Všetko, čo potrebujete vedieť od A po Z: Staráme sa o exotickú krásku Orchideu!

Orchidea – jedna z najkrajších a bezpochyby najobľúbenejších izbových rastlín. Nenáročná na pestovanie, krásna a kvitnúca dlhú dobu.

Orchidea – jedna z najkrajších a bezpochyby najobľúbenejších izbových rastlín. Nenáročná na pestovanie, krásna a kvitnúca dlhú dobu. Zvyčajne kupujeme orchideu práve v období, kedy kvitne. Raz však príde aj doba, kedy kvety opadnú a práve vtedy si majitelia týchto kvetov kladú otázku: „Čo som urobil zle?“ Nezúfajte, poradíme vám, ako docielite, že orchidea bude opäť kvitnúť v plnej kráse.

Priemerná dĺžka kvitnutia druhu Orchidey Phalaenopsis  je 3 mesiace. Kvitnutie sa opakuje 2 – 3 x do roka a interval medzi jednotlivými obdobiami kvitnutia môže byť v niektorých prípadoch oneskorený až o niekoľko mesiacov.

Teplota: ideálna je od 21-25 stupňov cez deň a v noci približne o 4-6 stupne menej. Ak ju máte nad radiátorom, je dobré na noc stiahnuť či úplne ho vypnúť. Nočný pokles je dôležitý obzvlášť vtedy, ak chcete orchideu prinútiť kvitnúť.

Ideálne stanovisko je na západnom alebo východom okne. Na južnom okne je potrebné počas obeda rastlinu zatieniť. Orchidea síce potrebuje svetlo, ale nie priame.

Zalievanie a ako spoznať, že potrebuje vodu

Zalievame raz za 7-14 dní, podľa vlhkosti v okolí, ktorú rastlina prijíma cez vzdušné korene. Na zalievanie odporúčame dažďovú, alebo prevarenú vodu (tvrdá voda je pre orchideu najhoršia). Keďže rastlina potrebuje vlahu zo vzduchu, je dobré umiestniť do jej blízkosti misku s vodou a sem tam, okolo nej rozprášiť vlahu jemným rozprašovaním. Nádoby s vodou sú veľmi dôležité predovšetkým v teplých, neustále vykurovaných priestoroch a teda najmä v zimých mesiacoch.

2

Dobrým pomocníkom na určenie, či orchidea potrebuje „napojiť“ je plastový obal (ak ju v ňom máte uloženú). Keď nie je zarosený, rastlina potrebuje piť.

Tip od pestovateľky: „Mne sa osvedčilo orchideu nezalievať, ale raz za 2 týždne (v lete raz za týždeň), ju celú ponorím do vody, nechám pár minút namočenú a potom nechám dobre odkvapkať. Dôležité je odstrániť vodu v „sdriečku tvorenom listami“. Vezmite papierovú utierku a jednoducho ju vysajte. Inak by rastlina začala hniť.“

Hnojenie len v dobe rastu, pred a počas kvitnutia. Hnojíme vtedy, keď je substrát mokrý – teda keď zalievame. Orchidea si dokáže poradiť dobre aj bez hnojiva, no je to istota, že dostane všetko, čo potrebuje. Niektorí pestovatelia však odporúčajú mierne nižšie dávky hnojiva, ako sú odporúčané v dávkovaní, orchidea vraj takto motivujete k ešte bujarejšiemu kvitnutiu. V zime nie je potrebné hnojiť vôbec, ak však hnojiť predsalen budete, maximálne raz za mesiac a v menších dávkach.


Keď kvitne, nikdy ju neprekladáme na iné stanovisko. Keď si orchidea raz zvykne na svoje stanovisko, presťahovanie jej môže spôsobiť šok a opadnutie kvetov. Ak premiestňovať tak jedine v dobe odpočinku po odkvitnutí.

Keď odkvitne

Keď odkvitne, odstrihneme celú kvitnúcu časť a striháme tesne nad 3 očkom (očká sú malé dužinaté hrbolčeky). V mieste, kde je tretie kolienko PO čase zo zvyšných očiek totiž vyrašia nové výhonky – ak však niektorý uschne, tak ho opakovane odstrihneme, aby rastlinu nevyčerpával. Ak sa namiesto očakávaného kvetu dočkáte nových koreňov a listov na mieste, kde ste strihali, ide o keik mladú rastlinu. Ak má 3 korene dlhé aspoň 10 cm, môžete ju oddeliť a zasadiť do rovnakého substrátu ako materskú rastlinu. Nádoba by mala byť len o málo väčšia ako je keik. Všetko o rozmnožovaní orchideí nájdate TU.

Orchid-Keiki-Pruning-600x400

Presádzanie

Orchideu netreba presádzať každý rok. Orchidea nepotrebuje klasickú zeminu, ale špeciálny substrát, presadiť ju však stačí po 2-3 rokoch.

Presádzame vždy na jar a nikdy nie počas kvitnutia. Čas na presádzanie spoznáme tak, že korene veľmi vystupujú z nádoby, alebo sa substrát rozkladá, prípadne rastlinke sa dlhšie nedarí – na vine môžu byť škodcovia sídliaci v substráte.

Roztoče sú najväčšie zlo

Možno ste netušili, no najhorším škodcom pre orchideu je roztoč. Odstránite ho úplne jednoducho – handričkou namočenou do mydlovej vody, ktorou prejdete po listoch a stonke. Takto zároveň odstránite aj vošky. Ak je problém naliehavejší, skúsení pestovatelia radia použiť tampón namočený v izopropylalkohole.

Keď nie a nie kvitnúť

Vyskúšajte liečbu šokom. Na 5 dní preložte orchideu na tmavé miesto. Po 3 týždňoch by sa na rastline mali objaviť púčiky (tento postup však použite len v prípade dospelých, zdravých rastlín). Namiesto zalievania dajte do kvetináča niekoľko kociek ľadu. Ľad zvlhčí vzduch a zároveň si rastlina vezme toľko vlahy, koľko potrebuje.  Tento postup podporuje rýchlejšie zakvitnutie rastliny. Ak napríklad stimulujete rastlinu v správnom čase takouto formou, už o pár dní vás bude v kvetináči čakať krásne rozkvitnuté prekvapenie.

thumb-1

Takto ju môžete zachrániť, keď si myslíte, že je celkom stratená

orchidea

Nedávno nám písala čitateľka, ktorá na orchidiu v práci zabudla a keď sa vrátila z dovelnky, našla ju v zúboženom stave. Vďaka tomuto nápadu sa jej podarilo zachrániť ju a dokonca, orchidea vyhnala nové kvety. Postupovala takto: „V litri vody som rozpustila 1 lyžičku cukru a do tohoto kúpeľa som ponorila orchideu a nechala máčať asi 8-9 hodín (uvádza sa, že sa môže nechať aj celý deň). Potom som ju ešte na hodinu namočila do odstátej vody. To je všetko, keď som ju vybrala z vody, uložila som ju na obvyklé stanovisko a hneď som si všimla, že listy má plnšie a aj kvety sa zdvihli. Na druhý deň už vyzerala ako pred odchodom na dovolenku. Neverila by som, keby som to neskúsila sama, ale skutočne to pomohlo.“

Keď si domov prinesiete orchideu z obchodu

Chcete, aby orchidea v zime rozkvitla do krásy? 7 jednoduchých krokov, ktoré prinesú výsledok!

4 jednoduché kroky

1. Ešte v obchode si dobre prezrite stonku a listy orchidey. Listy musia byť pevné, tmavo.zelené bez pigmentových škvŕn a poškodení. Rovnako musí byť bez poškodení a farebných zmien aj stonka.

2. Často sa stáva, že orchidea je zabalená v plastovom obale. Vzdušené korene samozrejme v plastovom obale so substrátom neprežijú. Potrebujú dýchať a voľne rásť. Plastový obal rozstrihnite, koreňový bal rozbaľte a uvolnite korene. Substrát odstráňte a očistite od neho korene.

3. Pripravte si nový črepník, ktorý vysteliete machom – nájdete ho v lese alebo v parku. Na machové lôžko uložte orchideu tak, aby vzdušné korene čiastočne prečnievali cez okraj črepníka. Črepník môžete uložiť do väčšieho keramického obalu.

Odkvitla vám orchidea? TOTO musíte urobiť, aby opäť zakvitla!

4. Prvá zálievka – pri rozbaľovaní koreňov môžete podľa vlhkosti substrátu zistiť, či mala rastlina vlahu alebo nie. Často je však substrát presušený a bez vlahy, čo je logické, kedže inak by vzdušné korene rýchlo zhnili. Orchideu v črepníku vyplnenom machom podržte nad inou nádobou a do črepníka nalejte vodu. Prebytočná voda odtečie cez drenážne otvory a v machu ostane len toľko vlhkosti, koľko rastlina využije. Ak máte doma suchý vzduch, nezabudnite občas blízko orchidei rozprášiť vodu. Vlaha a dostatok slnečného svetla je re rastlinku veľmi dôležitá.

Keď orchidea odkvitne, môžete jej odstrihnúť stonku, vďaka čomu počas 2-mesačného obdobia odpočinku naberie silu na ďalšie kvitnutie.

Dnes najobľúbenejšie