1-minúta zatočí s bolesťou chrbtice: Každý, koho bolí chrbtica by sa mal naučiť túto metódu – funguje najrýchlejšie!

Dnes už nie je je výnimkou, že aj mladí ľudia majú problémy s chrbticou. K týmto problémom určite prispieva aj životný štýl, ktorý charakterizuje nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie a zlé držanie tela. Na bolesť chrbtice je treba myslieť skôr, ako nastane. Ak však už prepukne, mali by ste poznať základné pohyby, ktoré nielen odstránia bolesť a zároveň spevnia oporné svalstvo chrbtice!

Bright Side vytvoril zoznam 1-minútových cvičení, ktoré vám pomôžu ponaťahovať všetky svaly chrbáta a predísť tak prípadnej bolesti.

  • Kde? Na každom rovnom a pevnom povrchu.
  • Ako dlho? Každé cvičenie 1 minútu.
  • Kedy? Ráno, cez deň, večer.
  • Ako pravidelne? Každý deň.

1. Spevnenie a ponaťahovanie chrbtice

Týmto cvikom uvoľníte a zároveň  precvičíte spodnú časť chrbtice.

Metóda 1

Ako na to: Ľahnite si, nohy v kolenách pokrčte, ruky rozpažte a pomaly otáčajte hlavu na pravú stranu a pokrčené nohy tlačte k zemi na opačnú stranu. Ramená by sa mali stále dotýkať zeme a mali by byť bez pohybu. V tejto pozícii vydržte asi 1 minútu. Rovnaký postup zopakujte aj na druhú stranu. Opakujte  4x.

Metóda 2

Ako na to: Ľahnite si, pravú nohu vystrite a ľavú ohnite v kolene.  Ľavú nohu tlačte dovnútra, teda za pravú nohu a hlavu naopak von, teda doľava. Ramená by mali byt zafixované a bez pohybu. Opakujte 20 x na každú stranu.

Metóda 3

Ako na to: Ľahnite si, ruky dajte za hlavu, nohy zdvihnite do vzduchu a pomaly vytáčajte hlavu do jednej strany, zatiaľ čo opačnú nohu pokrčíte v kolene. Zopakujte 10x na každú stranu.

Metóda 1

Ako na to: Kľaknite si a ruky položte na zem. Zhlboka dýchajte. Urobte mačací chrbát a v tejto pozícii vydržte 15-30 sekúnd. Následne ohnite chrbát aj opačne, t.j.  smerom k podlahe. Každú pozíciu opakuje minimálne 2x.

Metóda 2

Ako na to: Zo základnej pozície vystrite pravú ruku a ľavú nohu. Potom naopak. Pomalým tempom zopakujte 10x na každú stranu.

3. Posilnenie bedrovej chrbtice

Metóda 1

Ako na to: Ľahnite si a dýchajte. Pri výdychu zdvihnite ramená a hrudník. Zopakujte 10x.

Metóda 2

Ako na to:  Ľahnite si, nohy zdvihnite do vzduchu a striedavo ich pokrčte v kolenách a tlačte k bruchu. Toto cvičenie pripomína bicyklovanie. Opakujte 10x na každú nohu.

Zdravá chrbtica je pre naše telo nesmierne dôležitá, preto týmto cvičeniam naozaj venujte svoj drahocenný čas.

Zdroj: Brightside.me

Dnes najobľúbenejšie