1 prírodná surovina dokáže z vášho bytu vyhnať chrobáky a ďalší hmyz

Rybenky, pavúky, mole či ďalší otravný lezúci a lietajúci podnájomníci v našich domovoch. Lámete si hlavu s tým, ako ich dostať z domu? Riešenie je jednoduché!

Hmyz je pre našu planétu nevyhnutný. Pokiaľ však ide o naše domovy, sme radšej, keď sa lezúce a lietajúce príšerky zdržiavajú mimo neho. Ak lámete hlavu nad tým, ako vyhnať z bytu pavúky, rybenky, mole či iných nezvaných hostí, máme pre vás riešenie. To, rovnako ako pôvodca vašich problémov pochádza z prírody. Okrem toho, že pomôže s hmyzom, vo vašom dome zanechá krásnu vôňu a čistý vzduch.

Levanduľa

Či už sušená rastlinka, alebo levanduľový esenciálny olej,  vôňa levandule je známa svojimi výnimočnými aromaterapeutickými vlastnosťami. Jej prítomnosť dokáže upokojiť myseľ, odstrániť napätie a zlepšiť koncentráciu. Blahodarne tiež pôsobí pri bolestiach hlavy spôsobených stresom, únavou a napätím. Už naše staré mamy vedeli, že levanduľa je veľmi zdatným bojovníkom aj proti hmyzu. Dokáže vyhnať mole, vínne mušky, chrobáky a ďalších nezvaných hostí. Výťažky z levandule sa tiež používajú ako dezinfekcia a upokojenie pokožky po uštipnutí hmyzom. Rozmiestnite vrecká so sušenou levanduľou do priestoru vo vašom byte, do skríň a na miesta, na ktorých skladujete potraviny – tie totiž hmyz rád navštevuje. Tiež môžete zmiešať levanduľový esenciálny olej s vodou, preliať do fľaše s rozprašovačom a rozprášiť po byte. Okrem krásnej vône účinne vyženiete z priestoru nechcených nájomníkov.

Céder

1365156_orig

Akýkoľvek kus nábytku z takéhoto duhu dreva pôsobí ako intenzívny odpudzovač pavúkov aj iného otravného hmyzu, ktorý sa v našich domovoch vyskyuje celoročne. Cédrový nábytok spoľahlivo vypudí pavúky nielen z izby, v ktorej sa nachádza, ale aj z celého bytu. Pre pavúčie mláďatá je vôňa cédru dokonca smrteľne nebezpečná.

Cédrový olej  vás zbaví aj rybeniek, ktoré obľubujú kúpeľne a vlhké tmavé miesta v byte. Zmiešajte ho s vodou a roztok prelejte do nádoby s rozstrekovačom a aplikujte do medzier, trhliniek a škár, v ktorých sa zvyknú objavovať. Rybenky neznášajú vôňu cédru.

V boji proti rybenkám a plošticiam pomôže aj zemiak. Do misky alebo pohára dajte nadrobno nastrúhaný zemiak. Živočíchy priťahuje zemiakový škrob. Počas noci sa v zemiakových kúskoch zahrabú a ráno ich pohodlne vyhodíte von.

...

Mäta prieporná

Esenciálny olej alebo dokonca aj obyčajný mätový čaj v nálevových vreckách, môžete využiť v boji proti otravnému hmyzu. Vložte niekoľko čajových vreciek do vody  a položte na miesta, kde sa hmyz zvykne objavovať. Dokonca, mäta je využívaná aj v prípadoch ťažšieho zamorenia hmyzom. Okrem mušiek, komárov či pavúkom, dokáže bojovať aj proti švábom a myšiam. Vyrobte si tiež mätový osviežovač vzduchu z mätového esenciálneho oleja a vody.

Mätový olej dokáže tiež upokojiť pokožku po uštipnutí hmyzom.

Bazalka

SANYO DIGITAL CAMERA

Táto rastlina má silnú a prenikavú korenistú vôňu a práve to je vlastnosť, ktorá z bazalky robia skvelý prostriedok proti hmyzu. Jedna štúdia dokonca preukázala že bazalka nielen odpudzuje hmyz, ale tiež má silný larvicídny účinok (to znamená, že dokáže zabrániť tomu, aby sa z larvy vyliahol hmyz). Zelená bylinka účinne pôsobí aj proti roztočom a ďalším živočíchom, ktoré nevidíme. Vysaďte si bazalku a keď sa o ňu budete s láskou starať, ona vám poslúži nielen ako skvelá prísada do jedál, ale odoženie aj otravný hmyz. Rovnako, môžete použiť aj bazalkové oleje, ako základ pre domáci repelent.

Citrusy

Ako jeden z najúčinnejších prírodných repelentov môžete použiť esenciálny olej z tropického bergamotu – silne dokáže odpudzovať hmyz, zabraňuje jeho návratu a navyše krásne prevonia byt sviežou vôňou. Dajte niekoľko kvapiek oleja do fľaše s rozprašovačom spolu s vodou a jednoducho rozprášte po byte. Keď hmyz zacíti vôňu tohto cirtusu, bude sa z vášho domu poriadne ponáhľať. Proti pavúkom a moliam skvele fungujú aj obyčajné uschnuté šupky z pomarančov, limetky alebo citrónu. Rozložte ich na miesta, na ktorých sa hmyz nachádza a vymieňajte 1 x za týždeň.

Muškát

Okrem toho, že muškát je jednou z najobľúbenejších ozdobných rastlín, dokáže tiež odpudzovať komáre a ďalší otravný hmyz. Nezabudnite si ich preto aj tento rok vysadiť a dať do okien. Okrem ozdoby získate aj účinnú ochranu proti tomu, aby nezvaný hostia navštívili váš domov.

Eukalyptus

Táto rastlina a jej prenikavá vôňa dokáže vytvoriť medzi vaším príbytkom a územím dotieravého hmyzu neviditeľnú bariéru. Dokonca, pre niektoré druhy mušiek a lezúceho hmyzu je jeho vôňa toxická. Ako účinný repelent môžete použiť rôzne druhy eukalyptových tinktúr alebo olejov. Môžete ich nechať jednoducho pôsobiť v priestore alebo vyrobiť z nich osviežovať vzduchu, ktorý z času na čas rozprášite po priestore (získate ho tak, že zmiešate niekoľko kvapiek oleja s vodou).