Rada pre všetkých, ktorí kúria drevom: Odložte si trochu popola a nasypte ho do jazierka alebo tam, kde žijú domáce zvieratká, nebudete ľutovať!

Praskajúce drevo v krbe pôsobí upokojujúco a teplo z neho sálajúce počas čoraz chladnejších večerov úžasne zahreje. Za zmienku však stojí aj to, čo v krbe po zhorenom dreve ostane. Drevný popol sa dá totiž kreatívne využiť.

Aj keď nám momentálne robí radosť babie leto, večery sú poriadne chladné, a tak nejeden Slovák ocení fakt, že sa už začala vykurovacia sezóna. Ešte lepšie to majú tí, ktorí majú doma krb a môžu sa pred ním pohodlne usalašiť a vychutnávať si teplo, ktoré z neho sála. Okrem tohto pôžitku si však môžu vďaka krbu užívať aj inú výhodu – popol, ktorý v krbe po zhorenom dreve ostane, je mimoriadne užitočný a dá sa skvelo využiť.

Foto: Ilustračné foto

Dvierka na krbe už nebudete čistiť inak

Áno, paradoxne je to popol, ktorý vám najlepšie vyčistí zadymené dvierka na krbe. Stačí, ak vezmete navlhčenú papierovú utierku, popol a jednoducho pretriete celý povrch dvierok. Budú žiariť ako nové!

Ak máte doma krb, oplatí sa vám hromadiť si popol z dreva kovovej nádobe pretože sa dá skvelo využiť v domácnosti aj v záhrade. Nezabúdajte však, že účinok sa dostaví len vďaka popolu z prírodného dreva. Popol z neho môžete použiť na niektorý z týchto účelov:

Pre domáce zvieratká

Ak chováte zvieratá, popol sa vám bude tiež hodiť. Posypte ním podlahu v maštali, alebo iné miesta, na ktorých chcete neutralizovať zápach. Popol tiež ochráni zvieratá pred dotieravým hmyzom. Sliepky sa v popole radi očistia od parazitov, ktoré im žijú v perí.

Pre čisté jazierko

Pridajte do záhradného jazierka 1-2 lyžice dreveného popola. Jeho prítomnosť vo vode výrazne spomaľuje rast rias, ktoré stojate vody rýchlo znečisťujú.

Pre väčšie kvety

Ak si v záhradke alebo pred domom zvyknete pestovať kvety, napríklad ruže, no túžite ich mať čo najväčšie, skúste okolo nich rozsypať popol. Ten totiž podporuje rast. Myslite na to aj na jar, a to najmä vtedy, ak máte kyslú pôdu. Popol rozsypte okolo rastlín, hlavne tých, ktoré si vyžadujú zásadité prostredie.

Drevený popol obsahuje cenné minerálne látky a zvyšky dreveného uhlia. Ide teda o veľmi výživnú organickú hmotu, ktorá zároveň pôsobí ako hnojivo, ale aj dezinfikuje. Môže sa použiť prakticky na všetky druhy zeleniny a tiež k ovocným stromom, bobulovinám a drobnému ovociu. Obzvlášť cenná je pre zeler, mrkvu a zemiaky.

Ochrana proti slimákom

Pach dreveného uhlia v pôde pretrváva veľmi dlhú dobu a pôsobí odpudzujúco nielen na slimáky, ale aj na ďalších škodcov, ktorí si radi na rastlinkách pochutnajú. Takto ošetreným záhonom sa preto spravidla vyhýbajú.

Vynikajúci aj pre trávnik

Drevený popol obsahuje fosfor, draslík, horčík a bór, ktoré sú veľmi cenné aj pre váš trávnik. Okrem toho, že ho okamžite vyživia, zabraňuje aj zarastaniu trávnika machom.

Upozornenie: Nezabúdajte, že použiť môžete iba popol z dreva, ktoré nebolo chemicky ošetrované.

Proti pošmyknutiu

Dni aj ročné obdobia ubiehajú raketovou rýchlosťou, a tak tu budeme mať čo nevidieť zimu. S ňou sa spájajú aj zamrznuté a šmykľavé chodníky. Ak sa nechcete prizabiť rovno pred svojím domom, zapamätajte si, že zľadovatený chodník môžete miesto soli posypať aj popolom. Myslite na to, keď budú takéto onedlho znovu slovenskou realitou. Výborná je aj na príjazdovej ceste.

Pre čistý nábytok

Ak ste na svojom drevenom nábytku zbadali škvrnu, na jej odstránenie nepomôže nič viac ako práve popol dreva. Z drevného popola a vody si urobte pastu a aplikujte ju na škvrnu, dokým nezmizne.

Do kompostu

Ak popol pridáte, ale opatrným spôsobom, do kompostu, zabezpečíte si tým vytvorenie zdravej pôdy.

Pre žiarivé striebro

Ak potrebujete vyčistiť striebro, sklo či kov, pomôže vám, paradoxne, popol. Stačí ho len zmiešať s vodou a zázračná emulzia je na svete.

Dnes najobľúbenejšie