitám modernej medicíny však netreba zavrhovať všetky staré a takmer zabudnuté postupy našich predkov. Tí si často museli pomôcť, ako vedeli a to ich prinútilo hľadať spôsoby, ako si v prípade zdravotných problémov pomôcť. A hoci pre svoje postupy nemali vedecké vysvetlenia, jednoducho mali dobrú skúsenosť, ktorá bola ich učiteľom.

Možno aj vám dokáže s drobnými ťažkosťami pomôcť niektorá z nižšie uvedených metód namiesto liekov, ktoré sú nesporne skvelým vynálezom, no často majú vedľajšie účinky alebo sú skrátka iba príliš umelé.

Na druhej strane, týmto článkom chceme iba poukázať na skúsenosti našich predkov, v žiadnom prípade vás však nenabádame ignorovať pokyny vášho lekára. Nižšie uvedené metódy u jedného pacienta môžu zabrať, no inému by mohli z nejakého dôvodu viac poškodiť ako pomôcť, pretože vaše potiaže môžu mať omnoho závažnejší charakter. Ich použitie preto radšej konzultujte so svojím lekárom a nespoliehajte sa iba na informácie z internetu či vlastnú intuíciu a pocity.

1. Artritída

Namočte sušené hrozienka na noc do ginu a denne ich zjedzte desať. Nebojte sa, neopijete sa, ale vitamíny v hrozne a protizápalové účinky ginu prispejú k zmierneniu bolesti.

 

2. Zlý dych

Namiesto toho, aby ste nepríjemný zápach z úst zakrývali žuvačkami, skúste chvíľu žuť zeler a petržlen. Dokážu prečistiť zuby aj ďasná a osviežiť dych. A čo viac – skvelo pomáhajú pri trávení!

 

3. Bolesti uší

Vytlačte trochu citrónovej šťavy na tampón alebo kúsok vaty a vyčistite si ním uši. Citrón pomôže obnoviť rovnováhu pH v ušiach a zlikvidovať škodlivé baktérie.

 

4. Vypadávanie vlasov

Uvarte si jeden hrniec čaju zo žihľavy – tá má vysoký obsah oxidu kremičitého, chemickej látky, ktorá môže pomôcť posilneniu tkanív potrebných pre pevné vlasy. Dávajte si však pozor, aby ste to s čajom neprehnali, pretože oxis kremičitý môže mať pre obličky doslova toxický účinok, ak sa prijíma vo veľkom množstve.

 

5. Menopauza

Pridajte do svojho jedálnička jam zelený namiesto zemiakov – pomôže vám s hormonálnou rovnováhou. Má totiž vysoký obsah vitamínu A a antioxidantov a pomáha tiež znižovať hladinu cholesterolu. Uistite sa však, že vám predávajú skutočný jam a nie sladké zemiaky.

 

6. Kinetóza a nevoľnosť

S mdlým pocitom vám pomôžu obyčajné olivy. Skúste ich, keď zabudnete pred cestou užiť kinedryl.

 

7. Infekcie močových ciest

Rozpustite trochu sódy bikarbóny v pohári vody a vypite ho. Prostredie vo vašom močovom mechúti a močových cestách sa stane viac zásadité a baktérie sa v ňom nebudú vedieť množiť.

 

8. Trávenie

Máte po jedle pocit plnosti a nadúvania? Skúste si ako dezert dopriať marhule, bohaté na draslík a vlákniny.

 

9. Bradavice

Zakryte bradavice lepiacou páskou, ktorá udusí vírus na pokožke. Zlepšenie by sa malo dostaviť už o niekoľko dní.

 

10. Uštipnutie hmyzom

Zemiaky pomôžu nielen so svrbením, ale majú aj protizápalové vlastnosti. Potierajte nimi zasiahnuté miesto.

Dnes najobľúbenejšie