zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Túto burinu sa nepokúšajte vykynožiť! Ide o hotový poklad pre vaše zdravie aj záhradu

Mastiace sa vlasy i pleť sú problémom najmä v letných mesiacoch, no práve vtedy môžete natrafiť prakticky kdekoľvek na rastlinu, ktorú by ste si rozhodne mali nazbierať. Pomôže lepšie ako kozmetika.

Mastiace sa vlasy i pleť sú problémom najmä v letných mesiacoch, no práve vtedy môžete natrafiť prakticky kdekoľvek na rastlinu, ktorú by ste si rozhodne mali nazbierať. Pomôže lepšie ako kozmetika.

Staré známe lopúchy si pri potulkách prírodou všíma málokto a keď už, tak skôr v úsmevnej súvislosti ako akútnu alternatívu voči toaletnému papieru. Niektorí ľudia žijúci na vidieku sa však sťažujú na to, že lopúchy nie je jednoduché vytrhnúť alebo vykynožiť. No o to by sa ani nemali pokúšať. Táto nenápadná rastlina, pre niekoho aj burina, je totiž hotový poklad.

Ochráni vašu záhradu

Ja používam postrek z lopúchu proti voškám aj proti húseniciam na kapuste a reďkovke

Recept proti voškám

Vedro naplníme do polovice listami lopúchu. Vedro naplníme odstátou vodou a necháme na teplom mieste lúhovať 3 dni. Potom scedíme tekutinu a pridáme 40 g nastrúhaného jadrového mydla. Používame ako postrek proti voškám – aplikujeme počas suchých dní, vo večerných hodinách. Ja používam postrek 3-5 krát za sezónu – najmä v júni a júli. Medzi dvomi aplikáciami roztoku by mala byť prestávka aspoň 7-10 dní. Ja používam aj na ruže a ovocné stromy napadnuté voškami.

Listy sa zbierajú najmä v štádiu kvitnutia rastliny. Vtedy obsahujú najviac účinných látok.

Proti húseniciam

Nazbierame si 3 kg listov a zalejeme 10 l vody. Necháme opäť 3 dni lúhovať. Tekutinu scedíme a používame ako postrek zeleninu húseniciam na kapuste a iných hlúbovinách.

Na mastné vlasy aj vyrážky

Možno ste už počuli o tom, že lopúch má liečebné účinky napríklad vo forme čajov proti cukrovke, pomáha pri zlom trávení či zápaloch ústnej dutiny, no tu jeho skvelé vlastnosti zďaleka nekončia. Je totiž pozoruhodné, že nenápadná rastlina, ktorá rastie hocikde a v zemi sa pevne drží, má fantastické kozmetické účinky. Sami to môžete skúsiť na vlastnej koži, ak si z neho vyrobíte nálev. Je to úplne jednoduché, stačí 20 gramov usušených listov alebo koreňa lopúcha zaliať 2 dlc vody a nechať vylúhovať.

A načo vám vlastne nálev z lopúcha bude? Môžete ho aplikovať na vlasy v prípade, že sa vám mastia, vypadávajú alebo sa vám tvoria lupiny. Lopúchový nálev môžete použiť aj na mastnú pleť so sklonom k tvorbe vyrážok, či už na tvári, alebo ramenách a chrbte.

Foto: Pixabay

 

Z usušeného lopúcha si môžete pripraviť aj výluh, ktorý použijete do kúpeľa. Ten sa vám postará o omladzovanie pokožky, kúpeľ si môžete dopriať raz týždenne. Lopúch tak dokáže nahradiť nielen kozmetické produkty na mastnú a problematickú pleť a pokožku hlavy, ale aj drahé výrobky na omladenie pleti.

Mnoho žien trápia gynekologické problémy, vtedy sa tiež môžu obrátiť na lopúch. Ten pomáha aj pri ekzémoch, plesniach či mykóze. Je to vďaka tomu, že korene lopúchov obsahujú triterpenoidné glykozidy, a práve tie ničia choroboplodné zárodky, baktérie a plesne.

Najlepšie tipy pre zdravie