Užitočnejší omnoho skôr, ako zarodí: Citrónovník vám vyčistí vzduch a zaženie hmyz, takto jednoducho ho vypestujete zo semienka!

Každý vie, že citrón je ovocie doslova nabité vitamínmi a živinami. Vedeli ste však, že veľmi užitočná môže byť pre vás aj rastlina na ktorej citróny vyrastajú?

Každý vie, že citrón je ovocie doslova nabité vitamínmi a živinami. Vedeli ste však, že veľmi užitočná môže byť pre vás aj rastlina na ktorej citróny vyrastajú? Ukážeme vám, ako vypestovať túto rastlinku zo semienka. Je to jednoduché a zvládnete to aj vy!

Prečo by ste mali mať citrónovník doma?

Citrónovník má veľmi užitočné vlastnosti a ak ho pestujete v interiéri, nepotrebujete kupovať drahé osviežovače vzduchu. Svieža vôňa listov prirodzene osvieži vzduch v miestnosti.

Proti hmyzu

Vôňa citrónu pôsobí proti komárom, pavúkom a ďalšiemu hmyzu. Rovnako je tomu aj s rastlinkou – citrónovníkom. Pôsobí ako prirodzený odpudzovač hmyzu – najmä otravných múch a komárov.

Vyčistí vám vzduch

Citrónovník nie je len atraktívnou izbovkou. Je to zároveň zelená čistička vzduchu. V interiéri zvlhčuje vzduch a neutralizuje toxické látky ako formaldehyd, benzín, trichlóretylén a amoniak. Veľmi prospešný je citrónovník aj v priestoroch, kde sa fajčí – čistí vzduch od splodín fajčenia a produkuje kyslík.

Ako vypestovať citrónovník?

1.

Najskôr potrebujeme získať semienka. Ideálne sú organické citróny, ktoré nie sú ošetrené látkami proti vyklíčeniu. Aby sa experiment podaril, je vhodné vyskúšať viacero odrôd – máte tak väčšiu pravdepodobnosť, že niektoré zo semienok vyklíči.

2.

Ak nechcete pestovať zo semienok, najjednoduchšou možnosťou je zakúpiť si priesady od pestovateľa, alebo priamo malý citrónovník.

3.

Kvetináč s priemerom minimálne 15 cm a hĺbkou 15 cm vyplníme pôdou tak, aby siahala približne 3 cm od okraju kvetináča. Používame úrodnú zeminu s množstvom živín – mala by obsahovať rašelinu, vermikulit, perlit a prírodné hnojivá.

4.

Kôstky z citrónu alebo citrónov očistíme od dužiny (môžeme to urobiť jednoducho v ústach) a a ešte vlhké vložíme do pôdy. Najlepšie je umiestniť ich do stredu kvetináča do hĺbky 1,5 cm.

Ďalšou možnosťou je nechať semienka naklíčiť na vlhkých papierových servítkoch a vložiť ich do pôdy až vtedy, keď vyklíčia.

5.

Pôda musí byť vlhká. Najlepšie je zavlažiť pôdu nad semienkami pomocou rozprašovača. Kvetináč teraz prikryjeme plastovým vreckom alebo fóliou a upevníme gumičkou. Vytvoríme tak mini skleník.

6.

Kvetináč postavte na teplé a slnečné miesto. Tento experiment je najlepšie robiť na jar – v čase, keď sú dni dlhšie a je aj viac svetla. Citrónovník potrebuje denne minimálne 8 hodín svetla, platí však pravidlo čím viac svetla, tým lepšie sa rastline darí.

7.

Vo fólii urobíme niekoľko dierok, ktoré zabezpečia cirkuláciu vzduchu. Pôdu pravidelne kontrolujeme tak, aby bola stále vlhká – zavlažujeme rozprašovačom.

8.

Klíčenie by sa malo dostaviť po 2-3 týždňoch. Závisí od to kvality semienok, ale aj od svetelných a teplotných podmienok.

Keď rastlinka vyklíči a začne sa rozrastať, bude potrebné presadiť ju do väčšieho kvetináča s hĺbkou 60 a priemerom 15 cm.

Alternatívna metóda:

Niektorým pestovateľom sa podarilo citrónovník dopestovať tak, že semienka vložili do pôdy nie celkom, ale tak, že približne ½ z nich trčala nad pôdu.

Potom semienka pokryjeme vrstvou štrku a zavlažíme. Potom postupujeme rovnako ako v predchádzajúcom prípade. Uložíme na teplé a slnečné stanovisko v byte.

Chce to trpezlivosť

Ak chcete pestovať citrónovník zo semienka a rastlina skutočne vyklíči, na to, aby ste sa dočkali prvých plodov si budete musieť počkať. Plody sa môžu objaviť až po 4-5 rokoch a v niektorých prípadoch nemusí takto vypestovaný citrónovník zarodiť nikdy. Nezabúdajte však, že veľmi prospešná je pre váš byt aj rastlinka sama o sebe. Navyše, citrónovník patrí medzi veľmi atraktívne izbovky, ktoré do interiéru prinesú nádych exotiky.

Prajeme vám veľa zdaru pri pestovaní! :-)

zdroj: growingwildceeds

Dnes najobľúbenejšie