Vypestujte si nekonečnú zásobu rodinného šťastia: Pár trikov, vďaka ktorým sa rastlinke bude dariť aj u vás doma!

Rastlina šťastia a rodinnej pohody: Takto jednoducho si rozmnožíte plnú náruč zelenej rastlinky!

Soleirolia je bohatá zelená rastlinka pripomínajúca bujnú hrivu. Pravdepodobnejšie ju však poznáte pod názvom Rodinné šťastie. Tento názov dostala rastlinka preto, že má prosperovať na miestach, kde je šťastie a rodinná pohoda. Ak sa šťastie začne vytrácať, rastlinka vám to dá najavo tým, že začne chradnúť. My vám poradíme pár trikov, vďaka bude rodinné šťastie vo vašom byte prekvitať po celý rok. Navyše, môžete si ho namnožiť koľko len chcete. Rodinné šťastie sa rozmnožuje skutočne jednoducho.

V kvetinárstve môžete dostať viacero druhov rodinného šťastia , ktoré sa líšia najmä veľkosťou lístkov a odtieňmi zelenej, ich pestovanie je však veľmi podobné.

Ako ju pestovať?

Rastlinka pochádza zo Stredomoria, ktoré sa vyznačuje vysokou vlhkosťou vzduchu. Práve tá je pre rastlinku veľmi podstatná. Substrát, v ktorom je rastlinka by nikdy nemal celkom vyschnúť a vítané je aj vlaženie listov pomocou rozprašovača. Ak patríte k ľuďom, ktorí na zavlažovanie rastliniek sem-tam zabudnú, naučíme vás jednoduchý trik. Položte kvetináč na misku s vlhkým štrkom. Rastlinka z neho bude brať toľko vlahy, koľko potrebuje. Nezabúdajte, že rastlinku vždy zalievame do misky.

Čo sa týka najvhodnejšieho stanoviska v byte, ideálny je polotieň. Priame svetlo rastlinka neznáša dobre. Ako bude rastlinka rásť a bujnieť, môžete si ju zastrihávať a krásne tvarovať.

Rastlinka nie je náročná na substrát, stačí, ak použijete hlinu zo záhrady a zmiešate ju s rašelinou a trochou piesku– pôda môže byť kyslá aj zásaditá. V zime rastlinku prihnojujeme raz za mesiac, na jar, v lete a na jeseň 2x za mesiac.

Rastlinku zasaďte do väčšieho črepníka, aby vytvorila bohatú hrivu. Soleirolia sa rýchlo rozrastrá a v niektorých krajinách ju používajú namiesto trávnika. Kedže je bohatá, ochráni pôdu pred vysušovaním a.

Ideálna tepltoa: V lete by sa mala pohybovať okolo 20 stupňov, v zime okolo 15-18 stupňov.

Ak sa o rastlinku budete dobre starať – najmä ak bude mať vlahu a živiny, objavia sa na nej malé biele kvietky, ktoré pripomínajú závoj nevesty.

Môžete si ju pestovať donekonečna

Hádam neexistuje rastlinka, ktorá by sa rozmnožovala jednoduchšie ako Soleirolia. Hoci má jedna rastlinka životnosť približne 4 roky, vďaka jednoduchému rozmnožovaniu ju môžete pestovať prakticky donekonečna. Rastlinku môžete rozmnožovať prakticky celý rok, najvhodnejší čas však nastáva na jar a v lete. Stačí ak odrežete nové svetlozelené výhonky a zapichnete ich do substrátu (predtým je vhodné ošetriť ich stimulátorom zakoreňovania), do malých črepníkov. Zo začiatku prikryte fóliou a inak sa o ne starajte ako o dospelé rastlinky. Čoskoro začnú bujnieť a rozrastať sa.

Ďalším spôsobom je odrezky jednoducho uložiť na pôdu a prikryť fóliou. Je to ten najjednoduchší spôsob.

Ťahák, ako zistiť, čo rastlinke chýba

Hovorí sa, že keď rodinné šťastie chradne a nedarí sa mu, niečo v rodine nie je v poriadku. Pravdou je však je, že rastlinke len niečo chýba. Ak to zistíte a dáte jej, čo potrebuje, bude opäť krásna.

Tvorí dlhé, nepravidelné výhonky: Rastlinku treba preložiť na slnečnejšie stanovisku. Má nedostatok svetla a výhonky sa ťahajú za slnkom.

Nemá v strede dosť výhonkov: Rastlinka potrebuje presadiť. Je to to tiež impulz na presadenie rastlinky.

Mdlá, zmäknutá a bez života: Rastlinke je príliš chladno. Nezabúdajte na dodržanie správnej teploty, najmä počas zimy. Vyššie teploty znáša lepšie ako nižšie.

Vädne: Nemá dostato vlahy a substrát preschol. Dodajte jej čo najskôr vlahu. Rastlinka však sucho neznáša dobre a môže stať, že ani okamžitá náprava ju nezachráni. Preto dávajte na zavlažovanie veľký pozor.

Nerastie: Rastlinka nie je správne zasadená a korene nie sú schopné získavať živiny a najmä vodu.

Zdroj: mygarden

Dnes najobľúbenejšie