Trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami zažíva zvýšený dopyt po „čistom“ bývaní

Od Helsínk po Atény, naprieč celou Európskou úniou rastie podiel developerských projektov prezentujúcich sa ako „energeticky nenáročné bývanie“. Spotreba energií na rezidenčnom trhu je vo veľkých európskych mestách najväčším spotrebiteľom energií a sprostredkovane tak aj najväčším producentom skleníkových plynov. Toto vnímajú ako problém nielen ekológovia a politici, ale aj samotní obyvatelia, ktorí na vlastnej koži pociťujú rastúce ceny konvenčných zdrojov tepla a chladu, rovnako ako meniaca sa klíma.

Napríklad Kodaň, hlavné mesto Dánska, dnes pokrýva cca 97% energetickej spotreby domácností z obnoviteľných zdrojov. Celé mestskej štvrti využívajúce „zelenú energiu“ dnes rastú v Štokholme, Hamburgu, Frankfurte, Londýne, Miláne a mnohých ďalších európskych mestách. Tieto developerské projekty sú typické napr. tým, že:

  • využívajú odpadové teplo produkované infraštruktúrnymi, priemyselnými objekty v okolí
  • využívajú teplo a chlad vyrobené obrími tepelnými čerpadlami
  • v garážach obsahujú dobíjacie stanicr na elektro-automobily
  • prezentujú sa ako „eko-friendly“ v zmysle, že v ich blízkosti nájdete minimum parkovacieho státia a namiesto toho sú tu vysadené stromy a kríky

Na podobných projektoch „zarobia“ všetky zainteresované strany. Samotní majitelia nehnuteľností ušetria na účtoch za energiu a žijú v prostredí s nižšou mierou koncentrácie nečistôt v ovzduší. Firmy predávajúce svoje odpadové teplo zefektívňujú prevádzku a zvyšujú svoju konkurencieschopnosť. Politici plnia svoje ambiciózne plány na znižovanie emisií skleníkových plynov a plnia dopyt voličov po zdravšom životnom prostredí.

Nové developerské projekty sa viac spoliehajú na stabilné zdroje energií, než akými sú solárne panely či veterné elektrárne, či už ide o tepelné čerpadlá, odpadové teplo alebo geotermálnu energiu.

Situácia na trhu s nehnuteľnosťami tak vzdialene pripomína situáciu na trhu s automobilmi, keď spotrebitelia postupne prechádzajú od konvenčných palív k obnoviteľným zdrojom, minimálne namiesto dieselových motorov preferujú viac benzínové či hybridné motory. Rovnako tak, ako dnes človek kupujúci nové auto premýšľa o tom, ako typ motora ovplyvní cenu auta v budúcnosti, premýšľajú ľudia kupujúci nehnuteľnosť o tom, ako použitý zdroj tepla ovplyvní cenu nehnuteľnosti, minimálne po roku 2020, kedy na celom území Európskej únie nadobudne platnosť smernica Európskej únie, ktorá bude umožňovať získanie stavebného povolenia len pre projekty s minimálnou energetickou náročnosťou.

Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie