Ako si vybrať v obchode orchideu, ktorá vám bude kvitnúť celé roky?

Ako si vybrať z bohatej ponuky na prvý pohľad rovnakých rastlín? Všímajte si tieto znaky!

Orchidea je bezpochyby jednou z najobľúbenejších izbových rastlín. Môže za to nielen jej krása, ktorý nás pestrofarebnými kvetmi dokáže tešiť dlhý čas. Väčšina z nás si orchideu kupuje v bežných kvetinárstvach alebo supermarketoch, ktoré často poskytujú túto rastlinu v akciovej ponuke. Ako si však zo širokej palety rastlín vybrať tú, ktorá nás bude tešiť čo najdlhšie?

Najčastejšie sa vyskytujúcou orchideou v našich domácnostiach je rastlina rodu Phalaenopsis. Je typická bohatým súkvetím rôznych farieb a nenáročnými požiadavkami na pestovanie. Niekedy sa však necháme zlákať rastlinou, ktorá síce vyzerá na prvý pohľad pekne a je obsypaná kvetmi, ale v skutočnosti si domov odnesiete nezdravú, starú alebo vyčerpanú rastlinu na konci vitálnej fázy života rastlinu.

Ako má vyzerať zdravá orchidea?

purpleOrchid (1)

Korene– korene sú v prípade orchidei veľmi dôležité. Rastlina cez ne prijíma živiny a dokonca vykonávajú aj funkciu fotosyntézy. Korene sú striebrosivej až bledo-zelenej farby  (po zalievaní môžu výraznejšiu zelenú farbu) – mali by byť pevné, nepoškodené na povrchu a predovšetkým nie uschnuté a zvraštené. Ideálne je, keď korene nie sú celkom mimo črepníka – mali by vytvárať bázu pre stabilitu rastliny a pevne ju zakotvovať v črepníku.

Listy – tmavozelenej farby, mali by prirodzene obklopovať stonku. Zvädnuté listy, ktoré sú krehké a viditeľne malátne sú znakom nedostatočnej vlahy, nedostatku živín alebo vyššieho veku rastliny. Tiež sa vyhýbajte listom s viditeľnými poškodeniami alebo suchými okami alebo známkami poškodenia od škodcov. Listy by mali byť na dotyk skôr tvrdšie a pevné, nie píliš poddajné a krehké.

Kvety – farba kvetov je rôzna a je výsledkom šľachtenia a snahy dosiahnuť sýtu paletu odtieňov. Farba kvetov so zdravým rastliny nesúvisí, ale dôležité je všímať si ich počet a tiež kondíciu. Ak okvetné lístky nie sú pevné, pôsobia zvädnuto, sú na krajoch zoschnuté či dokonca niektoré celkom odpadli, môže to byť ako v prípade listov znak zlej starostlivosti, alebo končiacej fázy kvitnutia.

Stonky súkvetí by tiež nemali byť zastrihnuté či skrátené.

Ideálny stav je vtedy, keď sú na kvetnej stonke 2 alebo 3 kvety už celkom vyvinuté a 3 alebo 4 puky. Dávajte si pozor na kvetné stonky, ktoré sú obsypané len pukmi – tie totiž nemusia vôbec vykvitnúť. Tiež sa nenechajte zlákať rastlinou ktorá je obsypaná veľkým množstvom kvetov. Rovnako, ako v prípade pukov ide o extrém, ktorý môže pri premiestnení do domáceho prostredia rýchlo skončiť, kedže rastlina sa produkciou množstva kvetov vyčerpá. Najideálnejšie je, keď vám rastlina naplno zakvitne postupne až doma.

Je dobré poznať meno – hoci to môže znieť ako zbytočná rada, v mnohých ohľadoch vám však môže uľahčiť pestovanie. Štítky s označením Orchidea alebo Kvitnúca orchidea s ktorými sa môžeme stretnúť o rastline nič nenapovedajú. Hľadajte vždy označenie rodu, podľa ktorého si budete môcť vyhľadať konkrétne informácie o starostlivosti a pestovaní tejto rastliny.

Keď si ju kúpite

Bohato zakvitnutá orchidea nemá rada pohyb a náhle teplotné zmeny. Orchideu uložte doma na slnečné miestonie však na priame ostré slnko. V prípade tejto rastliny platí – radšej zabudnúť zaliať ako preliať . Nadmerná vlhkosť spôsobí, že životne dôležité orgány rastliny – korene začnú hniť a orchidea uhynie. Tiež ju neudržujte na miestach s nadmernou vlhkosťou vzduchu (tam kde sušíte prádlo) – orchidea prijíma vlhkosť zo vzduchu.

Prečítajte si aj: Odkvitla vám orchidea? TOTO musíte urobiť, aby opäť zakvitla!

Dnes najobľúbenejšie