Vďaka úplnej maličkosti môžete mať bohato rozkvitnuté muškáty celú sezónu: Ak si to však nevšimnete, môžu vám uhynúť!

Nádherne zakvitnuté muškáty sú symbolom letných mesiacov. Často sa však stáva, že muškáty aj napriek starostlivosti, jarnému rezu a dostatočnej zálievke. Chyba môže byť v črepníku, v ktorom sú kvety uložené. Muškáty sú totiž veľmi náchylné na choroby a parazity v pôde. Bojovať proti tomuto javu je však jednoduchšie, ako si myslíte.

Tajomstvo, ktoré by ste mali poznať!

Ak sa chystáte rastliny vysadiť do nových črepníkov, túto vec rozhodne nezanedbajte. Črepníky musia byť perfektne vydezinfikované. Stačí, aj malá čiastočka substrátu v ktorom sú počiatky plesne alebo parazitov a o chvíľu ich máte v celom substráte. Črepníky dôkladne vyumývajte horúcou vodou a octom. Nechajte pôsobiť celú noc a potom ešte raz prepláchnite vodou.

Teraz môžete muškáty bez obáv vysadiť. Dôležitým pravidlom je však pracovať len so zdravými rastlinkami, ktoré nie sú po zime veľmi vytiahnuté. Nezabudnite, že črepník musí mať drenážne otvory.

Triky na bohaté kvitnutie:

Pestovateľka s nakrajšími muškátmi v okolí prezradila svoj trik: Stačí kvapka tejto látky a budú doslova obsypané kvetmi!

Bohato kvitnúce muškáty môžete získať pomocou overených domácich prostriedkov a trikov.

Domáce hnojivo na kvitnutie muškátov.

Kvapka jódu dokáže zázraky

Áno, čítate správne. Jód poznáte možno ako látku nevyhnutnú pre správnu funkciu štítnej žľazy. Jód je často obsiahnutý aj v hnojivách, ktoré si na muškáty kupujete v záhradkárstve. Má fungicídny účinok, pôsobí proti stresorom, ktoré znižujú vitalitu rastlinu a odčerpávajú jej energiu pre tvorbu listov a kvetov. Prispieva tiež k bujnému, nepretržitému kvitnutiu a zvyšuje celú odolnosť rastliny. Návod, ako si vyrobiť hnojivo z jódu nájdete TU.

Domáce hnojivo pre bujaré kvitnutie muškátov:

1 lyžicu epsomskej soli

1 a ½ lyžice jedlej sódy

2 lyžice amoniaku

4 l vody

Postup:

Jednoducho zmiešame a na muškáty aplikujeme každé dva týždne. :-)

Dnes najobľúbenejšie